Apple AirPods Kablosuz Kulaklık İnceleme

Apple AirPods kablosuz kulaklık, artık Apple Store'dan satın alınabiliyor. Özelliklerinden kutu içeriğine her şey inceleme yazımızda.

Apple AirPods Kablosuz Kulaklık İnceleme

Apple’ın iPhone 7 ile birlikte tanıttığı kablosuz kulaklık AirPods, özelliklerinden çok fiyatıyla dikkat çekmişti. 779 TL fiyatına rağmen iPhone kullanıcılarının deneyimlemek istediği kulaklığın ne zaman satışa çıkacağı da merak konusuydu. Peki Apple Online Store’dan satın alınabilen Bluetooth kulaklık, klasik EarPods kulaklıktan farklı neler sunuyor? Fiyatını hak edecek özelliklere sahip mi?

Apple AirPods Türkiye'de Satışta:

iPhone 7 lansmanında tanıtılan, bazı kullanıcıların kutusundan çıkacağını düşündüğü özel çiplerle donatılmış kablosuz kulaklık AirPods, yurt dışında da ülkemizde de yeni satışa çıktı. Resmi satış fiyatını net olarak biliyorduk ancak gecikeceği yönünde birçok haber çıktı ve 2017’ye girmemize iki hafta kala Apple Store’da yerini aldı.

Bu kulaklığı merakla bekleyenler arasındaysanız Apple Online Mağazası’ndan 779 TL gibi çok uygun bir fiyata satın alabilir, EarPods kulaklığınızı bir kenara atıp kablosuz dünyaya geçiş yapabilirsiniz. Apple’ın her ürünü gibi cihazlar arası bütünlüğün bozulmadığı yeni AirPods kulaklığı bu kadar pahalı yapan şey ne? Veya diğer Bluetooth kulaklıklardan farklı olarak neler yapabiliyorsunuz? İşte yurt dışında da fiyatıyla yankı uyandıran kulaklığın öne çıkan özellikleri:

AirPods Kablosuz Kulaklık Öne Çıkan Özellikleri:

Kolay eşleştirme

Apple AirPods kulaklık, diğer Bluetooth kulaklıklara göre cihazla çok kolay eşleştirilebiliyor. Standart bir Bluetooth kulaklığa sahipseniz Bluetooth etkin olsa dahi Ayarlar – Bluetooth yolunu izleyip listeden kulaklığınızı seçmeniz gerekir. AirPods kulaklık kullanıcıları için bu adımlar ortadan kalkıyor. AirPods’u iPhone, iPad, Apple Watch, Mac’inizde kullanmak için tek yapmanız gereken kulaklığı kutusundan çıkarmak. Tabii ki bu bağlama stili sadece iOS 10 cihazlara özel. Bir Apple cihaz kullanıcısı değilseniz klasik yöntemle eşleştirme yapmanız gerekiyor.

Apple W1 çipi

Lansmanı takip ettiyseniz AirPods kulaklığın Apple W1 çipine sahip olduğundan bahsedildiğini biliyorsunuzdur. Kulaklığı taktığınızda otomatik olarak müziğin başlaması çıkardığınızda da müziğin kesilmesi, çift dokunarak akıllı asistan Siri ile iletişime geçebilmeniz (Sesi açıp kapama, arama yapma, müzik listesi çalma, yer sorma vs), konuşma anında arka plandaki gürültünün filtrelenmesi gibi yeteneklere sahip ola AirPods kulaklığın W1 çipi sayesinde kablosuz bağlantı teknolojisiyle yüksek ses kalitesinin bir araya geliyor, tek şarjla 5 saate kadar (15 dakika şarj ederseniz 3 saat kullanım) müzik dinleyebiliyorsunuz. Apple W1 çipinin diğer bir avantajı da Apple cihazlarınız arasında kusursuz bağlantı sunması. Unutmadan, Apple W1 çipini kullanan tek kulaklık AirPods değil. BeatsX, Powerbeats3 gibi yine pahalı alternatifler var.

Hareket algılayıcı ivmeölçer

Çılgınlar gibi müzik dinleyen biriyseniz AirPods’u satın almayı düşünebilirsiniz. Sağ ve sol her iki kulaklığa da yerleştirilen kızılötesi sensörler sayesinde AirPods, kulaklığı takıp çıkardığınızı algılayabiliyor. O anda bir müzik dinliyorsanız kulaklığı çıkardığınız anda çalma durduruluyor. Kulağınıza tekrar iliştirdiğinizde müzik çalmaya devam ediyor.

