Drone Uçuş İzni Nasıl Alınır?

Drone uçuş izni nereden ve nasıl alınır? Drone kaydı nasıl yapılır? Drone ehliyeti nereden alınır? Drone hakkında her şey bu yazıda.

Drone’u kaydetmeden, uçuş izni almadan uçurmanın cezası büyük. Bu blog yazıda Drone uçuş izni nasıl alınır, Drone kaydı nasıl yapılır? Drone kaydetme aşamaları neler? bunlardan bahsedeceğiz. Ayrıca, Drone nedir? Drone fiyatları ne kadar? Drone ile İHA arasındaki farklar neler? Drone ehliyeti nereden ve nasıl alınır? gibi sıklıka sorulan sorularının yanıtını da bulacaksınız.

  • Drone Nedir?

Kimisinin Drone, kimisinin Dron dediği, kimisinin İHA olarak kısalttığı, kimi yerde İnsansız Hava Aracı olarak geçen, TDK’nın “Uçangöz” olarak tanımladığı Drone, bir uzaktan kumanda veya yazılımsal yönetim ile kolayca yönlendirilebilen insansız hava aracı.

Hava çekimlerini kolaylaştıran bu araçlar, ilk çıktıklarında askeri amaçlı kullanılmış olsalar da günümüzde daha çok hobi amaçlı kullanılıyor. Milyarlarca aktif kullanıcısı olan sosyal medyalarda drone ile çekilmiş etkileyici birçok fotoğraf ve videoya rastlayabilirsiniz. Peki, yerden metrelerce yüksele uçarak etrafı gezen Drone’ları uçurmak için bir izin almak gerekiyor mu? Evet. Neticede bulunduğunuz yerle çekim yaptığınız yer arasında oldukça uzun bir mesafe var ve özel yaşamın ihlal edilmesi mümkün. Peki, Drone uçuş izni nereden ve nasıl alınıyor? Drone uçurmadan önce ceza (izinsiz ve kayıtsız Drone uçuranlar için 6.868 TL, uçuş izni almadan yapılan uçuşlar için de 11.447 TL para cezası kesiliyor.) yememek adına izlemeniz gerekenler bazı adımlar var.

  • Drone ile İHA (İnsansız Hava Aracı) Arasındaki Fark

Drone ve İHA birlikte anılsa da aslında belli farklılıkları vardır. En kaba tabiriyle; Drone’u uzaktan kumanda edilebilen hava aracı, İHA’yı da insansız uçak olarak tanımlayabiliriz. Keşif, haritalama vb. için kullanılan İHA’lar, önceden programlanmış bir uçuş planına göre çalışır ve uçağı kontrol eden, yöneten yerleşik bilgisayardır. Drone’lar ise önceden programlanmış bilgisayar yazılımları veya uzaktan pilot tarafından uçurulan araçlardır.

  • Drone Kaydı Nasıl Yapılır, Uçuş İzni Nasıl Alınır?

Drone’u ister Türkiye’den satın alın, ister yurt dışından getirtin, isterseniz de yurt dışına çıktığınızda yanınızda getirin, öncelikle kaydetmeniz gerekiyor. Drone kaydetme işlemini tamamladıktan sonra uçurmak için sisteme kayıtlı olmanız ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) onay almanız gerekiyor. Son olarak uçuş izni alıyorsunuz. Bu noktada İHA0 ve İHA1 sınıfı İHA’lar için, uçuşa yasaklı ve meskun mahal, kalabalık veya çok kalabalık bölgeler dışında kalan sahalarda SHGM’den uçuş izni alma zorunluğunun olmadığını belirtmek gerek.

