Bilgisayarınızla Başka Bir Bilgisayara Nasıl Bağlanırsınız?

Bilgisayarınızla başka bir bilgisayara bağlanabileceğiniz 3 farklı ve pratik yöntemin detaylı anlatımını bloğumuzu okuyarak hemen öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarınızla Başka Bir Bilgisayara Nasıl Bağlanırsınız?

Bir çok bilgisayar kullanıcısının zaman zaman ihtiyaç duyduğu evdeki ya da tam tersine ofisteki bilgisayara bağlanma ve bazı dosyalara ulaşma sorununu nasıl çözebileceğiniz konusunda sizler için detaylı bir blog hazırlamaya karar verdim. Bilgisayarınızla başka bir bilgisayara nasıl bağlanırsınız? başlıklı yazımda, sizlere farklı yöntemler kullanarak kendi bilgisayarınız üzerinden başka bilgisayarlara nasıl bağlanabileceğinizi göstermeye çalışacağım.

Birden fazla bilgisayara sahip olup başına gelmeyen çok az kişi vardır diye düşünüyorum uzak masaüstü yönetim ihtiyacı. Çünkü kimi dosyalarınızı çoğaltmayarak tek bilgisayarda tutmanız, daha sonra farklı yer ve bilgisayar kullanırken o dosyaya ihtiyaç duyduğunuzda, uzak masaüstü yönetimi oldukça işinize yarıyor. Örneğin iş yerinizde keyifli bir şekilde çalışırken, önceki akşam evde hazırladığınız bir dökümanı hatırladınız ve bu dökümana acilen ihtiyacınız var. Fakat eve gitmeden bu dökümana ulaşamayacağınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Farklı yöntemler sayesinde evdeki bilgisayarınıza ofisinizden istediğiniz zaman ulaşarak istediğiniz dosya ve dökümanı kendinize gönderebilirsiniz.

Sadece dosya ve döküman işleri değil, tanıdıklarınıza yardım etme, müşterilerinizin bilgisayar ya da diğer bilgisayar problemleri çözme vb. amaçlar ile de diğer bilgisayarlara bağlanmanız gerekebiliyor. Örneğin şehir dışında okuyorsunuz ve anneniz ya da babanızın bilgisayar üzerinde yardıma ihtiyacı var. Birazdan anlatacağım 3 yöntemden bir tanesini kullanarak, onlara anında yardımcı olabilirsiniz. Türlü türlü durumlarda ihtiyaç olabilecek uzak masaüstü bağlantısı, çoğu zaman hayat kurtaracak derecede önemli oluyor.

Dünya üzerinde yaygınlaşan bulut dosya depolama servislerinin kullanımı hala ülkemizde düşük olduğu için, dosya ve döküman işleri için uzak masaüstünü tercih eden kullanıcılar hala var. Fakat dosya ve dökümanlarınızı Google Drive, Dropbox, Yandex Disk vb. bulut depolama servislerine yedekleyerek dilediğiniz zaman dilediğiniz cihaz üzerinden erişmeniz mümkün. Fakat yine de diğer konularda uzak masaüstü bağlantıları bir ihtiyaç. Lafı daha da uzatmadan hemen bilgisayarınız ile başka bir bilgisayara nasıl bağlanabilirsiniz anlatmaya başlayalım.

Bilgisayarınız ile başka bir bilgisayara bağlanmak için bir çok program, araç ve tarayıcı tabanlı çözümler mevcut fakat ben bunlardan en klasik ve en çok tercih edilen 3 yöntemi seçerek sizlere anlatacağım. Detaylı açıklama ve görseller ile açıklayacağım yöntemler ise aşağıdaki gibidir:

  • Windows Uzak Masaüstü Bağlantısı
  • TeamViewer
  • Chrome Uzaktan Masaüstü

Windows Uzak Masaüstü Bağlantısı

1) Erişmek İstediğiniz Bilgisayarın Uzak Masaüstü Bağlantı Seçeneğini Aktif Edin

Windows Uzak Masaüstü Bağlantısı yöntemini kullanarak başka bir bilgisayara bağlanmak istiyorsanız, ilk olarak bağlanmak istediğiniz bilgisayar üzerinde uzak bağlantı için gerekli ayarı aktif etmeniz gerekiyor. Standart ayarlarda bu seçenek aktif olmadığından dolayı ilk olarak bu işlemi yapmazsanız, istediğiniz bilgisayara uzak masaüstü bağlantısı sağlayamıyorsunuz.

