Clash of Clans Alternatifi Oyunlar

Clash of Clans, yeni bir oyun olmamasına rağmen adından hala söz ettiren, mobil platformun en popüler yapımlardan bir tanesi. Android ve iOS platformları için ücretsiz olarak sunulan bu oyunda, kendi yerleşkemizi kuruyor ve düşmanlarımızla amansız bir mü

Clash of Clans Alternatifi Oyunlar

Clash of Clans, yeni bir oyun olmamasına rağmen adından hala söz ettiren, mobil platformun en popüler yapımlardan bir tanesi. Android ve iOS platformları için ücretsiz olarak sunulan bu oyunda, kendi yerleşkemizi kuruyor ve düşmanlarımızla amansız bir mücadelenin içine giriyoruz. Kampanya modlarına ek olarak oyunun en önemli özelliklerinden bir tanesi de gerçek oyunculara karşı mücadele edebiliyor oluşumuz. Aslında oyunun uzun soluklu olmasını sağlayan ana faktörlerden bir tanesi de bu.

Clash of Clans'ın strateji oyunları kategorisini domine ettiği gerçeğini kabulleniyoruz. Fakat ne kadar yaygın olursa olsun alternatif yapımlara göz yummak da doğru bir davranış olmaz değil mi? Kategoriye şöyle bir göz gezdirdiğimizde en az Clash of Clans kadar kaliteli ve zengin yapımlara rastlamak mümkün. Kıymetlerinin bilinip bilinmeyeceğini bilmiyoruz fakat listemizde yer verdiğimiz oyunlar kesinlikle en iyi strateji oyunları arasında yer almayı hak ediyorlar.

Fazla vakit kaybetmeden Clash of Clans alternatifi oyunlara hep beraber göz atalım.

1- Boom Beach

Tema: İkinci Dünya Savaşı

İkinci Dünya Savaşı atmosferiyle dikkat çeken bu oyunda üssümüzü güçlendirmeye ve rakiplerimizi haritadan silmeye çabalıyoruz. Elbette başarılı olabilmek için zengin kaynaklara sahip olmamız gerekiyor.

Oyunda kaynak elde ettikçe ordumuzu güçlendirebiliyor ve yeni birimler açabiliyoruz. Oyunu orijinal kılan detaylardan bir tanesi de her oyuncunun kendine özel bir adası olması ve bu adalara saldırı botlarıyla çıkartma yapıyor oluşumuz.

Asker taşıyan botlara ek olarak denizde top atışı gerçekleştiren bir savaş gemimiz de mevcut. Kazandığımız kaynaklar sayesinde bu gemiyi de güçlendirebiliyoruz. Kooperatif görevler ile oyunculara interaktif bir deneyim vaat eden Boom Beach, tema olarak İkinci Dünya Savaşı'nı tercih eden oyunseverlere hitap ediyor.

2- Total Conquest

Tema: Roma İmparatorluğu Dönemi

Roma İmparatorluğu temasıyla öne çıkan Total Conquest'te devleti yönetmeye çabalayan bir generalin kontrolünü ele alıyoruz. Sezar'ın ölümünden sonraki dönemi konu alan oyunda ayakta durabilmek için ya bir lejyon bulmalı ya da bir lejyon kurmalıyız.

Vakit kaybetmeden hemen işe koyuluyor ve topraklarımızda üs kurmaya başlıyoruz. Kaynak toplayarak asker yetiştiriyor ve düşmanlarımızın üzerine yürüyoruz. Bu aşamada dikkat etmemiz gereken en önemli husus üssümüzü aşılması güç savunma birimleriyle desteklemek. Çünkü oyunda başarılı olabilmek için savunma hattımızın en az saldırı gücümüz kadar kuvvetli olması gerekiyor. Aksi halde düşmanlar savunma hatlarımızı yarabilir ve maddi kaynaklarımızı ele geçirebilirler.

3- Samurai Siege

Tema: Uzakdoğu Kültürü

Samuray ve ninjaların bulunduğu bir dünyaya yolculuğa çıktığımız Samurai Siege'de köyümüzü kurup bizi yok etmeyi amaç edinmiş düşmanlara karşı ayakta durmaya çalışıyoruz.

