Nvidia Tegra 5 ile Mobilde PC Grafikleri Mümkün

Nvidia'nın Tegra 5 mobil işlemcisi yüksek oyun performansı ile mobil cihazlarda PC oyunu keyfini yaşatacak gibi görünüyor.

Nvidia Tegra 5 ile Mobilde PC Grafikleri Mümkün

Nvidia'nın mobil alandaki büyük atağı neticesinde kısa süre önce Tegra 5 işlemcisi ile tanışmıştık ve pek çok diğer üreticinin çiplerini geride bırakacak olan bu çipe dair yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor.

Tegra 5'in "Kepler Mobile" teknolojisi sayesinde en son OpenGL/DirectX11 teknolojileri mobil cihazlarda kullanılabilir hale gelecek ve böylece PC oyunlarındaki grafik kalitesi kolayca akıllı telefon ve tabletlerde de elde edilebilecek. Bunu gösterebilmek için Nvidia Battlefield 3'ün Tegra 5 ile oynatılan bir sürümüne ait demoyu yabancı basın mensuplarına gösterdi ve her ne kadar maksimum ayarlarda bir PC kadar olamasa da hiç bir mobil cihazda olmadığı kadar iyi bir görsel performansın varolduğu görüldü.

Bu Kepler teknoloji demosunu hemen aşağıda yer alan videoda görebilirsiniz.

Ancak bu performans akıllara Tegra 5'in ne kadar enerji verimliliği ile çalıştığının da sorgulanmasına neden oldu. Zira batarya üzerinde çalışan mobil cihazlarda enerjinin verimli kullanımı büyük önem taşıyor ve bu nedenle performans karşılığında verilecek olan yüksek enerji kaybı pek çok kullanıcının şikayetine neden olacaktır.

Android uygulamaları ile uçak sistemlerine sızmak mümkün

YORUMLAR