Uzak bağlantı izni için ilk olarak masaüstünde Bilgisayarım ikonuna sağ tıklayarak özelliklere girmeniz gerekiyor. Özellikler sayfası açıldığında ise yukarıdaki ekranda da gördüğünüz üzere sol üstte yeşil ok ile gösterilen uzak bağlantı ayarları menüsüne girmeniz gerekiyor. Buraya tıkladığınızda karşılaşacağınız pencere ise üstteki resmin ortasında duran kısım. Bu pencere otomatik olarak uzak sekmesinde gelecek ve burada yapmanız gereken değişiklik kırmızı ok ile gösterilen "Bu bilgisayara uzak bağlantıya izin ver" olmalı. Bu seçeneği seçtikten hemen sonra aşağıdaki uygulama tuşuna basarak yaptığınız değişikliğin aktif olmasını sağlamalısınız.

2) Kullanıcı Ekleyin

Gerekli uzak masaüstü bağlantı ayarını açtıktan sonra bu bilgisayara bağlanabilecek kullanıcıları seçmeniz ve eklemeniz gerekiyor. Yönetici hesabına sahip olan tüm hesaplar bu bilgisayara bağlanabilir. Fakat bunun dışındaki hesapların yukarıdaki resimde gördüğünüz şekilde kullanıcıları seç diyerek, seçilmesi ya da eklenmesi gerekiyor.

3) Sistem Adını Bulun

Bağlanacağınız bilgiayarın uzak masaüstü bağlantısı kurabilmek için sistem adını bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle ilk olarak bağlanmak istediğiniz bilgisayarın sistem adını öğrenmeliyiz. Bunu yine masaüstünden bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere girerek ya da Windows + Pause tuşlarına birlikte basarak görebiliyorsunuz. İki farklı yoldan da gideceğiniz sayfa üzerinde "Bilgisayar Adı" kısmının karşısındaki isim sizin için önemli. Bu isim ya da IP numarası ile uzak masaüstü bağlantısı kurabiliyorsunuz.

4) Uyku Modu İptali ve Güç Ayarları

Eğer herhangi bir anda uzaktaki bir bilgisayara bağlanma ihtimaliniz varsa uyku modu ve güç seçeneklerini ayarlamanın da size yararı olacaktır. Standart ayarlarda belirli süre sonunda bilgisayarın önce ekranı kapanır ve sonrasında bilgisayar kendini uyku moduna alır. Böylece güç tasarrufu sağlar. Elbette siz bu ayarları daha önce değiştirdiyseniz, farklı şekilde işleyebilir. Fakat bu bölüme hiç girmediyseniz, Windows tuşuna basarak "Güç Seçenekleri" yazarak girdiğinizde ya da denetim ayarlarından güç seçeneklerine girdiğinizde karşılaşacağınız ekran yukarıdaki gibi. Burada hem ekran kapanması hem de bilgisayarın uyku moduna geçmesini "Hiçbir Zaman" olarak belirliyoruz ki, herhangi bir sürede uzak masaüstü bağlantısı ile bağlanmaya çalıştığımız bilgisayar kapalı olmasın ve bağlantı sağlayabilelim. Eğer bir bilgisayar uyku modundaysa ona bağlanamazsınız. Bu nedenle uyku modu ve güç seçenekleri uzak masaüstü kullanacak kişiler için oldukça önemli bir detay.

5) Uzak Masaüstüne Bağlanın 

Windows Uzak Masaüstü bağlantısı ile sorunsuz bir bağlantı kurabilmek için gerekli tüm ayarları düzenledikten sonra artık bağlantı kurma vakti geldi. Bağlantı ekranına girebilmek için Windows tuşuna basarak kontrol paneli üzerinde "Uzak Masaüstü" yazarak sağ taraftaki uzak masaüstüne giriş yaparak yukarıdaki gördüğünüz pencereye erişebiliyorsunuz.

