Google Dokümanlar'da Düzeltme Geçmişini Görüntüleme

Ortak şekilde kullandığınız Google Dökümanlar'da yer alan belgelerinizin üzerindeki değişiklikleri ve düzeltmeleri geri almak istiyorsanız kullanabileceğiniz yöntemi öğrenmelisiniz.

Google Dokümanlar'da Düzeltme Geçmişini Görüntüleme

Google Dökümanlar tüm belgelerinizi güvenle çevrimiçi sunucularda tutmanıza yardımcı olduğu gibi dilediğiniz kişilerle belgeler üzerinde ortak çalışmalar yapmanızı da sağlıyor.

Ancak bu ortak çalışmalar sırasında belgeler üzerinde gerçekleşebilecek istem dışı değişiklikler ve bu değişiklikleri geri alma ihtiyacı kimi zaman bizleri buluyor. İstemediğiniz bu değişiklikleri Google Dökümanlar içerisinde çok kolay bir şekilde görebilir ve önleminizi alarak dosyalarınızı daha eski tarihlerdeki versiyonlarına dönüştürebilirsiniz.

Bunu yapmak için ilk yapmanız gereken geri tarihli haline götürmek istediğiniz dökümanı açmak.

Dökümanınız açıldığında üstte yer alan menülerden "Dosya"ya tıklayarak ilerlemeniz gerekli.

Dosya menüsüne girdiğinizde karşınıza "Düzeltme geçmişini görüntüle" adlı seçenek geliyor. Bu seçeneği seçerek dosya üzerinde yapılan önemli değişiklikleri göreceğiniz menüye geçiş yapıyorsunuz.

"Düzeltme geçmişi" hemen dökümanınızın sağ tarafında ayrı bir pencere olarak açılacak. Burada yapılmış olan değişikliklerin kim tarafından hangi tarihte yapıldığını kolayca görebilirsiniz.

Yapılan değişikliklerden bir tanesinin üzerine tıkladığınızda o değişiklikte yapılanları farklı bir renk içerisinde görebiliyor ve böylece ayırt edebiliyorsunuz.

Değişikliklerin hangi aşamasında geri yükleme yapmak istediğinize dair kararınızı verdiyseniz tek yapmanız gereken "Bu düzeltmeyi geri yükle" seçeneğiyle devam etmek.

Artık elinizdeki döküman değişiklikleri geri alınmış ve istemediğiniz kısımları çıkarılmış bir belge haline geliyor. Eğer yaptığınız geri alma işlemini geri almak ve ileri tarihli dosyaya gitmek isterseniz yine aynı yöntemi kullanarak diğer tarihli versiyona yeniden geçiş yapmak da mümkün elbette.

YORUMLAR