Google Fotoğrafları Kullanmaya Başlamanız için 10 Neden

Google'ın yeni fotoğraf ve video depolama ve görüntüleme uygulaması "Google Fotoğraflar"ı henüz kullanmadıysanız, yazımıza göz atıp neden kullanmanız gerektiğini öğrenin.

Google Fotoğrafları Kullanmaya Başlamanız için 10 Neden

Google'ın 2015 Mayıs ayı sonlarında çıkardığı yeni fotoğraf ve video depolama servisi "Google Fotoğraflar"ın çıkışından itibaren neredeyse 1.5 ay oldu. Eğer hala servisi kullanmaya başlamadıysanız, neden kullanmanız gerektiğiniz sizler için için 10 maddelik liste halinde detaylı olarak açıkladık.

Hem web hem de mobil uygulamalar üzerinde hizmet veren yeni fotoğraf uygulaması  standart galeri uygulaması yerine kullanabileceğiniz şekilde tasarlanmış fakat aynı zamanda tüm fotoğraflarınızı ücretsiz olarak depolama imkanı sunuyor. Pek çok kullanıcı standart galeri uygulamasını kullanmaya alıştığı için Google Fotoğraflar'ı ya denemeye cesaret edemiyor ya da çoktan kullanıp alışmaya başladılar bile. Yazı başında da dediğim üzere Google Fotoğraflar çıkalı neredeyse bir buçuk ay oldu ve hala kullanmaya başlamadıysanız, kullanmanız için alın size servisin avantajları, özellikleri ve sağladı yararlar.

İstediğiniz Kadar Fotoğraf Yükleyin (Sınırsız)

Son zamanlarda bulut depolama servisleri üzerinde popüler olan sınırsız fotoğraf yedekleme ya da depolama özelliğine sahip olan Google Fotoğraflar ile 5, 10 ve 20 GB hatta 1 TB gibi limitleri aşma endişesine kapılmıyor, aksine dilediğiniz kadar çok ve istediğiniz sayıda fotoğraf ve videoyu yükleyebiliyorsunuz. Fakat burada önemli olan servis 16 magapikselden yüksek fotoğraflarınızı ve 1080p üzerindeki kalite değerlerine sahip olan videolarınızı sıkıştırma yaparak daha düşük boyutlara çekiyor.

Aslında Google Fotoğraflar normal standartlarda attığınız fotoğraf ve videoları sıkıştırmıyor. Fakat yukarıda belirttiğimiz değerler üzerindeki fotoğraf ve videoları sıkıştırdığı gibi, Google hesabınıza tanımlı olan ücretsiz depolama alanını geçmeniz durumunda da yüklediğiniz fotoğraf ve videolar sıkıştırılarak depolanmaya başlıyor. Fakat şöyle bir gerçek de varki, sıkıştırılarak bile olsa sınırsız bir depolama alanı sahibi olmak gerçekten büyük ayrıcalık.

Fotoğraflara Uygulanan Sıkıştırmalar Gözle Görünecek Kadar Büyük Farklılıklar Oluşturmuyor

İlk maddede belirttiğim üzere Google Fotoğraflar belirli koşullar dışında yükleyeceğiniz fotoğraf ve videolarınızı sıkıştırarak depoluyor. Ancak, Google'ın yapmış olduğu sıkıştırmadan sonra ortaya çıkan fotoğraf ve video kalitelerine normal gözle ve bilmeden baktığınızda aradaki kalite farkını anlayabilmeniz çok zor. Tüm fotoğraf ve videolarınızı ücretsiz olarak depolama için bu tür bir fedakarlık yapabileceğinizi düşünüyorum.

Bu madde için profesyonel anlamda çalışan fotoğrafçıları ve videocuları dışarda tutmak istiyorum. Çünkü işleri gereği yaptıkları çalışmaların yüksek ya da çok yüksek kalitelerde olması gerekibilir. Bu nedenle Google Fotoğraflar onların kullanabileceği ideal bir depolama servisi olmayabilir. Yine de onlar bile ekstra yedek saklamak için Google Fotoğraflar'dan yararlanabilirler diye düşünüyorum.