Uzak masaüstü penceresine geldikten sonra ilk olarak sistem adını, daha sonra bağlanacağınız bilgisayarın kullanıcı adını girerek yeşil kutu içerisinde gördüğünüz "Bağlan" tuşuna basarak bağlantıyı gerçekleştirebiliyorsunuz. Burada sistem adı olarak IP adresi girişi de yapabilmeniz mümkün. Hatta IP ile giriş çok daha yaygın olarak kullanılıyor.

Bağlan tuşuna bastıktan sonra bağlandığınız bilgisayarın masaüstü görüntüsünü ekranınızda açılan pencere üzerinde göreceksiniz ve aynı zamanda kendi bilgisayarınızı kullanıyor gibi bağlandığınız bilgisayarı da bu pencere üzerinde yönetebiliyor olacaksınız.

TeamViewer

TeamViewer uzak masaüstü bağlantısı kurmak isteyen fakat bu konuda yeterli bilgi seviyesine sahip olmayan tüm kullanıcıların tercih edebileceği en kolay ve pratik yöntem. Hesap oluşturmadan sadece programı her iki bilgisayara da indirerek uzak masaüstü bağlantısı kurmanızı sağlayan yazılım, size verdiği ID ve Şifre ile dilediğiniz zaman uzaktan kontrol imkanı sunuyor. Küçük boyutlu, arka planda çalışan ve sistem kaynaklarını minimal seviyede tüketen bu program sayesinde saniyeler içerisinde istediğiniz bilgisayara uzaktan bağlanarak kontrol edebiliyorsunuz. Üstelik mobil uygulamaları sayesinde akıllı telefonlarınızla bile bilgisayarlara bağlanmak mümkün.

Programı kullanarak diğer bir bilgisayara uzaktan bağlanabilmek için, bağlanacağınız bilgisayarın TeamViewer ID ve Şifresine ihtiyacınız var. Eğer bu bilgiler elinizdeyse, rahatlıkla istediğiniz bilgisayara bağlanabilirsiniz.

1) TeamViewer İndirin

Windows, Mac, Linux ve Mobil versiyonları bulunan TeamViewer, dünya üzerindeki en popüler uzak masaüstü programlarından bir tanesi. TeamViewer ile birlikte uzak masaüstü bağlantısı nasıl kurulu anlatmadan önce program eğer bilgisayarınızda kurulu değilse, aşağıdaki bağlantıları kullanarak hemen indirmeniz gerekiyor. Bu aşamada hem kendi bilgisayarınıza hem de bağlanmak istediğiniz bilgisayara TeamViewer kurulması gerekli.

2) Kendi Bilgisayarınıza ve Uzak Masaüstü ile Bağlanacağınız Bilgisayara TeamViewer Kurun

TeamViewer ile uzak masaüstü bağlantısı kurabilmeniz için hem bağlanacağınız hem de bağlantı için kullanacağınız bilgisayarlar üzerinde TeamViewer programının kurulu olması gerekiyor. İlk adımda sunulan indirme bağlantılarını kullanarak kullandığınız cihaza göre TeamViewer'ı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Eğer bağlanacağınız bilgisayarın sahibi bilgisayar deneyimi az olan bir kişiyse ve sizden uzak bir yerde ya da şehirde oturuyorsa, bir şekilde TeamViewer indirmeleri sağladıktan sonra, bilgisayarlarına bağlanarak onlara bilgisayar üzerinden yardım edebiliyorsunuz.

İndirme işlemleri tamamlandıktan sonra TeamViewer programının kurulması gerekiyor. Son derece sade ve basit bir kuruluma sahip olan TeamViewer, daha önce pek çok defa yüklediğiniz programlar gibi next next next modunda kurulabiliyor. Yine de yükleme esnasında dğeiştirmek istediğiniz bir şey olursa, detayları okuyarak gerekli adımları uygulayabilirsiniz.

3) TeamViewer Ayarlarını Düzenleyin

TeamViewer programı kurulumundan itibaren standart ayarları ile size en iyi şekilde hizmet etmeyi amaçlar fakat yine de ayarları gözden geçirerek, kullanım ihtiyaçlarınıza göre gerekli değişiklikleri yapabiliyorsunuz.

