1-Bit Hero

1-Bit Hero
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

1-Bit Hero ilk video oyunlarından ilham almış, ağır retro grafikleriyle durmak bilmeyen bir karakteri yönlendirdiğimiz eğlenceli bir platform oyunudur.

ADAM ve Binary Rush isimli oyunları mobil platforma getiren bağımsız stüdyo bu seferde nostaljik retro oyun kültürünü modern çağa yansıtan 1-Bit Hero isimli bir oyun yayınladı. Mobil platformda gün geçtikçe sayısı artan sonsuz koşu oyunlarının temel faktörünü ele alıp, üzerine eşsiz nostaljik grafikleri yedirerek muhteşem bir retro oyun kültürü yaratan 1-Bit Hero'da durdurulamaz bir uzun kulaklı karaktere sahibiz. Bölüm başlar başlamaz koşturmaya başlayan bu karakteri yönlendirmek için sadece iki dokunuşa ihtiyacınız var. Ekranın soluna tıklayarak karakteri sağa veya sola yönlendiriyor, ekranın sağına tıklayarak ise kahramanımızın zıplamasını sağlıyoruz.

Oyunun iPhone ve iPad tabletlerde dahi iyi bir görüntü vermesi de 1-Bit Hero'yu ilginç kılan özelliklerden biri. Başta oyunun grafiklerinden yola çıkarak "en fazla ne kadar genişleyebilir" fikrine kapılıp sonradan mobil ekranda ne kadar da güzel durduğunu fark etmek gerçekten beni etkiledi. En azından isminde '1-bit' yazan bir oyun için!

Yapımcı stüdyo, "yerinde duramayan isimsiz bir kahraman" olarak tanımlıyor 1-Bit Hero'yu. Grafikler olarak bayağı eski bir dönemi hedef alması oyunun direkt olarak daha da zorlaşmasını sağlamış. Zaten belirttiğimiz gibi sonsuz koşu oyunlarının tmeeli ele alındığından karakteri pek de kontrol edemiyorsunuz. Sadeec o çılgınca koşarken sizin de etraftaki tehlikelere ve uçurumlara göre onu yönlendirmeniz gerekli. 1-Bit Hero'da toplam 20 dehşet verici bölüm bulunuyor. Başta bu bölüm sayısı bir platform oyunu için bana yetersiz gelmişti, ancak oyunda yarım saat harcadıktan sonra yapımcının ne demek istediğini daha iyi anladım; aynı bölümde yarım saat harcayınca böyle oluyormuş demek...

1-Bit Hero'nun bölüm tasarımları inanılmaz detaylı işlenmiş. Bu grafikte bir oyun ne kadar detaylandırılabilir dediğinizi duyar gibiyim, fakat burada demek istediğim oyunun tehlikelerinin en ince ayrıntısına kadr dikkat edilmesi gerektiği. Eski oyunların hayranı olanlar bilirler, eski platform oyunlarındaki dakiklik, en uç nokta gibi ögeler tamamen sizin o bölümü geçip geçmemenize etkenlerdi. 1-Bit Hero'da da bu faktör geçerli ve oyun affetmiyor.

Oyunun değinmek istediğim başka bir noktası ise müzikleri olabilir. Yapımcı stüdyo gerçekten müziklere emek harcamış olacak, bölümler boyunca kulağınıza kazınacak robotik müziklere bayılacaksınız. Tabii bu esnada ölmemekle uğraşacağınızdan müziğe pek konsantre olamayabilirsiniz.

1-Bit Hero, tüm retro oyun severlere mobilde iyi bir alternatif olarak App Store'de ücretsiz ve yeni oyuncularını bekliyor. Eğer zaman geçirmek için iyi bir rekabet ortamı arıyorsanız, Glue Knight'a benzer bölüm geçmek üzerine tasarlanmış 1-Bit Hero sizin için iyi bir seçenek olabilir.

ARTILAR

Nostaljik bir hava taşıması

Eğlenceli bölüm tasarımları

EKSİLER

Sonsuz koşu fikri oyunu tuhaf etkilemiş

YORUMLAR