Google Drive ile Çizim Nasıl Yapılır

Google Drive veya eski adıyla Google Dökümanlar veya Docs hizmetini kullanarak çizim nasıl yapılır konusunda size bir rehber yazı hazırladık.

Google Drive ile Çizim Nasıl Yapılır

Google Drive beraberinde sunduğu ve tamamen web tarayıcınız üzerinden kullanabildiğiniz faydalı ofis araçları ile birlikte tüm ihtiyaçları karşılayabilecek bir yapıya sahip. Excel dökümanlarından tutun da Word yazı dosyalarına ve sunumlara kadar onlarca işinize yarayabilecek belgeyi oluşturup düzenleyecebileceğiniz Google Drive eskiden Google Docs ya da Google Dökümanlar adıyla hizmet vermekteydi.

Daha önce sizlerle bir rehber yazımızda daha Google Dökümanlar ile Anket Hazırlama konusuna da değinmiş ve kolayca soru formları oluşturabileceğinizi anlatmıştım. 

Bu sefer sıra Google Drive’ın çizim yapmamıza imkan veren “Çizim” aracına geldi ve basit çizimleriniz için hiç bir grafik programına gerek kalmadan tüm istediklerinizi yaratabileceğinizi beraber göreceğiz.

İlk olarak yapmanız gereken drive.google.com adresine giderek aşağıdaki giriş ekranına ulaştıktan sonra Google hesabınızla girişinizi gerçekleştirmek. Hali hazırda Google hesabınız varsa zaten Google Drive da sizin için aktif olacaktır. Yoksa giriş ekranında üyelik için gereken direktifleri görebilirsiniz.

Giriş yaptığınızda karşınıza Google Drive’ın ana menüsü çıkacaktır. Hali hazırda dökümanlarınız varsa onlar burada listelenecektir.

Ekranın sol kısmında görebileceğiniz “Oluştur” butonu her türlü dökümanı yaratmak için kullanmanız gereken buton. Burada görebileceğiniz gibi döküman, sunu, e-tablo, form ve çizim seçenekleri var ve tahmin edebileceğiniz gibi bizim kullanacağımız menü “Çizimbutonu ile erişilebilir durumda. Bu noktada tıklayarak devam ediyoruz.

Çizim butonuna tıkladığınız anda karşınıza yeni yarattığınız döküman gelecektir. Bu çizim dökümanının sol üst kısmında dökümana bir isim verebilir ve böylece daha sonra karışıklıkları önleyerek çiziminize çok daha kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

Çizim belgemiz hazır olduğuna göre ilk olarak yeralan onlarca hazır çizimden birisi ile devam edelim. Kırmızı ile kutucuk içerisine aldığım yuvarlak ve kare işaretli butona bastığınızda Şekiller, Oklar, Belirtme Çizgileri ve Denklem adlı menüler altında onlarca hazır çizim seçeneği bulabilirsiniz. Gülen Yüz ve Yıldırım işaretleri ile örnek birer çizim gerçekleştirdim.

Bu çizimlere dilediğiniz gibi renkler vermek ve yeniden boyutlandırmak da üzerlerine tıklamanız durumunda mümkün hale geliyor.

Eğer hazır çizimler yetersiz geliyorsa, yine kare içine aldığım butondan faydalanarak istediğiniz resim dosyasını sürükle bırak ile döküman içerisine alabilir ve başka programlarda hazırladığınız dosyaları bu çizimde de kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi resmimizi ekledik ve altına bir de yazı yazmak istediğimiz için resim ekleme butonunun hemen bir yanındaki kutucuk içine aldığım ufak butonu kullanarak yazı yazma menüsünü açtık. İstediğimiz yazıyı yazdıktan sonra klavyemizden “Enter” butonuna basmamız yazıyı aktif hale getirmek için yeterli. Yazıya tıkladığınızda renk ve boyut değiştirme seçenekleri de yine üst bar içerisinde yer alıyor.

Yazı ve resimler yetmezse özel çizimler eklemek de mümkün. Kırmızı ile işaretli bölümde “Yay” menüsünü kullanarak çeyrek bir dair çizdim ve daha sonra bunu döndürerek istediğim konuma yerleştirdim. Bunun yanında çizgi çekmek veya daha farklı seçenekleri dekullanmak mümkün.

Tüm işlemleri tamamladığınızda Google Drive dökümanınızı otomatik olarak kaydettiğinden dolayı açılış menüsüne gelmek ve dökümanı kapatmak dışında bir şey yapmanıza gerek yok. Ancak yarattığınız çizimi bilgisayarınıza pdf, svg, png veya jpg formatlarında indirmek için “Dosya” menüsünden “Farklı Kaydet” seçeneğine gelebilir, dilediğiniz bu formatlar içerisinden birini seçebilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Google Drive ile çizim gerçekleştirmek diğer belge işlemlerinde olduğu gibi oldukça basit ve acil ihtiyaçlarınıza yönelik olarak hazırlanmış. Karmaşık işlemlere gerek duymayan ve hızlıca sonuca ulaşmak isteyenlerin keyifle kullanacağı bu çizim uygulamasını seveceğinize eminim.

Google Drive ile Çizim Yapma
NASIL YAPILIR

Google Drive ile Çizim Yapma

Google Drive sağladığı pek çok döküman işlevinin yanında çizim ve basit sunumlar hazırlamanıza da imkan tanıyor. Eğer Google Drive kullanarak nasıl çizim yapılacağına dair bilgi edinmek istiyorsanız, uygulamanın temel özelliklerini canlı olarak sizlere anlattık.

YORUMLAR