TeamViewer ana ekranı üzerinde sırasıyla önce "Ekstralar" ve sonrasında ilk sıradaki "Seçenekler" menülerine girdiğinizde karşınıza ayarlar bölümü geliyor. Program Türkçe dil desteği sunduğu için ayarlar kısmında neler isteyip istemeyeceğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

Ayarlar bölümünün en altında yer alan gelişmiş sekmesini kontrol ederek eğer farklı ise değiştirmenizi önereceğim bir ayar bulunuyor. TeamViewer ile başka bir bilgisayara bağlandığınızda istediğiniz her şeyi yapmanızı sağlayan ve kendi bilgisayarınızmış gibi kullanma olanağı sunan "Tam Erişim" seçeneğini aktif olarak bırakmalısınız. Dediğim gibi ayarlar sayfasında iken en alttaki gelişmiş sekmesine geldiğinizde, yukarıdaki görselde olduğu şekilde ekranı göreceksiniz. Bu sayfa üzerinde altlarda yer alan erişim kontrolü seçeneğini eğer değil ise tam erişim yapmanızı öneririm. Böylece hangi bilgisayardan bağlanırsanız bağlanın, bağlandığınız bilgisayar üzerinde tam erişime sahip oluyorsunuz.

4) TeamViewer'ı Çalışır Halde Bırakın

TeamViewer ile uzak masaüstü bağlantıları kurabilmeniz için bağlanacağınız bilgisayarın hem açık olması hem de TeamViewer'ı çalıştırıyor olması gerekir. Bu nedenle TeamViewer'ı bağlanacağınız bilgisayar üzerinde açık bırakarak ekranın sağ altındaki tepsi menüye küçültmek yararınıza olacaktır.

Örneğin iş yerine giderken evinizdeki bilgisayarı açık bırakıp, TeamViewer'ı simge durumuna küçülterek bırakmanız, evdeki bilgisayarınızın yorulmamasını sağlar. Zaten TeamViewer bilgisayarınızın sistem kaynaklarını minimal seviyelerde tükettiği için böylece herhangi bir pc sorunu ya da yavaşlaması yaşamazsınız. Fakat TeamViewer'ı açık olarak bırakmayı kesinlikle unutmayın.

Gerekli ayarı yapabilmek için bir önceki adımda olduğu gibi ana ekran üzerinde ekstralar ve sonrasında seçeneklere girerek oradan gelişmiş sekmesine girmeniz gerekiyor. Daha sonrasında yukarıda gördüğünüz görseldeki gibi tepsi menüsü durumunda küçült seçeneğini işaretleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

5) TeamViewer ile Uzak Masaüstü Bağlantısı Kurma

TeamViewer üzerinde belki de yapılacak en kolay işlem istediğiniz bir bilgisayara bağlantı kurmak. Eğer bir kullanıcı hesabınız yoksa(zorunlu değil), direkt olarak TeamViewer ana sayfaıs üzerindeki ID ve Şifre bilgilerini kullanarak gerekli bağlantıyı sağlayabiliyorsunuz. TeamViewer kurulumunu tamamlayıp programa giriş yaptığınızda, uzak masaüstü bağlantıları kurabilmeniz için size otomatik olarak bir ID ve Şifre tanımlanıyor. Bu bilgileri yukarıdaki görselin sol tarafından görebilirsiniz. Benim bilgisayarıma direk bağlanmamanız için malesef şifreyi bulanıklaştırmak zorunda kaldım :) Ekranın sağ tarafından ise istediğiniz bilgisayarın verilerini girerek bağlantı kurabiliyorsunuz.

Sağ tarafta yer alan karşıdaki kişi ID boşluğuna bağlanmak istediğiniz bilgisayarda çalışan TeamViewer ID'sini yazarak hemen altındaki karşıdaki kişi ile bağlantı kur tuşuna basmanız yeterli. Bu durumda bağlantı kurulmadan önce size şifre sorulacak. Şifreyi de girerek bağlantıyı sağlayabiliyorsunuz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta, burada kendi bilgisayarınızdaki ID ve şifreyi değil, bağlanmak istediğiniz bilgisayardali ID ve şifreyi firmeniz gerekiyor. Şifre otomatik olarak verilmesine rağmen, ayarlar menüsünden kendinize farklı ve daha karmaşık bir şifre oluşturmanız mümkün. Dilerseniz bu şifreyi sabit olarak kullanabilir ya da her girişte değişmesini de sağlayabilirsiniz. TeamViewer'la uzak masaüstü bağlantısı işte bu kadar kolay. Hesap oluşturma ile ilgili bazı bilgiler ve yararlarını aşağıda bonus olarak açıkladım. Okuduktan sonra işinize yarayacağını düşünüyorsanız, kendi TeamViewer hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Ekstra: TeamViewer Hesabı Oluşturun

