Ares: Kurulumu, Kullanımı ve Kaldırılması

Ares dosya paylaşma programı hakkında nasıl kurulur, kullanılır, dosya indirilir, mp3 dinlenir gibi akıllara takılan soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir bölüm hazırladık.

Ares Nasıl Kullanılır?

Ares'in nasıl kullanabileceğimize bir göz atalım.

Açık kaynak kodlu olmasının yan etkisini arayüzünde belli etsede kullanımda herhangi bir sorun ile karşılaşmıyorsunuz.

Klasörler: Windows üzerinde paylaşımda olan Müzik, Video, Belgelerim, İndirme gibi klasörlerde bulunan dosyalarınızı paylaşıma açabilir ya da kapatabilirsiniz. Bu bölüm ilgili klasörlerdeki dosyaların indirilme ve yükleme durumlarını göstermektedir.

Ekran: Basit bir müzik, video oynatıcısıdır. Çalma listenizdeki müzikleri dinlemenize, videoları izlemenize olanak verir. Çalma listenizi isterseniz bilgisayarınızda yüklü olan müzik ve videolardan oluşturabilirken isterseniz indirdiğiniz dosyalardan da hazırlayabilirsiniz. Ayrıca stream desteği sayesinde tanımladığınız radyo kanalları veya tv kanallarının yayınlarını da aynı oynatıcıda izleyebilir ve dinleyebilirsiniz.

Arama: Ses, video, resim, doküman ve benzeri tüm dosyaları aramanıza yarayan bölümdür. Sekmeli yapısı sayesinde aynı anda birden çok farklı içerik aratabilir ve indirme işlemini başlatabilirsiniz.

Aradığınız içeriği bulduğunuzda yapmanız gereken tek şey sağ tıklayıp “Yükle(nen)” bölümüne tıklamak. Bu işlemden sonra Tranfer sekmesinde indirme işlemi için dosyanız sıraya girecektir. 

Transfer: Başlanan, yarıda kalan ve iptal edilen indirmelerin kayıt edildiği bölüm. İndirilen dosyadan tutunda geçmiş kayıtlara kadar her şey bu bölümde listelenmekte ve tüm kontrol sizin elinizde. Bu bölümde indirilen dosyaların ön izlemelerini “Ekran” bölümündeki oynatıcınızda izleyebilir veya dinleyebilirsiniz.

Sohbet: Açık olan ya da sizin açtığınız sohbet odalarında doyasıya muhabbet etmeniz için hazırlanmış farklı bir bölüm.

Kontrol Paneli: Programın tüm ayarlarını kontrol edebileceğiniz tek nokta. Kullanım kolaylığı bakımından en güzel örneklerden bir tanesi diyebiliriz. Menüler arasında dolaşmaktansa size tek bir ekranda tüm menüleri sunmakta. Bu bölümde kısaca:
1 Dil seçimlerinizi yapabilirsiniz.
2 Dosya indirme klasörünüzün ismini değiştirebilirsiniz.
3 Sohbet bölümünü için gerekli değişiklikleri gerçekleştirbilirsiniz.
4 Proksi ayarlarınızı değiştirerek vekil sunucular üzerinden dosya indirme işleminine izin verebilirsiniz.
5 Torrent desteği ile beraber gelen Magnet linkler ve Ares’in kendi link yapısında değişiklikler yapabilirsiniz.
6 Beğendiğinzi arayüzü seçebilirsiniz. Mac ve Win7 arayüzlerini denemenizi öneriyoruz.
7 Bittorent dosyalarını depoladığınız klasörünüzü tanımlayarak ilgili klasördeki tüm torrent uzantılı ya da magnetleri indirilmesini sağlayabilirsiniz.
8 Bilgisayarınızda belli klasörlere erişim izni vererek bu dosyaları tüm Ares kullanıcı ile paylaşabilirsiniz.

Birden çok tema desteği sunması en güzel özelliklerinden bir tanesi. Ares programını Mac, Windows7, OS arayüzlerinden kullanmak gerçekten çok eğlenceli. Kontrol Panel/Skin sekmesine gelerek beğendiğiniz arayüzü aktif yapabilirsiniz.

  1. Ares: Kurulumu, Kullanımı ve Kaldırılması
  2. Ares Nasıl İndirilir?
  3. Ares Nasıl Kurulur?
  4. Ares Nasıl Açılır?
  5. Ares Nasıl Kullanılır?
  6. Ares Nasıl Dosya İndirilir?
  7. Ares Nasıl Silinir? Bilgisayardan Nasıl Kaldırılır?

YORUMLAR