Eski Windows Sürümleri için En İyi Mavi Işık Filtresi Programları

Bilgisayar ekranından yayılan mavi ışık, baş ağrısı, uyku bozukluğu ve göz sulanması gibi birçok sağlık sorununa yol açar. Bu yazıda, eski Windows sürümleri için en iyi 5 mavi ışık filtresi programlarını derledik.

Windows Mavi Işık Filtresi

Gün içerisinde vaktimizin büyük bir kısmını bilgisayar ekranına bakarak geçiriyoruz. Bilgisayar ekranından yayılan mavi ışık, baş ağrısı, uyku bozukluğu ve göz sulanması gibi birçok sağlık sorununa yol açar. Bu sağlık sorunlarını önleyebilmek için mavi ışık filtresi programlarını kullanabilirsiniz.

Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda mavi ışık filtresi için herhangi bir program yüklemenize gerek yok zira Windows 10 işletim sistemi, yerleşik olarak mavi ışık filtresi özelliğine sahiptir. Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarda “Gece Işığı” isimli mavi ışık filtresini aktif edebilirsiniz. Peki, eski Windows sürümüne sahip bilgisayarlarda mavi ışık filtresi nasıl kullanılır? Bu yazıda, eski Windows sürümleri için en iyi 4 mavi ışık filtresi programlarını derledik.

1. SunsetScreen

SunsetScreen, özellikle Windows kullanıcıları arasında oldukça popüler bir programdır. SunsetScreen, gün doğumu ve gün batımını manuel olarak ayarlamanıza olanak sağlar. Bu sayede ekran yoğunluğunu isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kullanıcılara farklı renkler ve gece ön ayarları sunar.

2. Redshift

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınız için hafif bir mavi ışık filtre programı arıyorsanız Redshift sizin için en iyi seçim olabilir. Diğer tüm mavi ışık filtre programları gibi Redshift de ekran sıcaklığını manuel olarak ayarlamanızı sağlar. Bunun dışında, ekranınızın rengini konumunuza göre otomatik olarak mavi ışık filtesini ayarlama yeteneğine de sahip oldu.

3. F.Lux

F.lux, bilgisayar ekranından yayılan mavi ışığı önemli ölçüde azaltan en iyi programlardan bir tanesidir.  F.lux, mavi ışığı azaltmak için bilgisayar ekranına sarı renk tonu ekler. F.lux, Windows, Android, Linux, MacOS ve iOS platformlarında bulunuyor. Dolayısıyla F.lux ile akıllı telefonların ekranlarından da yayılan mavi ışığı azaltabilirsiniz. F.lux’un kullanımı oldukça kolaydır ve kullanıcıların renk dengesini manuel olarak ayarlayabilmesine olanak sağlar.

4. Iris

F.lux'a oldukça benzeyen Iris, bilgisayar ekranından yayılan mavi ışığı azaltan en iyi programlardan bir tanesidir. Ücretli bir program olan Iris’in ücretsiz olarak kullanılabilen Iris Lite isminde bir sürümü daha bulunuyor. F.lux ile karşılaştırıldığında Iris Lite daha az özellik sunar. Iris’in ücretli sürümünü satın alırsanız F.Lux'a kıyasla ekran üzerinde daha iyi kontrol elde edebilirsiniz. Örneğin, ekran tonu düzeyini bir programa göre ayarlayabilirsiniz. Bunun dışında, birden fazla renk kaplaması da sunuyor.

YORUMLAR