Drone Uçuş İzni Alma Aşamaları:

Drone satın aldınız. Sportif, hobi, amatör amaçlı uçuş yapmak istiyorsunuz. Drone’u uçurmak için takip edeceğiniz işlemler şu şekilde:

1) İlk olarak sisteme kayıt oluyorsunuz. İHA’nızın ağırlığı 500 gr ve üzerindeyse bu sisteme kayıt olmak zorundasınız. SHGM Kayıt oluşturma sayfasında sizden istenen bilgileri (Bireysel - Ticari seçimi, TC Kimlik No - Ad Soyad - Cep Telefon No - E-Posta Adresi, Şifre) girip kullanım koşullarını da kabul edip Kayıt ol ile kayıt işlemini tamamlıyorsunuz.

2) İkinci aşama Pilot kaydı. TSH kurallarına göre 500 gr’ın üzerinde İHA kullanan herkes bu sisteme kayıt olmak zorunda. İHA Pilot Kayıt Başvurusu sayfasında Lisans Tipi (İHA0 Hobi gibi) girip vesikalık resminizi yüklüyor, uyarı kutucuklarını da okuyarak işaretliyor ve SHGM’ye gönder ile işlemi tamamlıyorsunuz. Başvurunuzun onay durumunu Bilgilerim - Pilotluk Yetkilerim sayfasından takip edebiliyorsunuz. Bu noktada Bireysel kullanım için eğitim gerekliliği olmadığını, Ticari Kullanım için eğitim gerekliliği olduğunu; İHA0 (500gr ile 4 kg arası) için 12 saat, İHA1 (4 kg ile 25 kg arası) için de 36 saat eğitim verildiğini belirtelim. Eğitim vermeye yetkili kuruşların listesine sayfasından ulaşabiliyorsunuz.

3) Kişiden, mağazadan veya online satın aldığınız 500 gr ve üzeri ağırlıktaki Drone’u fatura tarihinden sonraki 3 gün içinde İHA Kayıt Sistemine kaydetmeniz kanuni zorunluluk. Satın Alınan İHA Kaydı sayfasında arama kutucuğunda direkt satın aldığınız Drone çıkıyor. Yalnız satıcının aynı gün size yapmış olduğu satış işlemini İHA Kayıt Sistemi’ne kaydetmiş olması gerekiyor. Arama kutusunda aldığınız Drone çıkmıyorsa satıcınızla iletişime geçmekten başka seçeneğiniz yok. Son olarak “İHA’mı kullanmak istiyorum”u işaretleyip satın almayı onaylıyorsunuz. Unutmadan, Bilgilerim - İHA’larım sayfasından Drone’unuzun durumunuzu görüp işlem yapabiliyorsunuz.

4) İHA’yı Kullanmak İstiyorum’u seçtiğinizde karşınıza 3 adım (İHA’yı düzenleme, fotoğraf yükleme ve pilot tanımlama) geliyor. İlk adımda Drone’unuzun renk, varsa açıklamasını giriyorsunuz. İkinci adımda Drone’unuzun farklı açılardan fotoğrafını çekip yüklüyorsunuz. Üçüncü adımda Drone’u kimlerin kullanacağını yani pilot seçimini yapıyorsunuz. İlk iki adım tamamlandığında Drone’unuz SHGM onayına gönderiliyor. Onaylandığında sistem İHA için bir QR kod oluşturuyor ve Drone’unuzun onaylandığı bilgisini mail olarak alıyorsunuz. İHA üzerinde düzenle butonuna tıklayarak QR kod indirme adımına geçiyorsunuz. Bu adımdan sonra oluşan QR kodu bilgisayarınıza indirip basıp, sağlam bir şekilde Drone’unuzun düz bir yüzeyine yapıştırıyorsunuz. Artık Drone’unuz uçmaya hazır.

5) İHA’larım ve Uçuş İzni Talep Et sayfalarından izin başvurusu sayfasına ulaşıyorsunuz. Uçuş izni talep edeceğiniz Drone’u seçip istenen bilgileri eksik olarak giriyorsunuz. Uçuş izni taleplerinizin onay durumunu Bilgilerim - Uçuş İzni Taleplerim sayfasından takip edebiliyorsunuz.

