Wordle

Wordle

kullanıcı

Wordle oyunu kelime tahminine dayanıyor. Türkçe ve İngilizce oynanan ücretsiz kelime oyununda oyuncular her gün 1 kelimeyi bulmaya çalışıyor.

Wordle Türkçe ve İngilizce kelime oyunu, tamamen ücretsiz ve online oynanıyor.

Twitter’da oyuncuların sonuçları paylaştığı oldukça popüler bir kelime oyunu olan Wordle, kelime tahminene dayanan zorlu bir oynanış sunuyor. Oyuncuların her gün farklı bir kelimeyi bulmaya çalıştığı oyun bu yönüyle diğerlerinden ayrılıyor.

Wordle, kelime oyunlarını sevenlere tavsiyemizdir. Wordle TR, Türkçe kelime oyunları; Wordle English, İngilizce kelime oyunları oynayanlar içindir.

Wordle Nedir?

Wordle oyunu, kelime tahmin etmeye dayalı ve bağımlılık yaratıyor. Wordle oyununun Android ve iOS sürümü bulunmuyor, mobil cihazlarda da web tarayıcılar üzerinden oynanabiliyor.

Popüler kelime oyununun orijinali İngilizce ancak Türkçe hazırlanmış sürümü de (Wordle Türkçe)  bulunuyor. Wordle, eğlenceli, basit ve günde sadece bir kez oynanabilir olmasıyla dikkat çekiyor. Her 24 saatte bir, günün yeni kelimesi veriliyor ve bunun ne olduğunu bulmak size kalıyor.

Wordle Nasıl Oynanır?

  • 6 denemede kelimeyi bulmaya çalışın.
  • Her tahmin 5 harfli doğru bir kelime olmalıdır. Kelimeyi girmek için Enter’a basın.
  • Her tahminden sonra kutucukların renkleri tahmininizin yakınlığına göre değişir.
  • Yeşil kutucuk, harf kelimede var ve doğru yerde. Sarı kutucuk, harf kelimede var ancak yanlış yerde. Gri kutucuk, harf kelimede yok.

Wordle, oyunculara rastgele seçilmiş beş harfli bir kelimeyi tahmin etmeleri için altı şans veriyor.

Kelimeyi yazınca ortaya çıkan renkler aranan kelimeye ne kadar yaklaşıldığını gösteriyor. Yeşil, kelimede o harfin yer aldığını ve doğru yerde bulunduğunu ifade ediyor. Sarı, kelimede o harfin yer aldığını ancak yanlış yerde bulunduğunu ifade ediyor. Gri ise kelimede o harfin bulunmadığını anlamanızı sağlıyor.

Toplam altı kelime girilebiliyor. Bulmaca çözülemediğinde başka bir deyişle kelime bulamadığında doğru kelime gösteriliyor. Oynanan oyun sayısı, kazanma yüzdesi, mevcut kazanma serisi, maksimum kazanma serisi ve tahmin dağılımını gösteren istatistik veriliyor.

Wordle Oyunu

Wordle’ın popülaritesine katkıda bulunan farklı nedenler var. Bunlardan biri, herkesin gün boyunca çözmesi gereken bulmacanın aynı olması. Bu, oyuncular arasında özellikle de arkadaşlar ve iş arkadaşları arasında bir tür rekabete dönüşüyor.

Doğru kelimeyi kimin daha az sayıda denemeyle tahmin edebildiğini görmek için bir yarış. Bulmacayı çözmek zor olduğundan başkasının nasıl çözdüğüne dair ilginç tartışmaya da dönebiliyor. İkinci önemli nedense; oyuncuların sonuçları sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarından paylaşması.

Wordle, başkalarının sonuçta doğru kelimeyi göremediği ilginç bir paylaşım özelliğine sahip. Sonuçta yalnızca oyuncu tarafından yapılan tahminleri temsil eden yeşil, sarı ve gri kutucuklardan oluşan bir tablo görülüyor.