TeamViewer'ı bilgisayarınıza kurduğunuzda bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlanabilmesi için size otomatik olarak bir ID ve şifre veriliyor. Bu bilgileri uzaktan bağlanmak isteyen kişilere vererek, bilgisayarınıza dışarıdan erişim sağlanabilir. Yani herhangi bir kayıt ya da hesap oluşturma işlemi yapmadan da TeamViewer kullanabiliyorsunuz. Fakat TeamViewer hesabı oluşturarak, uzak masaüstü bağlantısı kurduğunuz bilgisayarların hangileri online yani çalışır durumda ve hangileri bağlanmanız için müsait durumda direkt olarak görmeniz sağlanıyor. Hesap oluşturup hesabınız ile TeamViewer'a giriş yaptığınızda, sağdaki liste üzerinde bilgisayarlarınızı görebilir ve buradan gerekli uzak masaüstü bağlantılarını sağlayabilirsiniz.

Chrome Uzaktan Masaüstü Eklentisi

Herhangi bir programa ihtiyaç duymadan direkt olarak Chrome tarayıcınıza ekleyeceğiniz bu eklenti sayesinde kolay ve hızlı uzak masaüstü bağlantıları kurabiliyorsunuz. Chrome Uzaktan Masaüstü (Chrome Remote Desktop) olarak adlandırılan eklenti ücretsiz ve güvenli bir şekilde diğer bilgisayarlara bağlanabilmenizi ya da başka bilgisayarlardan sizin bilgisayarınıza bağlanılabilinmesi sağlıyor. TeamViewer kadar kolay kullanılan eklentiyi de önceki yöntemlerde olduğu gibi adım adım anlatarak Chrome Uzaktan Masaüstü ile bilgisayarınızla başka bir bilgisayara nasıl bağlanırsınız sorusunu yanıtlamaış olalım.

Google Uzaktan Masaüstü eklentisi size kurulum aşamasının başından itibaren oldukça güzel bir şekilde yardım ediyor ve yapmanız gereken bir çok şeyi gösteriyor. Bu nedenle belki de TeamViewer'dan daha rahat kullanabilirsiniz.

1) Chrome Uzaktan Masaüstü Eklentisini İndirin

Bu eklenti ile uzak masaüstü bağlantısı kurabilmeniz için gereken ilk şey eklentiden de önce bilgisayarınızda tarayıcı olarak Google Chrome yüklü olması. Eğer Google Chrome kullanmıyorsanız, aşağıda vereceğim indirme bağlantılarını kullanarak önce Google Chrome'u sonra da Chrome Uzaktan Masaüstü eklentisini indirebilirsiniz.

Eklentiyi indirmek için aşağıdaki indirme bağlantısına tıkladıktan sonra yeşil indirme tuşuna basmanız gerekiyor. Bu tuşa bastıktan sonra yukarıdaki ekranla karşı karşıya geliyorsunuz. Bu sayfada yapmanız gereken ise sağ üstte mor okla gözüken "Chrome'a Ekle" tuşuna basmanız. Tuşa bastıktan sonra Chrome Uzaktan Masaüstü eklentisi otomatik olarak kuruluyor.

2) Uzaktan Bağlantıları Etkinleştirin

Eklentiyi Chrome'a ekledikten sonra yukarıdaki ekran ile karşılaşıyorsunuz. En ekran üzerinde alt bölümde yapmanız gereken bir işlem bulunuyor. Böylece bilgisayarınız üzerinde Chrome Uzaktan Masaüstü eklentisi kullanarak başka bilgisayarlara bağlanabilir ya da başka bilgisayarlardan kendi bilgisayarınıza bağlanılmasını sağlayabilirsiniz.

