Facebook Gizlilik Ayarı Kontrolü Nasıl Kullanılır

Facebook üzerinde yapacağınız birkaç ayar sayesinde Facebook üzerindeki gizliliğinizi daha iyi yönetebilirsiniz.

Facebook Gizlilik Ayarı Kontrolü Nasıl Kullanılır

Her gün milyonlarca kullanıcı facebook üzerinden kendilerine dair bilgileri arkadaşlarıyla paylaşıyor. Bu bilgiler arasında konum bilgileri, fotoğraflar, duygular ve düşünceler yer almakta. Özel hayatın bu denli ifşa edilmesi haliyle bir takım potansiyel sorunları da beraberinde getiriyor.

Facebook bu konuda kullanıcılara paylaşımlarını belirli kişilerle sınırlı tutma şansı vermekte. Bu sayede yapacağınız herhangi bir paylaşımın adece belirli kişiler tarafından görülmesini sağlayabilir ve daha kişisel bir paylaşım deneyimi yaşayabilirsiniz.

Lafı daha fazla uzatmadan Tamindir ekibi olarak hazırladığımız, Facebook gizlilik ayarları kullanımını anlatan yazımıza geçelim.

Facebook Gizlilik Ayarları Nasıl yapılır?

Facebook ana sayfası üzerinden sağ üst bölümde yer alan asma kilit ikonuna tıklayarak gizlilik kısayolları kontrol panelini açabilirsiniz. Bu menü açıldıktan sonra karşınıza çıkacak olan Gizlilik Ayarı Kontrolü’ne tıklayarak paylaşımlarınızın kimler tarafından görüleceğini seçebilirsiniz.

İlk aşamada gönderilerinizin kimler tarafından görüleceğiniz seçmeniz gerekmekte. Seçenekler arasında herkese açık, arkadaşlar ve diğer seçenekler yer alıyor. Paylaşımlarınızın hedefi her kimse bu kısımdan o kişiyi veya kişileri seçebilirsiniz.

Buradaki işlemlerinizi tamamladıktan sonra „Sonraki Adım“ seçeneğine tıklayarak „Uygulamaların“ kısmına geçebilirsiniz. Bu panelde kullandığınız uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Kullandığınız her uygulamanın ileride sizin adınıza oluşturacağı gönderileri bu panelden düzenleyebilirsiniz. Eğer herhangi birisini kaldırmak isterseniz sağdaki çarpı ikonuna tıklayabilirsiniz.

Uygulamaları da düzene koyduktan sonra bir sonraki adım olan profil ayarlarına geçebilirsiniz. Bu bölümde profilinizden bazı bilgiler göreceksiniz. Bu bilgiler arasında mezun olduğunuz okullar, çalıştığınız yer, yaşadığınız şehir ve memleketiniz mevcut. Bu bilgilerin kimler tarafından görüntüleneceğini yine sağ taraflarında bulunan seçeneklerden seçebilirsiniz.

Tüm işlemleri bitirdikten sonra „Bitir!“ butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydedebilirsiniz.

Facebook sunduğu gizlilik ayarları üzerinden kullanıcılara kendileriyle kimlerin iletişime geçebileceğini belirleme şansı da sunuyor. Benimle kimler iletişim kurabilir? sekmesine tıklayarak size kimlerin arkadaşlık isteği gönderebileceğini seçebilirsiniz.

Buna ek olarak bir de sizi Facebook üzerinden rahatsız eden bir kullanıcıyı engelli listesine alarak iletişim kurmasını engelleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için resimde gösterilen kısma kullanıcı adı veya mail adresini yazmanız yeterli.

YORUMLAR