Google Chrome Anasayfa Değiştirme Sorunu ve Çözümü

Google Chrome'unuzun anasayfasına virüsler ve Portalsepeti gibi sayfalar dadandıysa hepsini birden temizlemek ve kaldırmak için rehberimize göz atın.

Google Chrome Anasayfa Değiştirme Sorunu ve Çözümü

Bilgisayarlarımıza internet üzerinden bulaşan çeşitli Ask.com, Portalsepeti gibi zararlı anasayfa uygulamaları maalesef Google Chrome kullanıcılarının korkulu rüyası olmaya devam ediyor ve bu anasayfa eklentilerini kaldırmak bazen çok zor olabiliyor. Pek çok kullanıcımızdan anasayfa ya da arama motoru uygulamalarını kaldıramadıklarına dair geri dönümler aldığımız için sizlere tüm bu zararlı yazılımlardan nasıl kurtulabileceğinizi gösteren bir rehber yazı hazırladık. Rehberimizdeki adımları uygulamanız durumunda sisteminize bulaşmış olan Google Chrome anasayfalarından sonsuza dek kurtulabilirsiniz. Dilerseniz lafı çok uzatmadan hemen operasyonumuza başlayalım.

Programlar ve Özellikler Menüsünden Zararlıları Kaldıralım

Windows 8 ve 8.1 kullanıcılarının program ekle veya kaldır menüsüne ulaşmak için tek yapmaları gereken başlat butonunun olması gereken sol alt kısma sağ tıklamak ve burda karşılarına çıkan menüde en üstte yer alan "Programlar ve Özellikler"e basmak.

Programlar menüsüne girdiğinizde karşınıza bilgisayarınızda kurulu olan bütün programlar çıkacaktır. Bu listeden Portalsepeti, Ask ve diğer anasayfa uygulamalarının programı mevcutsa üzerlerine bir defa tıklıyor ve yukarıda çıkan kaldır butonuna basarak kaldırıyoruz.

Muhtemelen bulaşan anasayfa uygulamaları sadece bu adımla ortadan kalkmayacaklardır ancak ilk adımı attığımıza göre hemen diğer adımlarımızla devam edelim.

AdwCleaner ile Sistemimizi Temizliyoruz

AdwCleaner uygulaması tarayıcılara bulaşan bu tip virüsleri temizlemek için ideal uygulamalardan bir tanesi ilk olarak aşağıdaki bağlantıyı kullanarak programı bilgisayarımıza indiriyoruz.

Program indikten sonra hemen çalıştırıyoruz. Kurulum gerektirmediği için bu işlem oldukça kısa sürecektir. AdwCleaner'ın ana sayfası karşımıza çıktığında tüm web tarayıcılarımızı kapatıyoruz ve programın ana ekranındaki "Tara" butonuna basıyoruz.

Tarama işlemi sisteminizin durumuna göre değişen sürelerde tamamlanacaktır. Tüm tarama tamamlandığında bu defa "Temizle" butonuna tıklıyor ve sistemimizin temizlenmesini bekliyoruz. İşlemin ardından program bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir, buna da tabii ki izin veriyoruz.

Her ihtimale karşılık bilgisayarınız yeniden başladığında Google Chrome Nasıl Sıfırlanır? blogumuza göz atabilir ve Google Chrome'u da sıfırlayabilirsiniz. Eğer sorununuz çözüldüyse bu işlemi atlayabilir veya Chrome'u sıfırlayarak tertemiz bir tarayıcıya ulaşabilirsiniz.

Denenebilecek Manuel Temizleme İşlemleri

Bazen yapılan herşeye rağmen arama motoru değiştiren veya anasayfa değiştiren uygulamalardan kurtulmak bu kadar kolay olmayabiliyor. Dolayısıyla manuel olarak tüm işlemleri bir daha tekrarlamak gerekli olabiliyor. Bunun için Google Chrome'un sağ üst kısmında yer alan üç çizgi işaretine tıklıyor ve daha sonra "Ayarlar" bölümüne giriyoruz.

Ayarlar bölümünü açtığımızda yine sol menüden "Ayarlar" kısmına tıklıyoruz ve karşımıza gelen ekranda "Görünüm" bölmesinde "Ana Sayfa düğmesini göster" seçeneğini aktif ediyoruz. Ardından burada karşımıza çıkan "Değiştir" butonuna tıklıyoruz.

Eğer sisteminize bir anasayfa uygulaması bulaştıysa bu bölümde karşınıza çıkacaktır. Yer alan Portalsepeti veya diğer anasayfa adreslerini buradan sildikten sonra "Tamam"a basarak devam ediyoruz.

Şimdi yine sol menüden bu defa "Uzantılar" kısmını seçiyoruz ve uzantılar ekranına geçiyoruz.

Uzantılar kısmında ne olduğunu bilmediğiniz, kullanmadığınız ve gözünüze riskli görünen hangi uzantılar varsa onları yanlarında yer alan çöp kutusu ikonlarına tıklayarak kaldırmanız gerekiyor.

Uzantıları kaldırdıktan sonra yine soldan "Ayarlar" bölmesine geliyoruz ve burada yer alan "Arama" kısmının altındaki "Arama motorlarını yönet..." butonuna basıyoruz.

Arama motorları ekranında yer alan tüm arama motoru adreslerini yanlarında çıkacak olan "X" butonuna basarak ortadan kaldırıyoruz. Tabii ki Google'ın kalması gerekiyor.

Şimdi sırada yapmamız gereken sadece bir adım kaldı.

Google Chrome Kısayolunu Temizleyin

Bazen anasayfa değişikliklerinin sebebi Google Chrome kısayollarında yapılan değişiklikler olabiliyor. Bunun için masaüstünde yer alan Google Chrome kısayoluna hemen sağ tıklıyor ve "Özellikler"e giriyoruz.

Özellikler menüsünde "Hedef" bölmesinin karşısında yer alan hedefin sonunda herhangi bir internet adresi varsa bu adresi buradan temizliyor ve daha sonra "Tamam" butonuna basıyoruz.

Tüm temizlik işlemlerinin artık bitmiş olması gerekiyor. Eğer tüm bilgisayarınızı genel bir virüs, malware ve spyware taramasından geçirerek tüm zararlı yazılımlardan kurtulmak isterseniz Virüslü Bilgisayar Nasıl Temizlenir? adlı rehber yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Anasayfa Değiştirme Programı

Ekibimizin hazırladığı Anasayfa Değiştirme Programı da deneyebileceğiniz son çözümler arasında yer alıyor. Tarayıcınıza bulaşan zararlı anasayfaları ortadan kaldırmak için kullanabileceğiniz aracı indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Google Chrome'u hala kullanmıyorsanız aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

YORUMLAR