Firefox Sync Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Firefox eşitleme özelliğinin nasıl kullanılabileceğini resimli olarak anlatıyoruz

Firefox Sync Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Merhaba Tamindir takipçileri. Günümüzde internet tarayıcısı denilince akla birkaç isim geliyor. Bu isimlerden olan Mozilla Firefox tarayıcı piyasasının en eski oyuncularından biri. Windows 95 ve Windows 98 döneminden tanıdığımız Netscape Navigator'ün mirasını devralan Firefox bu dönemden sonra hızlı bir şekilde yükselmişti ve en çok kullanılan intenret tarayıcıları arasına girmişti. Google Chrome'un çıkışının ardından diğer internet tarayıcılarına kuvvetli bir rakip gelmişti. Firefox bu dişli rakibe rağmen yine de piyasada tutunmayı başardı. Üstelik her yeni güncelleme ile Firefox birçok yeni ve kullanışlı özellik kazanmakta. Firefox Sync da bu kullanışlı özelliklerden biri olarak karşımıza çıktı.

Firefox Sync temel olarak tarayıcı ayarlarınızı ve kişisel Firefox kullanım tercihlerinizi yedekleyen ve farklı cihazlarda da bu ayarları ve tercihleri kullanmanızı mümkün kılan bir sistem. Firefox Sync, tarayıcınız üzerinde kullandığınız yer imleri, parolalar, gezinti geçmişi, açık sekmeler, tarayıcı eklentileri gibi verileri kolayca başka bir bilgisayarda veya Android cihazda kullandığınız Firefox tarayıcıya aktarabiliyor. Bu Firefox eşitleme sistemi bulut tabanlı bir sistem. Firefox Sync seçeceğiniz ayarları ve tercihleri Mozilla sunucularında yedekliyor ve sonra dilediğiniz bilgisayara veya mobil cihaza aktarıyor. Bu yazımızda da Firefox senkronizasyon özelliğinden nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağız.

Firefox Sync'ı aktifleştirmek için ilk olarak Firefox tarayıcınız açıkken sağ üst köşedeki işaretli bölüme tıklayarak Firefox menüsünü açın:

Firefox menüsü açıldıktan sonra menüde aşağıda yer alan işaretli "Sync oturumu aç" seçeneğinin üzerine tıklayın. Yeni bir pencere açılacak, bu pencerede de "Başlayın" tuşunun üzerine tıklayın:

Bir sonraki adımda kendimize bir Firefox hesabı yaratacağız. Bu iş için geçerli bir e-posta adresine sahip olmamız gerekiyor. E-posta adresimizi ilgil ibölüme girdikten sonra bir parola belirliyoruz ve doğum yılımızı seçiyoruz. Eğer Firefox Sync'ın hangi verileri eşitleyeceğini kendiniz belirlemek isterseniz aşağıda işaretli alan içerisinde yer alan "Nelerin eşitleneceğini seçin" seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin:

Kaydol tuşunun üzerine tıkladığınızda size bir hesap açılacak ve size hesabınızı doğrulamanız için bir e-posta gönderilecek. E-postalarınızı açarak Firefox tarafından gönderilen e-posta içerisinde yer alan doğrulama bağlantısına tıklayın. Eğer "Nelerin eşitleneceğini seçin" bölümünün yanındaki kutucuğu işaretlediyseniz bu sayfada senkronize edilecek verileri belirleyebilirsiniz. Artık Firefox Sync hizmeti kullanıma hazır olacaktır. Farklı bir bilgisayarda kullandığınız Firefox tarayıcıya Firefox Sync aracılığıyla senkronizasyonu başlatmak için yine tarayıcı açıkken menüye girmeniz ve menü içerisinden "Sync oturumu aç" seçeneğini seçmeniz gerkeiyor:

Bu adımdan sonra Firefox hesabınızla oturum açtığınızda eşitleme başlayacaktır. Eğer Firefox Sync ile verilerinizi Android cihazınızda eşitlemek isterseniz Android cihazınızda Firefox tarayıcınızı açın ve sağ üst köşedeki işaretli bölüme tıklayarak menüyü açın. Menü açılınca Ayarlar seçeneğinin üzerine dokunun:

Ayarlar menüsü altından "Sync" seçeneğini seçin:

Açılan pencerede "Başlayın" tuşunun üzerine dokunun:

Bir sonraki pencerede, pencereyi aşağıya kaydırın ve "Zaten hesabınız var mı? Oturum açın" seçeneğini seçin:

Bir sonraki adımda önceden açmış olduğunuz Firefox hesabının bilgilerini girin ve "Oturum Aç" düğmesine tıklayın:

Artık Firefox ayarlarınıza ve tercihlerinize Android cihazınızda da erişebilirsiniz. Firefox Sync'tan yararlanmak için bilgisayarınızda ve Android cihazınızda Firefox tarayıcının güncel versiyonlarının yüklü olması gerekmekte:

Sadece Firefox'ta Kullanabileceğiniz 6 Özelleştirme Seçeneği

Firefox Hello ile Görüntülü Görüşme Nasıl Yapılır?

Firefox Kısayolları ile Tarayıcınızı Daha Etkili Şekilde Kullanın