  • Yurt Dışından Alınan Drone İçin Kayıt İşlemi

Drone’u yurt dışından satın aldıysanız İHA Üretim ve İthalat Kaydı sayfasından kaydını yaptırmanız gerekiyor. Seyahat sırasında getirdiyseniz Seyahat, kargo yoluyla satın aldıysanız Gümrük seçeneğini tıklıyorsunuz. Bu işlem SHGM onayına tabi. Kaydın ardından Drone’unuzun onay durumunu Bilgilerim - İHA’larım sayfasından takip edebilirsiniz.

Drone kaydetme, uçuş izni aşamasında rastlanan sorunlara, sıkça sorulan sorulara adresinden ulaşabilirsiniz.

  • Drone Ehliyeti Nasıl, Nereden Alınır?

Şimdi gelelim Drone ehliyeti konusuna. Drone’u hobi amaçlı kullanacaksanız eğitime katılam, ehliyet alma zorunluluğu yok. Ancak Drone’u ticari amaçla kullanacaksanız ehliyet almanız gerekiyor. 500gr ile  4kg arası İHA0 için 12 saat, 4kg ile 25Kg arası İHA1 için 36 saat eğitim alıyorsunuz. Drone ehliyeti ülke genelinde 27 merkezden alınabiliyor. SHGM yetkili eğitim kuruşları sayfasından yani https://iha.shgm.gov.tr/public/yetkili-ucus-okullari adresinden merkezlerin listesine ulaşabilirsiniz. Drone ehliyet ücreti 800 TL - 1500 TL arasında değişiyor.

Kameralı - Kamerasız Drone Fiyatları, Drone Modelleri

Peki, Drone nereden satın alınmalı? En ucuz Drone nereden alınır? Drone fiyatları nerelerde daha uygun? Drone satın almaya karar verdiniz ve fiyat araştırması yapıyorsunuz. Kafanızda belli bir model varsa, bir tanıdığınızdan öneri aldıysanız, Teknosa, VatanBilgisayar, Apple gibi bilindik yerlere de bakabilirsiniz ancak Hepsiburada, N11, Amazon gibi gerçekten o ürünü satan insanların yorumlarının olduğu, gerçek resimlerini görebileceğiniz e-ticaret sitelerine öncelik vermenizi öneririz. Drone fiyatlarına, Drone modellerine (Kameralı ve Kamerasız) girmeyeceğiz; zira en iyi Drone markası olarak bilinen DJI’ın bile kaç çeşit Drone’u var.

Drone Uçururken Yapabilecek 8 Farklı Aktivite
TEKNOLOJİ

Drone Uçururken Yapabilecek 8 Farklı Aktivite

 {mediaId=455517} Drone uçurmak son derece eğlenceli bir eylem olabilir. Ancak, bu irili ufaklı cihazları kullanırken neler yapabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Çünkü oldukça eğlenceli işler yapabilmeniz mümkün.

Türkiye'de Drone Kullanıcılarının Bilmesi Gereken 6 Önemli Kural
TEKNOLOJİ

Türkiye'de Drone Kullanıcılarının Bilmesi Gereken 6 Önemli Kural

Dünya pazarına açıldığından beri hakkında bir sürü gelişmeyi sizlere aktarmıştık. Drone'lar artık hayatımızın bir parçası haline geldi.

Dronelar ile Alakalı Yanlış Bilinen 9 Gerçek
TEKNOLOJİ

Dronelar ile Alakalı Yanlış Bilinen 9 Gerçek

Son yıllarda gün geçtikçe daha da hızlı başlayan Drone'lar hakkında yanlış bilinen bir çok gerçek bulunuyor. İsimlerinden özelliklerine kadar bir çok gerçeğin gizli kaldığı Dronelar hakkında bildiğiniz fakat yanlış olan bilgileri düzeltme vakti geldi.

YORUMLAR