Wordle Oyna

İlkinde kelimeyi tahmin etmeye çalışmayın. Kelimeyi başarılı bir şekilde tahmin etmek için bir strateji uygulamanız gerekir. Oyunu oynarken mantığınızla ilerlemelisiniz. Bulmacanın çözümü binlerce kelimeden biri. Tahmin etme olasılığınız yok denecek kadar az. İlk kelime üzerinde fazla düşünmeyin, zamanınızı harcamayın.

İlk tahmininiz popüler harfler içermeli. İlk kelimeyi seçerken içerisinde en çok kullanılan harflerin olmasına dikkat edin. Türkçedeki en popüler harfleri düşünün ve tahmininizi ona göre yapın.

Her oyunda aynı ilk kelimeyi kullanabilirsiniz. İlk kelimeyi rastgele tahmin etmemeniz ve istatiksel olarak olası harfleri eklemeniz/çıkarmanız gerektiğini biliyorsunuz. O zaman ilk tahmininizde her zaman aynı kelimeyi kullanın. Bir noktadan sonra bulmacayı daha az sırayla çözeceğini göreceksiniz.

İlk kelimenizi belirlediniz, sonra nasıl ilerleyeceksiniz? Wordle’da süre sınırı yok, kelimeyi bulmak için 24 saatiniz var. Bu yüzden bir sonraki stratejik adımınızı düşünürken acele etmeyin.

Tahmin için hangi harflerin kaldığını düşünün. Başarılı bir şekilde tahmin edilen/yerleştirilen harfleri kullanarak hemen aklınıza gelen bir kelime var mı? düşünün. İkinci sıraya geçmeden önce seçeneklerinizi zihinsel olarak daraltın.

Aynı harfi iki kez kullanmak çekinmeyin. Geçmiş Wordle sonuçlarına baktığınızda aynı harflerin üst üste kullanıldığını göreceksiniz. Örneğin; bulmacada bir tane A olması başka bir tane olmayacağı anlamına gelmez. Kafanızda çözüm ararken yeşil veya sarı harflerin başka bir yerde bulunabileceğini unutmayın.

Daha az popüler harfleri unutmayın. İstatiksel olarak daha az kullanılan harfleri de unutmayın. Harf/kelime seçenekleriniz azaldığında az kullanılan harfleri içeren kelimeleri daha az düşünün.

Önceki sözcüklerden ipucu alın. Örneğin; yeşil bir T ve A aldıysanız bir sonraki tahmininizde T ve A’yı aynı yerde kullanacağınızı biliyorsunuzdur.  İlk harfi T ikinci harfi A olan bir kelime aklınıza gelmiyorsa, fazladan birkaç harf açmak için tamamen farklı bir kelime düşünerek devam edin. Her zaman önceki tahmininizden ipuçlarını alın.

Harfleri düzensiz girin. Kalan harflerinize, yeşil ve sarı kutucuklarınıza uyan bir kelime bulamıyorsanız hile yapabilirsiniz. Kelimeyi internette aratabilir, olası kelimeyi, tahmin edeceğiniz olası harfleri bulmak için her şeyi kullanabilirsiniz, hiçbir engel yok.

Wordle kelime oyunu Wardle soyadını taşıyan biri tarafından geliştirilmiş ve başta aile arasında oynanan bir oyunmuş. Oyunun akraba arasında bir takıntı haline gelmesinden sonra kamuoyuna duyurulmuş. Tamamen ücretsiz, para kazanma amacı olmayan, güvenli, sadece eğlence amaçlı bir kelime oyunu olan Wordle’a paylaş özelliğinin getirilmesiyle birlikte Twitter’da viral oluyor.

Kasım 2021’de 90 oyuncunun oynadığı oyun sadece bir haftada 2 milyon oyuncuya ulaşıyor. Oyunu bu denli popüler yapan, bulmacaları günlük sunması. Her gün bir bulmaca çözüyorsunuz. Günlük kelime oyunun orijinali İngilizce oynansa da Türkçe sürümü de bulunuyor.