Uyarı: Uzak bağlantıları etkinleştirdikten sonra Chrome Uzaktan Masaüstü eklentisi "Chrome Remote Desktop Host Installer" dosyasını indirmeye başlıyor. Bağlantı kurabilmeniz için bu programı inidirp kurulumunu yapmanız gerekiyor.

3) Güvenlik için Bir Şifre Oluşturun

Bir önceki adımdaki host installer'ın indirilip kurulumundan sonra eklenti sizden otomatik olarak bir şifre belirlemenizi istiyor. Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere 6 haneli bir şifre oluşturmanız gerekiyor. Bu şifre kuracağınız uzak masaüstü bağlantıları ile birlikte Google hesabınızın korunmasını sağlıyor. Bu nedenle çok basit olmamasına özen göstermeniz gerekli.

4) Uyku Modunu Kapatın ve Güç Ayarlarını Düzenleyin

Uzak masaüstü bağlantıları için kullanabileceğimiz ilk yöntem olan Windows Uzak Masaüstü Bağlantısı yönteminin 4. adımında tamamen aynı şekilde uygku modu kapama ve güç ayarları düzenlemeyi göstermiştim. Dilerseniz yazımızın üst kısımlarına çıkarak kontrol edebilirsiniz. Eğer üşeniyorsanız, denetim masasına girerek oradan güç ayarlarına girmeli ve yukarıdaki ekranda gördüğünüz üzere hem ekran kapama hem de uyku moduna geçir seçeneklerini hiçbir zaman yapmanız gerekiyor.

Bu ayarları iptal etmenizin nedeni, kuracağınız uzun süreli uzak masaüstü bağlantıları sırasında bağlandığınız bilgisayarınızın kapanmasını önlemek. Basit bir örnekle açıklama gerekirse, evdeki bilgisayarınızı açık bırakarak ofise geldiniz diyelim. İş yerindeyken evdeki bilgisayarınıza bağlanarak bir çok işlem yapmanız gerektiğinde ya da bağlantıdan önce kapanmasını önlemek için bu ayarları kesinlikle yapmanız gerekiyor.

5) Uzak Masaüstü Bağlantısı Kurun

Bu yönteme geçtiğimizde söylediğim gibi Chrome Uzaktan Masaüstü eklentisi ile uzak masaüstü bağlantısı kurmak son derece kolay. Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, eklentisinin anas ayfası üzerinde üst kısımda yer alan eriş tuşuna basarak yukarıdaki ekranla karşı karşıya geliyorsunuz. Bu ekrana girmeniz gereken erişim kodunu ise, bağlanmak istediğiniz kişinin bilgisayarı üzerinde yine eklentinin ana sayfası üzerinde yer alan paylaş tuşuna basarak alabiliyorsunuz. Bağlanacağınız bilgisayardan alınan erişim kodunu yukarıdaki ekran görüntüsündeki alana girildikten sonra kullanıcının eklenti kurma aşamasında oluşturduğu şifre de soruluyor. Erişim kodu ve şifreyi doğru olarak girmeniz sonucunda uzak masaüstü bağlantınız Chrome tarayıcınız üzerinden başlıyor. Dikkat etmeniz gereken nokta ise erişim kodu ve şifre ekranlarına kendi bilgisayarınızdan alacağınız bilgiler değil, bağlanmak istediğiniz bilgisayar üzerindeki bilgilerin girilmesi gerektiği.

*****

Bilgisayarınızla başka bir bilgisayara nasıl bağlanırsınız? başlıklı bloğumuz içerisinde yer alan her 3 yöntem de kullanabileceğiniz en pratik çözümler. Şahsi olarak sorarsanız ben TeamViewer'ı tercih ediyorum fakat hem Windows'un kendi uzak masaüstü programı hem de Chrome Uzaktan Masaüstü eklentisi, TeamViewer kadar etkili ve başarılı. Bu nedenle siz hangisinin işinize daha çok yarayacağını ya da daha kolay kullanlacağınız seçerek 3 yöntemden biriyle uzak masaüstü bağlantılarınızı kurabilirsiniz.

Microsoft Office 2016 Nasıl Kurulur?

YORUMLAR