WhatsApp Engeline Takılmayın

WhatsApp Engeline Takılmayın

Dünyanın en popüler internet tabanlı anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ta bu aralar bir engellemeyle karşılaşan kullanıcılar neye uğradığını şaşırdı. Geçtiğimiz aylarda Facebook'un satın altığı uygulama, taklitlerine karşı bir önlem için böyle bir uygulamaya gitti.

Günümüzde hiç şüphesiz en çok tercih edilen mobil işletim sistemlerinden biri olan Android'in en sevilen özelliklerinden birisi açık kaynaklı olması. Açık kaynak demek; uygulama yüklerken Google Play Store'a esir olmamak demek. Basitçe anlatmamız gerekirse, Android kullanıcıları akıllı telefonlarına yükleyebilecekleri uygulamaları Google Play Store dışından da indirip kurabilmektedirler. Hal böyle olunca, bu durum kimi zaman Android kullanıcıları için tehdit haline geliyor.

Bunlardan biri de dün WhatsApp kullanıcılarının başına gelmeye başladı. Daha doğrusu, WhatsApp Plus kullanıcılarının... Dün uygulamaya giren WhatsApp Plus kullanıcıları aşağıdaki gibi 24 saatlik bir engelle karşılaştılar. 

"Hizmet şartlarımızı ihlal etmiş olabileceğiniz için WhatsApp'ta geçici olarak engellendiniz. WhatsApp'ı tekrar kullanabilmeniz için gereken süre; X"

 

Bu engellemenin asıl nedeni kullanıcılar değil, uygulamanın kendisiydi.

Google Play Store'da yer almayan WhatsApp Plus, bir üçüncü parti uygulamadır ve bu uygulama ile ilgili WhatsApp, uygulamayla herhangi bir bağlarının bulunmadığını Sıkça Sorulan Sorular bölümünde gayet net bir şekilde belirtmiş ve kullanıcıların bu uygulamayı derhal silmelerini istemişti.

Yapılan açıklamalar neticesinde hala WhatsApp Plus kullanıcıları ise 24 saatlik erişim engeli ile karşılaştılar. Eğer günümüzde hayatımızın çok önemli bir parçası haline gelen WhatsApp'tan 24 saat mahrum kalmak istemiyorsanız, uygulamanın Google Play Store'da yer alan orjinal versiyonunu yüklemenizde fayda var. 

WhatsApp'ta geçici engellemeye maruz kalmak sadece lisanssız uygulama kullanmakla da bitmiyor. İşte geçici engellenmeye neden olabilecek diğer davranışlar:

- Rehberinde numaranızın kayıtlı olmadığı kişilere çok fazla mesaj göndermek. Onlardan numaranızı kaydetmelerini rica edin.

- Kısa sürede birçok kişi tarafından engellenmek.

- Yine rehberinde numaranızın bulunmadığı kişilerle çok fazla grup oluşturmak.

- Aynı mesajı birçok kişiye göndermek. (Toplu mesaj makinelerini bir nebze durdurabilir aslında) Tek tek göndermek yerine Toplu Mesaj Listeleri'ni kullanabilirsiniz. 

- Ve WhatsApp Plus kullanmak gibi hizmet şartlarını ihlal eden davranışlarda bulunmak.

WhatsApp Windows 8'de!

YORUMLAR