Android Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Android aşırı ısınma sorunu nasıl çözülür? Eğer akıllı telefonunuz ya da tabletiniz aşırı ısınıyorsa neler yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

android-asiri-isinma-sorunu-nasil-onlenir

Android Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Çözülür? - Özellikle yoğun işlem gücü gerektiren bazı işlemler sırasında akıllı telefonunuz ya da tabletiniz oldukça fark edilir bir şekilde ısınabilir. Ancak bu durum, herhangi bir zamanda, sık sık başınıza geliyorsa ve çeşitli donma, kasma sorunları yaşıyorsanız anormal bir durumun varlığından söz edebiliriz. Peki aşırı ısınma sorunu için neler yapabilirsiniz? 

Android Telefona Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?
GÜVENLİK

Android Telefona Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

Android Telefona Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır? Bu yazımızda Android kullanıcılarının merak ettiği bu soruya yanıt arayacağız.

Temel düzeyde baktığımızda bir akıllı telefonun ya da tabletin ısınmasına yol açabilecek pek çok farklı etmenden bahsedebiliriz ve irili ufaklı bu etmenlerin hepsi, hiç beklemediğiniz kadar önemli olabilir. Bu yazıda ısınan cihazınız için neler yapabileceğinize ve hangi yollarla bu sorundan kurtulabileceğinize göz atacağız.

Bir akıllı telefonun ya da tabletin neden ısındığını tespit edebilmek, doğru bir çözüm yoluna kavuşabilmek adına en önemli faktördür. Aşağıdaki nedenler, akıllı telefonunuzun aşırı ısınmasına yol açabilir:

Android Telefon ve Tablet Neden Isınır?

  • Yoğun İşlem Gücü Gerektiren Uygulamalar ve Oyunlar
  • Çeşitli Yazılımsal Sorunlar ve Virüsler
  • Batarya ya da Şarj Adaptörü Sorunları
  • Yoğun Kamera Kullanımı
  • Hava Girişlerini Kapatan Kılıf
  • Yüksek Hava Sıcaklığı

Xiaomi Hızlı Kablosuz Şarjın Sınırlarını Zorluyor!

Android Cihaz Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

İşte aşırı ısınan akıllı telefon ve tablet için yapabilecekleriniz!

1- Yoğun İşlem Gücü Gerektiren Uygulamalar ya da Oyunlar

Eğer yüksek grafik performansına sahip oyunlar oynuyorsanız, özellikle de bunu uzun bir süre yapıyorsanız, cihazınız ister istemez ısınacaktır. Benzer bir durum video düzenleyiciler gibi yüksek işlem gücü gerektiren uygulamalar için de geçerlidir. Bu gibi durumlarda fazla ısınma dikkatinizi çektiyse bir süre ara vermeyi düşünmelisiniz.

2- Çeşitli Yazılımsal Sorunlar ve Virüsler

Eğer stok yazılım kullanmıyorsanız ya da bir beta sürüme sahipseniz, yazılımdaki çeşitli sorunlar cihazın stabilizasyonunu bozuyor olabilir. Bu gibi durumlarda cihazın kararlı stok sürümüne geçiş yapmayı düşünmelisiniz. Eğer zaten böyle yapıyorsanız, virüslerden şüphelenmemiz mümkün. 

Android Telefona Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?
GÜVENLİK

Android Telefona Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

Android Telefona Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır? Bu yazımızda Android kullanıcılarının merak ettiği bu soruya yanıt arayacağız.

Eğer sizin de şüpheniz virüslerden yanaysa temiz bir başlangıç yapabilmek için cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekecektir. Bazı virüsler fabrika ayarlarına döndüğünüzde dahi aktif hale gelebileceği için cihaza orijinal yazılım bulup yüklemek gibi birtakım uğraştırıcı adımlar atmanız gerekebilir.

3- Batarya ya da Şarj Adaptörü ile İlgili Sorunlar

Kullandığınız akıllı telefon hızlı şarj özelliğine sahip bir şarj adaptörü ile şarj ediliyorsa zaman zaman ısınma sorunları yaşayacaksınızdır. Eğer bu sizi rahatsız ediyorsa daha yavaş akım sağlayan bir şarj adaptörü almayı düşünebilirsiniz. Ancak bunun da öncesinde hemen aşağıdaki yazımıza bir göz atın.

Akıllı Telefonlarda Hızlı Şarjı Belirleyen Watt Nedir? Nasıl Ölçülür?
MOBİL

Akıllı Telefonlarda Hızlı Şarjı Belirleyen Watt Nedir? Nasıl Ölçülür?

Watt Nedir? Watt Nasıl Ölçülür? - Günümüzde akıllı telefon üreticileri hızlı şarj çözümleri üzerinde önemli çalışmalar yapmaya devam ederken pek çok kullanıcı 50W, 75W, 100W ve 125W gibi terimlere denk gelmeye başladı.

Eğer sorun şarj adaptörü ile ilgili değilse bu durumda bataryanızda bir sorun olduğunu da düşünebilirsiniz. Bu noktada bu yazıda yer alan tüm adımları deneyin ve sorun hala düzelmezse bir teknik servis ile iletişime geçin.

4- Kameranın Uzun Süre Kullanılması

Sanırım çok da şaşırtıcı olmayan bir şekilde kameranın da uzun süre kullanılması, ısınma sorunlarına yol açabilir. Yüksek kaliteli videolar çekmek yüksek işlem gücü gerektirir ve bu cihazınızın aşırı çalışarak ısınmasına yol açar. Bu gibi durumlarda ısınma hissederseniz biraz ara verin.

5- Cihazda Kullanılan Kılıf

Belki şaşırtıcı gelebilir ama kullandığınız kılıflar da cihazınızın ısınmasına yol açabilir. Eğer kılıf cihazı aşırı sıkı bir şekilde sarıyorsa çeşitli ısınma sorunları yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kılıf takmamayı ya da lisanslı bir kılıf kullanmayı düşünebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz, kılıfınızı bir kontrol etmeniz yönünde.

6- Yüksek Sıcaklığa Sahip Ortamlar

Nasıl ki bizler, sıcak ortamlarda sıcaklıyor ve terliyorsak, aynı durum akılı telefonlarımız ya da tabletlerimiz için de geçerli. Akıllı telefonunuzun sıcak ortamlarda kullanılması, daha kolay ısınmaya yol açar. Bu gibi durumlardan kaçınmak için bulunduğunuz ortamın sıcaklığını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Başkasının WhatsApp Hesabına Nasıl Girilir? En Kolay Çalma ve Ele Geçirme Yöntemi
NASIL YAPILIR

Başkasının WhatsApp Hesabına Nasıl Girilir? En Kolay Çalma ve Ele Geçirme Yöntemi

Çeşitli nedenlerden ötürü başka birine ait WhatsApp hesabına giriş yapmak istiyorsanız, başkasının WhatsApp hesabı nasıl ele geçirilir sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz.

YORUMLAR