Google Dokümanlar İnternet Bağlantısı Olmadan Nasıl Kullanılır?

Google Drive üzerindeki tüm dosya ve dökümanlarınızı internet bağlantısı olmadan nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız yazımıza mutlaka göz atın.

Google Dokümanlar İnternet Bağlantısı Olmadan Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda günden güne kullanımı daha da artan bulut depolama servislerinin şüphesiz en kötü yanları kullanabilmek için sürekli online olmanızın yani internet bağlantınızın olması gerektiği. Eğer internet bağlantınız yok ise, bulut tabanlı servis ve uygulamaları malesef kullanabilmek mümkün olmuyor. Fakat diğer yandan büyük firmaların kullanmaya başladığı bir güzel ve yararlı özellik ise offline olarak bu servis ve uygulamaları kullanabilme imkanı sunmaları.

Bulut tabanlı olarak hem bulut depolama hem de ofis programları kullanımı sunan servislerin en büyüklerinden bir tanesi olan Google Drive, offline olarak yani internet bağlantınız olmadan kullanabilecekleriniz arasında yer alıyor. İçerisinde barındırdığınız tüm dökümanlarınıza internet bağlantısı olmadan erişim ve düzenleme fırsatı sunan Google Drive, üstelik bunu tüm platformlar üzerinde yani farklı cihazlar ile yapabilmenizi sağlıyor.

Eğer bir Google Drive kullanıcıysanız ve offline olarak dökümanlarınızı düzenleme ya da onlara erişimi nasıl sağlayacağınızı bilmiyorsanız, yazımızın geri kalanına göz atmanız yararınıza olacaktır.

Masaüstü Bilgisayarlarınız Üzerinde Google Chrome ile Google Drive'ı Offline Kullanma

Google Drive'ı bilgisayarlarınız üzerinde internet bağlantısı olmadan kullanmak istiyorsanız tarayıcı olarak Google Chrome kullanıyor olmanız gerekiyor. Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri üzerinde çalışan offline mod desteklenmeyen diğer tarayıcılar üzerinde aktif edilemiyor ve dolayısıyla kullanılamıyor.

Drive'ın internetsiz kullanılması için Google Drive web uygulamasının Chrome üzerinde yüklü olması gerekiyor. Ne şanslısınız ki bu uygulama Chrome içerisinde standart yüklü olarak geliyor. Fakat sildiyseniz ve ihtiyaç duyarsanız buraya tıklayarak yeniden Chrome'a ekleyebilirsiniz. Bu aşamada herhangi bir probleminiz yoksa offline kullanım için bir sonraki adıma geçmenizde herhangi bir sakınca yok.

Google Drive Çevrimdışı Modu Aktif Edin

Çevrimdışı olarak Drive dökümanlarınıza erişmek ve düzenlemek için ilk yapmanız gereken şey Google hesabınıza giriş yapmak ve ardından buraya tıklayarak Drive'ınıza gitmek. Eğer hesabınızla giriş yaptıktan sonra linke tıkladıysanız karşınıza Google Drive sayfanız gelecektir. Gerekli aktif etme işlemi için hemen sağ üstte bulunan ayarlar ikonuna tıklayın ve seçenekler arasından ayarlara gidin. Ekrana gelen pencerede "Çevrımdışı" seçeneğinin karşısındaki kutucuğu işaretlerek sağ üste tıklamanız gerekiyor. Bu işlemi yaptığınızda çevrimdışı modu aktif ediliyor fakat aynı zamanda dökümanlarınızı ve dosyalarınızı offline yani çevrımdışı kullaanbilmeniz için indiriliyorlar. Yani bu işlemi internet bağlantınız varken yapmanız gerekiyor. Eğer çok fazla dosya ve dökümana sahipseniz indirme işlemi biraz uzun sürebilir.

Google Dökümanlar İçin Çevrımdışı Modu Aktif Edin

Google Drive'ın sunduğu en büyük nimetler olan Google Dökümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar bildiğiniz üzere ofis programları yrine kullanabileceğimiz son derece yararlı uygulamalar. Google Drive'ın içerisinde barınan bu bu servisleri Google Drive'dan ayrı olarak çevrimdışı kullanma şansımız da olduğu için, sadece dökümanlar, e-tablolar ve slaytlar için çevrımdışı modu aktif ederek internet bağlantınız olmadığında tüm bu dökümanlar üzerinde düzenleme yapabiliyorsunuz.

Google Dökümanlar'ı aktif etmek için hesabınıza giriş yaptıktan sonra buraya tıklayarak dökümanlar sayfasına direkt olarak gidiniz. Karşınıza gelecek olan Google Drive Dökümanlar sayfasının sol üstlerinde yer alan 3 çizgili menü tuşuna tıklayarak alttaki ayarlara girin ve burada çevrımdışı modu etkinleştir yazısının üzerine tıklayın. Oldukça kolay ve saniyeler içerisinde yapabileceğiniz bu işlem sonrasında döküman, tablo ve slaytlarınızı offline olarak düzenleyebiliyorsunuz. Eğer Chrome web uygulamanız yoksa onay aşamasında yüklemeniz otomatik olarak istenmektedir.

Dosya ve Dökümanları Düzenleme

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra çevrımdışı olarak döküman düzenlemek için bir süre beklemeniz gerekiyor çünkü Google Drive, çevrımdışı düzenleme yapabilmenizi için dökümanlarınızı hemen indirmeye başlıyor. Bu yüzden çevrımdışı modunu aktif ettikten sonra hemen internet bağlantısını kesmemeniz gerekli. aksi taktirde inmeyen dosyalar için çevrımdışı düzenleme yapmanız mümkün değil.