Fotoğraflarınız ile Herhangi Bir İşlem Yapmadan Panoramalar, Hikayeler ve Hareketli Animasyonların Sahibi Olun

Google Fotoğraflar'ın en güzel özelliklerinden bire tanesi de sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek olmadan otoğraflarınızı güzelleştirerek size sunması. Fotoğraflarınızı olduğundan daha güzel görünecek şekilde ayarlayan, fotoğraflarınızı kullanarak animasyonlu GIF'ler oluşturan, bir kaç fotoğrafınızı bir araya getirerek panorama hazırlayan ve fotoğraflar, lokasyonlar ve yaptığınız işlerin bilgileri ile hikayeler oluşturan Google Fotoğraflar, sağladığı bu özellikler ile henüz olmayan rakiplerinden bir adım öne çıkıyor diyebilirim. Diğer bir çok bulut dosya depolama servisi de fotoğraf yedekleme imkanı ve kolaylığı sunmasına rağmen, yukarıda belirtilen özelliklerin neredeyse hiç birine sahip değiller.

Uygulama sayesinde yaptığınız gezi ve işlere göre oluşturulan hikayeleri sunulan paylaşım linki sayesinde arkadaşlarınız ile kolayca paylaşabilirsiniz. Diğer düzenleme işlemleri tüm kullanıcılara yeterli gelmeyebilir fakat bu gibi durumlarda da farklı uygulama ve servisler kullanarak fotoğraflarınız üzerinde istediğiniz işlemleri uygulayabiliyorsunuz.

Google'ın Sunduğu Yapay Zeka Sayesinde Fotoğraflarınız İçerisinde Aradığınızı Kolayca Bulun

Arama motoru olarak rakip tanımayan Google, bu alandaki başarısı sayesinde e-posta servisi Gmail, mobil cihazlar, döküman oluşturma vb. diğer alanlarda da kullanarak öne çıkmayı başarmıştı. Google Fotoğraflar'da Google'ın yapay zekasına sahip olan arama özelliği ile donatılmış ve bu özellik sayesinde uygulama diğer tüm fotoğraf uygulamalarından bir adım öne çıkıyor ve benzersiz oluyor.

Google Fotoğraflar uygulaması üzerinde herhangi bir şey yazarak istediğiniz fotoğrafı aratabiliyorsunuz. Daha önce aramasını yaptığınız fotoğrafları da hatırlayan Google Fotoğraflar, tıpkı Google'ı kullanır gibi fotoğraflarınız arasında arama yapabilmenizi sağlıyor. Dilediğiniz zaman fotoğraflarınızı bulabilmek için arama yapma olanağı sunan Google Fotoğraflar bu güçlü özelliği sayesinde piyasadaki diğer fotoğraf uygulamalarından bir kaç adım daha öne çıkmayı başarıyor diyebilirim.

Kendinizin ya da Farklı Bir Kişinin Tüm Fotoğraflarıız Bulun

Google'ın yapay zeka olarak adlandırdığı derin öğrenme tekniği sayesinde Google Fotoğraflar sadece fotoğrafları, isimlerini, yerlerini ve tarihlerini tanımlamıyor. Aynı zamanda yüz tanıma da yapan Google Fotoğraflar, böylece istediğiniz kişilerin son yıllardaki tüm fotoğraflarını görebilmenizi sağlıyor.

Yüz hatırlama özelliği de fotoğraf uygulamaları arasında pek yaygın olmadığı için, Google Fotoğraflar bir adım daha öne çıkıyor desek doğru olur. En yakın olarak Flickr, resim tanıma özelliğine sahip olsa da, yüz tanıma özelliğine sahip değil.

Filtre Ekleme ve Kesme Gibi Basit Düzenleme Araçlarını Kullanarak Fotoğraflarınızı Güzelleştirin

Fotoğraflarınızı düzenleyebilmeniz için bir çok fotoğraf düzenleme aracı sunan Google Fotoğraflar üzerinde, Google+'da varolan fotoğraf düzenleme özellikleri kullanılmış olsa da, baız yeniliklerde bulunuyor. Fakat yine de fotoğraf uygulaması üzerinde fotoğraflarınızı basitçe düzenlemek önemli artılardan bir tanesi.

