SunsetScreen

SunsetScreen

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 8,981
  • DOSYA BOYUTU 2.8 MB
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Daniel White

SunsetScreen programını kullanarak ücretsiz bir şekilde monitörünüzün renk sıcaklığını düzenleyebilirsiniz.

SunsetScreen programı, bilgisayarınızın monitörünün yaydığı renk sıcaklığını değiştirebilmek için kullanabileceğiniz ücretsiz araçlar arasında yer alıyor. Programın temel amacı, renk sıcaklığının geceleri ve akşamları değiştirilmesini sağlayarak daha rahat uykuya dalmanıza yardımcı olmak.

Zira monitörlerden çıkan mavi ışınların, uyku hormonu salgılanmasına engel olduğu ve bu nedenle uyku kalitesini bozduğu biliniyor. Bu ışığın engellenmesi için monitörün yaydığı görüntünün renginin değiştirilmesi gerekiyor ve böylece doğal bir ışık yayması mümkün hale geliyor. Doğal ışığa maruz kalan gözlerin uykuya daha kolay adapte olduğu ve gece saatlerinde göze hasar veren mavi ışınlardan korunduğu da biliniyor.

Uygulamayı kullanırken güneşin doğduğu saati ayarlamanız ve günün ne kadar süreceğini belirlemeniz gerekiyor. Bunun ardından doğal tonlara geçiş sürecinin ne kadar uzun olacağını da seçtikten sonra tek yapmanız gereken gece ve gündüz renk skalasını kendi keyfinize göre ayarlamak. Daha kolay bir şekilde gece uykusuna dalmak için bilgisayar başındaki son saatlerinizde ekranın olabildiğince mavi tonundan arındırılmış olması gerektiğini de unutmamalısınız.

Dileyenler parlaklık, kontrast gibi değerler üzerinde değişiklik yaparak hem gündüz hem de gece saatleri için daha uygun görüntüler de elde edebiliyorlar. Bu anlamda programın yeterince geniş seçenekler sunabildiğini belirtmek gerekiyor.
Bilgisayarın sistem kaynaklarını pek de tüketmeyen ve arkaplanda sorunsuz bir şekilde çalışan SunsetScreen programı, göz ağrılarınız, yanma ve kızarma gibi şikayetleriniz varsa onlara engel olabilmek için de kullanılabiliyor. Zira bazı gözlerin ekrandan gelen mavi ışınlara karşı hassasiyeti olduğu biliniyor. Gözlerine ve uykusuna değer verenlerin kullanmadan geçmemeleri gereken programlardan birisi olduğunu düşünüyorum.