Dizüstü Bilgisayarınızın Bataryasını Bu Programlarla Test Edin

İyi bir batarya olmadan, notebook kullanıcıları bir bakıma yeterince güçlü olmayan bir masaüstü PC kullanıcısı olma durumuna sürükleniyorlar. Bu sebepten dolayı batarya ömrünü ve kullanım şeklini yakından takip edebilmek gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştir

Dizüstü Bilgisayarınızın Bataryasını Bu Programlarla Test Edin

İyi bir batarya olmadan, notebook kullanıcıları bir bakıma yeterince güçlü olmayan bir masaüstü PC kullanıcısı olma durumuna sürükleniyorlar. Bu sebepten dolayı batarya ömrünü ve kullanım şeklini yakından takip edebilmek gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için size birkaç pratik araç önermeye karar verdik.

Dizüstü bilgisayarınız için bir batarya ne kadar önemliyse, bu bataryalar hakkında bilgi sahibi olmak da bir o kadar kıymetli bir hal almaya başlıyor. Bu sebepten bataryanın size sunabileceği ayrıntılı bilgileri yakından takip edebilmek oldukça yardımcı olabilir. Almış olduğunu ürünün bataryası belki de sizin farkında olmadığınız bir hataya sahip ve bu sebepten ötürü zamanında müdahale edememek ömrünü kısaltacaktır. Veya uzun zamandır kullandığınız batarya eskidiği için performan kaybı da yaşıyor olabilirsiniz. Bu listede bulunan uygulamalar ile saymış olduğumuz problemleri daha iyi anlayıp hızlı çözümler üretmeniz mümkün olacak.

Bataryanız zamansız bir şekilde çalışmayı bırakırsa yaşayacağınız şoku düşünün. Oysa, ömrü tükenmek üzere olan enerji kaynağınızın yedeğini hazırlamış olmanız durumunda kıymetli çalışmanızı veya oyun deneyiminizi istikrarlı bir şekilde sürdürmeye devam edebileceksiniz. Listede bulunan uygulamaların her biri kullanıcının kararına bırakılmış farklı özelliklerle öne çıkıyor. Bu yüzden mutlaka size daha çok hitap eden bir yöntem bulmanız mümkün olacaktır.


BatteryInfoView

NirSoft yapımlarından alıştığımız amaca yönelik sade ve öz bir uygulama olan BatteryInfoView, az yer kaplayan ama çok iş gören bir alternatif. Gereksiz süsten arınmış ve sadece ihtiyacınız olan şeyi sunan bir veri kaynağı arıyoranız bu araç kesinlikle işinize yarayacaktır. Bilgisayarınızın bataryası hakkında detaylar sunan BatteryInfoView 30 dakikalık zaman birimleri içerisinde otomatik diyagnozlar da gerçekleştirebiliyor.

İki farklı fonksiyonu olan bu araç, bilgileri size listeleyen bir amaca hizmet ediyor. Burada bataryanızın şu anki durumu ve limitlerini gözlemlemeniz mümkün oluyor. Öte yandan güç durumu, kapasite, kapasite değeri, yüzdelik oran ve voltaj gibi bilgileri anında görüntülemeniz mümkün.

Size sunulan 30 dakikalık periyodları değiştirio dilediğiniz periyodlarda veri almaya devam edebiliyorsunuz. Burada amaç sizin beklentinize göre daha az bilgi ile daha performanslı bir kullanım veya daha çok bilgi ile sorunları daha yakından tespit etme imkanı yarabilmek. Dolayısıyla kendi esnek kullanımınızı yaratabiliyorsunuz.

BatteryMon

Spartan Utility ve PassMark Software aracılığıyla sunulan BatteryMon,batarya kapasitenizi ve pil durumunu grafikler halinde görüntüleyen bir araç. Zaman içerisinde kullandığınız düzüstü bilgisayarınızın bataryası tükenecektir. Buna sebep olabilecek birçok farklı seğişken var, ancak var olan durumu yakından takibe alabilmek için grafikli anlatım yapan bir uygulama kavrama kabiliyetinizi artıracaktır. BatteryMon bu işlemi size sunabiliyor. Notebook bataryanızı yakından takip eden uygulama size gerçek zamanlı raporlar sunma yetisine sahip.

