Bilgisayarı Kablosuz Modem Olarak Kullanma

Kablolu internet kullanıyor fakat cep telefonunuzdan kablosuz olarak internete girmek istiyorsanız bu blog yazımız tam size göre.

Bilgisayarı Kablosuz Modem Olarak Kullanma

Günlük hayatta hemen hemen herkesin en çok ihtiyaç duyduğu internet neredeyse her evde bulunuyor. Milyonlarca kişinin bağlandığı internet ağını hiçbir ek masraf yapmadan artık evinizde dağıtabilirsiniz. Evinde kablolu modem kullananlar veya evinde hiç modem bulundurmayanlar için bu blog yazımız çok işe yarayacak. Çünkü yazımızda yer alan program sayesinde eviniz bilgisayarınız sayesinde kablosuz internete kavuşacak.

Yeni nesil bilgisayarların çoğunda kablosuz bağlantı teknolojisi kullanılıyor. Göstereceğimiz programda bu işlevin tam tersi yönünde çalışıyor. Yani normalde Wi-fi için kullandığınız kablosuz teknoloji size tersi yönünde internet dağıtacak. Lafı fazla uzatmayalım ve hemen ayrıntıları anlatalım.

Öncelikle aşağıda linki bulunan programı indirmelisiniz.

Programımızın ismi Connectify ve bu program Windows XP/Vista/7/8 olmak üzere çoğu işletim sistemini destekliyor. Ayrıca dizüstü veya masaüstü fark etmeksizin her türlü cihazda çalışıyor.

1) İndirdiğiniz Connectify programının kurulum dosyasını açın.

Programın kurulum dosyasını "next" diyerek ilerletmelisiniz. Daha sonra yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bir pencere karşınıza gelecek. Burada lisans şartlarını kabul ediyor musunuz diye soruluyor. "I Agree" diyerek devam edin.

2) Kurulumun Tamamlanmasını Bekleyelim

Lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra programın yüklenmesini ve bilgisayara yerleşmesini bekliyoruz. Bu aşama bilgisayarınızın sistem özelliklerine bağlı olarak uzun sürebilir.

3) Connectify'yi Bilgisayarınızda Ağ Bağlantısı Olarak Ayarlayın

Yukarıdaki resimdeki pencerede program bilgisayara ağ yazılımı yüklemek için izin istiyor. Yazılım kablosuz internet dağıtımı için gerekli bir özellik olduğundan "yükle" diyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

4) Bilgisayarımızı Yeniden Başlatalım

Programımız sağlıklı bir şekilde kuruldu. Bilgisayarın tam olarak programı çalıştırabilmesi için sistemi yeniden başlatmamız gerekiyor. Yukarıdaki resimde de bize "hemen mi yeniden başlatayım" yoksa "siz sonra mı başlatırsınız" diye soruluyor.

5) Bilgisayarımız tekrar açıldığında Connectify kullanıma hazır olacak.

Artık kablosuz modeminizin ayarlarını yapma vakti. Kablolu olarak kullandığınız interneti veya eski modeminizi buradaki ayarları kullanarak kontrol altına alabilirsiniz. Connectify yardımıyla mobil cihazlarınıza bilgisayarınızdan kablosuz internet dağıtabilir ve bu interneti akıllı televizyonunuzdan dahi kullanabilirsiniz. Yukarıdaki resimde yer alan ayarlar yardımıyla bilgisayarınıza modeminizi kurabilirsiniz.

Internet to Share: Burada size interneti ulaştıran modemin ismi yazıyor. Farklı bir modem kullanmak isterseniz buradan değişiklik yapabiliyorsunuz.

Hotspot Name: Burada ise dağıtacağınız kablosuz internete isim veriyorsunuz. Yalnız ücretsiz kullanmak isterseniz verdiğiniz ismin başında "connectify-me" ibaresi yer alıyor.

Password: Bu bölümden ise kablosuz olarak dağıtacağınız internete kimse girmesin diye şifre koyabilirsiniz.

Yukarıdaki seçenekleri ayarladıktan sonra "Start Hotspot" butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu aşamadan sonra artık bilgisayarınız kablosuz bir modeme dönüşmüş durumda.

6) Bakalım kablosuz internet çalışıyor mu?

Gördüğünüz gibi bizim denemek için kurmuş olduğumuz kablosuz ağ kullanıma açıldı. Program sorunsuz olarak çalışıyor fakat biz işimiz garanti olsun diye Android tabletten Connectify aracılığıyla internete bağlanmayı denedik. 

Ekran görüntüsünden de gördüğünüz gibi Android tabletimiz ile internete sorunsuz bir şekilde bağlandık. Peki bu program internetin hızını düşürüyor mu? Bu soruları da cevapsız bırakmamak için Speedtest ile ölçtüğümüz hız testi sonucunu aşağıda paylaştık.

Gördüğünüz gibi Connectify internetin hızını yavaşlatmıyor. ADSL ile size gelen internet hızı neyse aynı hızda bu programı kullanabiliyorsunuz. Programın bir süre ücretsiz olarak daha sonra ise ücretli kullanıldığını da hatırlatmadan geçmeyelim. Bilgisayarından kablolu internet kullanıp telefonundan kablosuz olarak internete girmek isteyenler için güzel bir alternatif. Sinyal çekim alanı ise bilgisayarınızın kalitesine göre değişiyor.

En faydalı yazıları okumak, arkadaşlarınızdan bilgi bakımından bir adım önde olmak için Tamindir Blog'larını okuyun!

Hangi İnternet Tarayıcısı Daha Hızlı?

İnternetten Programsız Video Dönüştürme

YORUMLAR