Religion Simulator

Religion Simulator
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Dünyayı yönetecek bir din sistemi oluşturmaya çalıştığınız bir strateji oyunu olan Religion Simulator ile felsefi düşüncelerin arasında kaybolacak derinlikler yakalamanız mümkün.

Bildiğiniz birçok strateji oyunu önerklerini geride bırakan farklı bir yaklaşım tarzına sahip olan Religion Simulator isimli bu çalışma kendi dininizi yaratma fırsatı veren bir oyun. Bununla birlik arka planda yatan dilini oluşumun yapısı ve ardında yatan felsefe de sizin tercihlerinizle şekil buluyor. Bu iOS oyununu oynarken yaşayacaklarınızı etkileyen iki önemli faktör var. İlk olarak dünya dikkatinizi çekecektir. Altigen parçalara bölünmüş bir küre olarak karşınıza çıkan dünya içerisinde size ait olmayan bölgelere yayılmanız gerekiyor.

Yayılmış olduğunuz alan genişlemeye bağladıkça dininiz için topladığınız altın bağışları da artıyor. Bu bütçe sayesinde dininiz daha güçlü bir konuma ulaşıyor. Kararlarınızı verirken bölgelerdeki nüfus, eğitim ve sağlık faktörlerini de gözden geçirip hareket etmeniz gerekiyor. Dünya üzerinde bulunan başka dinlerle de karşılaşacaksınız ve sizin göreviniz diğer inanç sistemleri karşısında galip olmak. Tatlı yollarla bu iktidarı ele geçiremeyeceğiniz durumlarda fırtına gibi doğal felaketler veya bomba gibi insan yapımı silahlar da kullanıma açık durumda.

Dünya ve altıgen bölge sisteminden sonra oyundaki en sarsıcı etki karar ağacı denilen bir sistemle gerçekleşiyor. Sizin yaratmış olduğunuz dinde öncelikle felsefi bir temele ihtiyaç olduğunu için inananlar ve tanrı arasındaki ilişkiyi betimlemeniz isteniyor. İnanç, paylaşım, bilgi veya mutluluk gibi seçenekler arasından hangisinin inananlarınız için daha önemli olduğuna karar vermeniz önemli.

Oluşturduğunu inanç sistemi toplumun beklentilerini ne kadar iyi karşılarsa yayılma hızınız da o derece artış sağlayabiliyor. Öte yandan kurallar ve hukuk sisteminiz için belli temeller oluşturmanız gerekiyor. Zira, bir toplumun sistematik olarak işleyebilmesi için sınırları belirleyip cezalandırma yöntemleri standartlaştırmanız şart olacaktır. Farklı fikirleri ve modelleri deneyebildiğiniz bu oyunda deneme ve yanılma ile birlikte farklı senaryoları deneyip eğlenmeniz mümkün olacaktır. Oyun ne yazık ki ücretsiz değil ama parasını hakkeden bir derinlik ve kalite sunuyor.

YORUMLAR