Özellikle filtre ve diğer düzenleme işlemlerini yapmayı seven kullanıcılar, farklı bir uygulama kullanmaya ihtiyaç duymadan diledikleri fotoğraflarını kolayca güzelleştirebiliyorlar.

Fotoğraf ve Videoların Yüklenmesi ve Gruplandırılması ile Birlikte Farklı Cihazlar Üzerinde Paylaşımı Otomatik Olarak Yapılıyor

Google Fotoğrafların sahip olduğu bu özellikler diğer kalitel ive başarılı fotoğraf uygulamalarının da sahip olduğu özellikler arasında yer alıyor. Eğer kendinize daha sonra lazım olacak fotoğraf ve videoları e-posta atarak paylaşmak zorunda kalıyorsanız, Google Fotoğraflar sizi bu dertten kurtarıyor. Yüklediğiniz tüm fotoğraf ve videolara farklı mobil cihazlar ve web üzerinden ulaşabiliyor olduğunuz servis sayesinde çektiğiniz tüm fotoğraflar tek bir yerde depolanıyor ve diğer cihazlarınız üzerinden de kullanıma açık olarak paylaşılıyor.

Google Drive Üzerinde Bulunan Fotoğraflarınızı Google Fotoğraflara Taşımak Çok Kolay

Google Fotoğraflar çıkmadan önce fotoğraf yedekleme ve depolama için Google Drive hizmetini kullanıyorsanız, Google Fotoğraflar sizin için biraz daha avantajlı oluyor. Nedeni ise hem Google Drive üzerindeki fotoğraflarınızı Google Fotoğraflar üzerinde görüntüleyebiliyor olmanız, hem de Drive üzerindeki tüm fotoğraflarınızı Google Fotoğraflara geçirerek tüm fotoğraflarınızı tek bir yerde toplmanın oldukça basit bir işlem olması.

Eğer daha önceden Google Drive üzerinde fotoğraf yedekliyorsanız, varolan fotoğraf ve videolarınızı hemen Google Fotoğraflara geçirerek depolama için Google Fotoğrafları kullanmaya devam edebilirsiniz.

Mobil Cihazlarınız Üzerindeki Boş Depolama Alanınızı Arttırın

Google Fotoğraflar uygulamasını ilk açıtğınızda asistan bölümünde çıkan bir kartta da yazdığı gibi, uygulama mobil cihazınız üzerinde boş depolama alanı açmanızı sağlıyor. Fotoğraflarınızı organize ederek boş alan yaratan Google Fotoğraflar, aslında lokal olarak cihazınızda yer alan fotoğraf ve videoları tespit ediyor. Yani birden fazla aynı sayıda kopyası bulunan fotoğraf ve videoları silerek cihaıznızda boş yer açabilen uygulama böylece düşük hafıza alanına sahip mobil kullanıcılara bir süre daha idare edebilmeleri için boş alan oluşturuyor.

Büyük Bir Google Servisi Olarak Google Fotoğraflar Çok Daha İyi Hale Gelecek

Geçtiğimiz ay düzenlenen I/O geliştirici konferansında Google yöneticilerinin Google Fotoğraflar hakkında iddialı ve büyük konuşmalar yapması, Google Fotoğraflar'ın hem ne kadar büyük bir servis hem de geliştirilecek bir servis olduğunuz bizlere gösteriyor.

Henüz çok yeni olmasına rağmen sahip olduğu özellikler ile kısa sürede sevilen uygulama, ilerleyen zamanlarda çok faha fazla kullanıcı tarafından kullanılmaya başlanacaktır. Google servislerinde yer alan önemli özellikleri bünyesinde barındıran Google Fotoğraflar, zamanla daha da geliştirilerek kullanıcılar açısından mükemmel bir fotoğraf uygulaması haline gelecek diye düşünüyorum. Şu an yeni olduğu için iufak tefek problemleri ya da eksiklikleri bulunuyor elbette fakat kısa sürede bu eksiklikler giderilecektir.

Google Fotoğraflar'ın Android ve iOS versiyonlarını aşağıdaki indirme bağlantılarını kullanarak ücretsiz indirebilirsiniz.

Akıllı Telefonunuz Kaçak mı? Kontrol Edin!