Dökümanlar indirildikten sonra dilediğiniz zaman internet bağlantınız olmasa bile üzerlerinde değişiklik ve düzenleme yapabiliyorsunuz. Normal Google Drive kullanır gibi çevrımdışı olarak kullanacağınız zamanlarda dökümanlarınızın listesinde koyu gri renkli gözükenler offline olarak yani internet bağlantısı olmadan düzenleyemeyeceklerinizi gösteriyor. Bu dökümanlar dışındaki tüm dökümanlarınızı çevrımdışı olarak düzenleyebilirsiniz.

Dökümanlarınızı düzenlemek için çift tıklayarak giriş yaptığınızda ekranın üstünde yer alan dosya adının hemen yanında gri bir çevrımdışı ikonu göreceksiniz. Eğer bu ikonu görüyorsanız, internet bağlantınız olmadan istediğiniz düzenlemeleri yapmaya devam edebilirsiniz. Yaptığınız tüm değişiklikler otomatik olarak kaydedilir ve internet bağlantınız olduğunda hesabınızla senkronize edilir. Ayrıca düzenlediğiniz fakat internet nedeniyle henüz senkronize edilmeyen tüm dosyalarınızın adı listede kalın harflerle yazılı şekilde görünür.

Masaüstü PC'lerde Drive Uygulaması ile Çevrımdışı Kullanım

Google Dökümanları çevrımdışı kullanmak isteyen bilgisayar kullanıcılarının tercih edebileceği bir diğer yöntem de Google Drive'ın uygulaması. Windows ve Mac platformlarında bulunan bu uygulamayı buraya tıklayarak indirebilir ve ayarlar bölümünden gerekli senkron ayarlarını yaparak internet bağlantısız Drive kullanma keyfini sürebilirsiniz.

Google Drive uygulamasının en büyük özelliği Drive'ınızda bulunan tüm dosyaları direkt olarka bilgisayarınıza indirmesidir. Böylelikle hem tüm dosyalarınıza hem de dökümanlarınıza içevrım dışı olarak erişebilmek ve düzenlemek mümkün. Eğer tüm dosyalarınızın indirilmemesini istiyorsanız bunu ayarlar bölümünden değiştirmeniz ve sadece indirilmesini istediğiniz dosyaları seçmeniz gerekiyor.

Drive uygulaması üzerinden tüm dökümanlarınızı düzenlemek mümkün. Fakat bu uygulama ile düzenleyebilmek için de Google Chrome'un standart tarayıcı olarak ayarlanmaıs gerekli. Standart tarayıcı olarak farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız Chrome olarak değiştirip dosya düzenlemelerine geçebilirsiniz.

Ofiste Google Uygulamaları ile Çevrimdışı Drive Kullanımı

Çalışan kişiler de Google Uygulamalar ile Drive dosyalarını çevrım dışı düzenleme şansına sahipler. Fakat bu özellik bireysel kullanıcılar için geçerli değil. Bu özelliğin aktif edilebilmesi için yönetici izni gerekiyor. Yönetici izni dışında çalışanların Drive'ı offline olarak kullanabilmesi için aynı zamanda Google Chrome tarayıcı üzerinde çalışıyor olması gerekli.

İş hesabınızla Drive'ı offline kullanabilmek için Google Yönetici(Admin) paneline girerek oradan sırasıyla "Uygulamalar - Google Uygulamaları - Drive - Veri Erişimi" bölümlerine girmeli ve buradan kullanıcıların çevrımdışı seçeneğini aktif edebilmesini tiklemeniz gereklidir. Bu işlemden sonra çalışan kişiler hesaplarındaki ayarları yaparak Google Drive'dan offline olarak faydalanabilirler. Tabi bu işlem o şirket mail hesabıyla bağlantılı olan tüm mail adreslerini kapsadığı için genel olarak şirkete ya da organizasyona yönelik geniş çaplı bir işlem. Bu nedenle bunun hakkında gerekli kişileri bilgilendirmeniz gerekiyor.

Mobil Cihazlarda Çevrımdışı Google Drive Kullanımı

Hem Android hem de iOS(iPhone ve iPad) cihazlarınız üzerinde Google Dökümanlarını çevrımdışı olarak düzenleyebiliyorsunuz fakat mobil cihazınız üzerinde bu işlemi yapabilmek için her döküman için ayar yaparak çevrımdışı modu aktif etmeniz gerekiyor. Diğer cihaz ve platformların aksine tek bir ayar ile tüm Drive dökümanlarınızı offline olarak kullanma şansınız malesef yok.

Android ve iOS cihazlarınızda Google Dökümanlarınızı 3 farklı şekilde çevrımdışı olarak düzenlenebilir hale getirmeniz mümkün. Birincisi uygulama açıkken ana ekran üzerinde yer alan üç noktaya dokunarak istediğiniz dosyayı seçmeniz ve "Çevrımdışı Sakla" seçeneğini aktif etmeniz. İkinci yöntem ise çevrımdışı çalışmak istediğiniz dosya açıkken menüye giderek orada "Çevrimdışı Sakla" seçeneğini aktif etmek. Son olarak ise detaylar kısmına girerek aynı seçeneği aktif etmeniz dökümanı çevrımdışı olarak kullanmanıza olanak sağlıyor.

 Mobil cihazlar üzerinde offline modda kullandığınız ve üzerinde değişiklik yaptığınız dökümanlar otomatik olarak kaydediliyor ve internet erişiminiz olduğunda senkronlanarak güncelleniyor. Böylece offline olarak düzenlediğiniz tüm dökümanlar internet geldiğinde eşlenerek güncel halini alıyor.

Google Drive indirmek için altta yer alan indirme bağlantılarını kullanabilirsiniz;

Google Drive'ın Bilmediğiniz Özellikleri ve İpuçları

YORUMLAR