Bu amacı gerçekleştirebilmek için hem savunma hem de saldırı birimlerimizi güçlendirmeye çalışıyoruz. Elbette bunun için öncelikle sağlıklı bir ekonomiye sahip olmamız gerekiyor. Bildiğiniz gibi askeri yönden güçlenmenin tek yolu iyi bir ekonomiye sahip olmaktır. Bu yüzden kaynaklarımızı verimli bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Diğer oyuncularla etkileşime girebildiğimiz oyunda kendi klanlarımızı kurabiliyor ve rakiplere karşı giriştiğimiz savaşlarda dostlarımızdan yardım alabiliyoruz.

4- Enemy Lines

Tema: Fütüristik ve bilim-kurgu

Savaşın ve kaosun kol gezdiği bir dünyada mücadele ettiğimiz Enemy Lines'da aksiyon dolu bir maceraya tanık oluyoruz. Üs kurma ve üssü ekonomik olarak geliştirme dinamiklerinin kullanıldığı oyunda gerçek zamanlı savaşlara katılarak düşmanlarımızı haritadan silmeye çabalıyoruz. Bu aşamada dostlarımızdan yardım alma şansına sahibiz.

Tanklardan, son teknoloji silahlarla donatılmış askerlerden ve yıkım gücü yüksek hava birimlerinden oluşan ordumuzu etkili bir şekilde yöneterek karşımızda duran herkesi yok etmek birincil görevimiz. Elbette bunu gerçekleştirebilmek için öncelikle kaynak toplamamız gerekiyor. Asker yetiştirmenin bedeli hiç de az değil. Dolayısıyla hem kendi topraklarımızdan hem de düşman üslerinden toplayacağımız kaynakları akıllıca değerlendirmemiz gerekiyor.

5- Kingdoms of Zenia: Dragon Wars

Tema: Fantastik Ortaçağ

Büyülü yaratıkların kol gezdiği bir evrene yolculuğa çıkartan Kingdoms of Zenia: Dragon Wars'ta kendi krallığımızı kurmaya çabalıyoruz.

Sıfırdan başladığımız için bunu gerçekleştirmesi pek kolay olmuyor. Yetersiz altyapıya bir de sürekli olarak saldıran düşmanlar eklenince işimiz iyice zorlaşıyor. Toplamda 11 kampanya görevine sahip olan oyunun en önemli özelliği bizi gerçek oyunculara karşı mücadele etmek zorunda bırakması.

Diğer oyunlarda olduğu gibi bu oyunda da kendi klanımızı kurabiliyor ve rakiplere karşı birlikte mücadele edebiliyoruz. Hatta klanımızda bulunan oyuncularla sohbet edebilme olanağımız da var.

6- Heroes of War: Orcs vs Knights

Tema: Fantastik

Heroes of War: Orcs vs Knights'ın en önemli özelliklerinden bir tanesi oyunculara ork ve şövalye sınıfları arasından seçim yapmalarına şans tanıması. Tarafımızı seçtikten sonra oyuna başlıyor ve birliklerimizi toplayarak kasabamızı inşa etmeye başlıyoruz.

Bu tarz oyunlarda denk geldiğimiz gibi oyunun en can alıcı noktasını maddi kaynaklar oluşturuyor. Kaynaklarımızı kullanarak asker yetiştirip savunma birimleri inşa ediyoruz. Birim çeşitliliği bu tarz bir oyundan olan beklentiyi fazlasıyla karşılıyor. Elbette her birimin kendine özgü bir gücü var. Bu özellikleri iyi bir şekilde kullanıp, düşmanın zayıflıklarından faydalanarak karşımızda duran herkesi tarihin tozlu sayfalarına gömüyoruz.

Oyunu oynayan diğer oyuncularla kendi ittifak gruplarımızı oluşturabiliyor ve düşmanlar karşısında daha sağlam bir duruş sergileyebiliyoruz. Elbette iletişim kurma imkanına da sahibiz. Bu sayede hem daha interaktif bir deneyim yaşıyor hem de yepyeni arkadaşlar edinebiliyoruz.