Düz ve amacına yönelik bir uygulama olan BatteryMon, batarya ömrünü takip ederken kullanmış olduğunuz ünitenin sağlığı hakkında da ipuçları yakalamanızı kolaylaştırıyor. Dilerseniz masaüstü ekranında bir widget olarak kullanabildiğiniz BatteryMon size tam pencere ekranında da ayrıntılı bilgileri gösteriyor. Dışarıdan takip etmek istemeniz durumunda belirlemiş olduğunuz bir limit sonrasında e-posta ile haberdar olmanız da mümkün.

Bu araç ile uzun vadeli bir batarya kontrolü ve kapsamlı bir diyagnoz yapmanız, sağlanmış olan grafiksel anlatım ile mümkün kılınıyor. Uzun süreli bir kullanım sonrasında yapabilmiş olduğunuz bir başka işlem de önceki tarihlere oranla batarya performansını karşılaştırmak. Bu yüzden bu yazılımı bilgisayarınıza ne kadar erken yüklerseniz o denli faydasını görürsünüz.

BatteryCare

Bilinçli şarj boşaltma işlemleriyle bataryanızın kalibrasyonunu sağlayabilen bir araç arıyorsanız BatteryCare oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Bataryanızın olabildiğince uzun ömürlü olabilmesi için ve aktif zamanlarını takip etmek için yardımcı olabilecek bir yazılıma ihtiyacınız varsa bu seçeneğe mutlaka göz atın. Uzmanların görüşlerine göre bir cihazın şarjını sonuna kadar bitirmek uzun vadeli sorunların oluşmasına yol açabilir. Bunun yerine düzenli miktarlarda batarya tüketimi ve kontrollü bir şarj etme frekansı yakalamanızı öneren uzmanların doğrultusunda BatteryCare sizi gerekli zamanlarda uyarıyor.

Ne var ki, bu bahsetmiş olduğumuz batarya ömrünü takip eden döngüyü yardımcı bir yazılım olmadan takip etmek istediğiniz durumda biraz zorlanabilirsiniz veya işlemi yoğun bir gün nedeniyle unutabilirsiniz de. Bu nedenle bataryanızın veriminden mahrum kalmak istemiyorsanız neden sizin için hem analizi gerçekleştiren hem de hatırlatıcı olan bir uygulamanız olmasın? BatteryCare, kendi web sayfasında da kullanım tavsiyelerini paylaşan ve bilgileri güncel tutan bir uygulama.

Bataryanızı son noktaya kadar şarj ettikten sonra son güvenli seviyeye dek boşaltım yapmak iyi bir batarya kalibrasyon yöntemidir ve sağlıklı bir batarya takibini mümkün kılar. Bu işlemi sağlıklı ve risksiz bir şekilde gerçekleştirmek için BatteryCare kullanmak işinize yarayacaktır.

BatteryBar

Hafifsiklet bir program olarak adlandıracağım BatteryBar oldukça sade ve sıradan bir örnek olarak dikkat çekiyor. İşletim sisteminizin organik bir parçası gibi bir izlenim veren uygulama bu hissiyata rağmen farklı işlevlerin elinizin altında bulunmasını sağlıyor. Bu özelliklerin işletim sisteminde olmadığını göz önünde bulunduracak olurasanız sadece bilgi edinme amaçlı sade bir araç arayanlara bu örnek oldukça makul olacaktır. Hızlı bir şekilde ihtiyaç duyduğunuz bilgileri size ileten uygulama, oldukça da az bir yer kaplıyor ve sisteminizi hiçbir şekilde zorlamıyor.

Dikkatinizi çekecek olan ilk unsur, görev çubuğunda normalden biraz fazla yer kaplayan bir ikon olacaktır. Bu ikonu tıklamanız durumunda ise dizüstü bilgisayarınızın batarya kapasitesi ve seviyesi ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmanız mümkün. Listedeki uygulamalar ile kıyaslandığında ayrıntı konusunda biraz geride kalan bu alternatifin avantajı son derece doğal kullanım hissiyatı, kolay erişebilirliği ve hızı.

Temel fonksiyonların kullanımını tamamen ücretsiz kullanabiliyorsunuz ve 4 dolar gibi bir harcama ile Pro paketine geçme şansınız da var. Pro paketinde size daha fazla kişiselleştirme seçenekleri sunuluyor. Sizin tercihinize kalmış bu iki opsiyonda da netbook bataryası konusunda hızlı ve akıcı bilgi almanız tamamiyle mümkün.

YORUMLAR