Konuşma algılayıcı ivmeölçer

Müziğe girmişken AirPods’un ses ivmeölçere sahip olduğundan bahsetmeden olmaz. AirPods, konuşmakta olduğunuzu algılıyor ve Apple’ın “hüzmeleme” olarak adlandırdığı teknolojisiyle çalışan çift mikrofonları sayesinde dışarıdaki gürültü filtreleniyor ve sesinizi karşı tarafa zor ilettiğiniz veya karşı tarafın sesini zor duyduğunuz gürültülü mekanlarda iletişimi rahatlıkla sürdürebiliyorsunuz.

Asistan Siri

Siri’yi iPhone’unuzda kullanıyor musunuz bilmiyorum ama AirPods, akıllı asistanla hızlıca iletişime geçmenizi sağlıyor. Birisini aramak, müzik listenizi çalmak, yer aramak, sesi yükseltmek veya alçaltmak gibi pek çok fonksiyonu iPhone’unuzu elinizde almadan; kulaklığınıza çift dokunarak yapabiliyorsunuz. Çift dokunmayı özellikle belirttim çünkü; EarPods kulaklıkta yaptığınız gibi iki kere dokunarak şarkı atlama, üç kere dokunarak önceki şarkıya dönme, bir kere dokunup basılı tutarak ileri sarma gibi kısayollar AirPods kulaklıkta yok.

Tek şarjla 5 saat kullanım

Apple’ın hangi ürününü alırsanız alın vaat edilen kullanım sürelerine bir türlü ulaşamazsınız. Günlük kullanım senaryosu yansıtılmadan söylenen değerler sadece kağıt üzerinde kalır ki AirPods kulaklığı henüz deneyimleme şansımız olmasa da Apple’ın belirttiği gibi 24 saatlik pil ömrü sunacağını düşünmüyoruz. Tabii ki bu süre şarj kutusuyla elde edilen değer. Tek şarjla 5 saate kadar kullanabiliyorsunuz AirPods’u. 15 dakika şarjda bırakırsanız bu süre 3 saate düşüyor. Umarız Apple bizi pil konusunda şaşırtır ve gerçekten bu değerleri alabiliriz.

Apple AirPods Kulaklık Teknik Özellikleri:

AirPods
Ağırlık

AirPods (4 gr, her biri)

Şarj Kutusu (38 gr)

Boyutlar

AirPods (16,5 x 18,0 x 40,5 mm)

Şarj Kutusu (44,3 x 21,3 x 53,5 mm)

Bağlantı

AirPods (Bluetooth)

Şarj Kutusu (Lightning konnektörü)

Sensörler

Hüzmeleme özellikli çift mikrofon
Çift optik sensör
Hareket algılayıcı ivmeölçer
Konuşma algılayıcı ivmeölçer

Pil

AirPods ve Şarj Kutusu (24 saatten fazla dinleme, 11 saate kadar konuşma)

AirPods (Tek şarjla 5 saate kadar dinleme, 2 saate kadar konuşma)

Fiyat 779 TL

AirPods Kulaklık Kutu İçeriği:

AirPods Kablosuz Kulaklık Fiyatını Hak Ediyor mu?

Şimdi gelelim Apple’ın kablosuz yetenekli yeni nesil kulaklığı AirPods fiyatını hak edemiyor mu konusuna. Kişisel fikrimi soracak olursanız Apple ekosistemine dahil olmuş bir kullanıcısıysanız, (iPhone, iPad, Apple Watch, MacBook sahibiyseniz), günü müzik dinlemeden açıp kapatamıyorsanız, Apple’ın kendi kulaklığı dışında kulağıma bu kadar güzel oturan bir kulaklık yok diyorsanız dahi ucu kesilmiş EarPods görünümünde bu kulaklığa 779 TL verip satın almayın; bu fiyata kesinlikle değmez.

Apple Airpods Tanıtım Videosu
MOBİL

Apple Airpods Tanıtım Videosu

Apple'ın geçtiğimiz gün düzenlenen iPhone 7 etkinliği dolu dolu geçti. İzleyenleri ve bizleri heyecanlandıran ürünlerden biri de AirPods oldu. Kutusundan çıkarıp, istediğiniz aygıtla kullanabileceğiniz AirPods, Apple W1 çip setine sahip. Bu çip, sahip old