7- Age of Fury

Tema: Ortaçağ

Age of Fury oyunseverleri epik mücadelelerin ortasına atıyor ve düşmanların kol gezdiği bir dünyada hayatta kalmalarını istiyor! Biz de hemen işe koyuluyor ve üssümüzü kurmaya başlıyoruz. İlk başlarda elimizde hiçbir şey olmadığı için zor zamanlar yaşıyoruz fakat kaynak elde edip askeri yönümüzü güçlendirdikçe düşmanlara karşı daha sağlam bir duruş sergileyebiliyoruz.

PvP savaşlara katıldığımız oyunda kullanılan atmosfer birçok oyuncuyu cezbedecek bir kaliteye sahip. Hem askerlerin hem de çevre birimlerinin modellemeleri bu tarz bir oyundan olan beklentiyi fazlasıyla karşılıyor. Çok sayıda kampanya görevine sahip olan oyunun asıl ayağını gerçek oyunculara karşı yaptığımız mücadeleler oluşturuyor.

8- X-War: Clash of Zombies

Tema: Post-Apokaliptik / Bilim-Kurgu

Gelecek bir zaman diliminde geçen X-War: Clash of Zombies'de salgın sonucu ortaya çıkan zombilere ve mutantlara karşı amansız bir mücadeleye girişiyoruz. Neyse ki teknoloji bir hayli gelişmiş olduğu için bu azılı düşmanları yenmek amacıyla kullanabileceğimiz birbirinden ölümcül silahlar var.

Oyunun en ilginç ayrıntıları arasında Iron Man, Thor ve Pyramid Head gibi farklı hikayelerden alınmış karakterlere yer verilmiş olması var. Bu karakterler oyuna ilginç bir hava katıyor ve eğlence seviyesini artırıyor. Bu tür kahramanlardan çok daha fazlası oyunda bizleri bekliyor! Kaliteli görselleri, akıcı animasyonları ve hatasız kontrol mekanizmasıyla dikkat çeken X-War: Clash of Zombies, iyi bir strateji oyunu denemek isteyenlerin göz atması gereken yapımlardan.

9- Jungle Heat

Tema: Günümüzün askeri atmosferi

Çapraz platform desteği sunan Jungle Heat'te tropik topraklardaki petrole ve altına sahip olabilmek için kıyasıya bir rekabetin içine giriyoruz. Günümüzün askeri ve politik ambiyansına çok yakın değil mi? Neyse bu konulara fazla girmeden oyunu kısaca tanıyalım.

Oyunda kendi askeri üssümüzü kurup gelen saldırıları geri püskürtmeye çalışıyoruz. Elbette biz de boş durmayarak düşman üslerine sürekli saldırılarda bulunuyoruz. Elde ettiğimiz kaynakları kullanarak askeri yönden gelişiyor ve daha güçlü düşmanlara baş kaldıracak güce erişiyoruz. Farklı birimlere yer verilen oyunda her birim kendi özel yeteneğine, güçlü ve zayıf yönlerine sahip. Planladığımız saldırıları bu özellikleri ve düşmanın zayıflıklarını dikkate alarak gerçekleştirmeliyiz.

Grafik, animasyon ve ses kalitesi olarak tatmin edici sonuçlar çıkartan Jungle Heat, en iyi strateji oyunlar listesine adını yazdırmakta zorlanmıyor.

10- War of Mercenaries

Tema: Ortaçağ

En dikkat çeken gerçek zamanlı strateji oyunları arasında yer alan War of Mercenaries'de adından da anlaşılabileceği gibi paralı askerlerin acımasız savaşlarına konuk oluyoruz.

Oyundaki temel amacımız güçlü bür imparatorluk kurmak ve önümüzde duran herkesi ve her şeyi ortadan kaldırmak. Bu yolda başka imparatorluklar ile ittifak kurabilme şansına sahibiz. Bu sayede hem daha interaktif bir oyun deneyimi yaşamış hem de yeni arkadaşlıklar edinmiş oluyoruz. Klanımızda bulunan kişilere göndereceğimiz ve onlardan alabileceğimiz askerler savaşlar esnasında belirleyici rol oynayabiliyorlar.

Oyunda birçok farklı asker mevcut. Bu askerlerin her biri kendilerine özgün güçlere ve karakterlere sahipler. Ordumuzu iyi bir şekilde yöneterek rakipleri bozguna uğratabiliyoruz.

Akıllı Telefonların Tabletlerden Daha İyi Olduğunun 5 İspatı

YORUMLAR