Google Hesabınız Hacklenirse Ne Yapmanız Gerekiyor?

Eğer Gmail hesabınızın bir şekilde ele geçirildiğinden şüpheleniyorsanız işte yapmanız gerekenler.

Google Hesabınız Hacklenirse Ne Yapmanız Gerekiyor?

Eğer hesabınızın bir şekilde ele geçirildiğinden şüpheleniyorsanız yapmanız gereken ilk şey bu hesabın ne zaman sizin kontrolünüzden çıktığını bulabilmek olmalı. Şifreniz değiştirildiyse bunu yapmak pek mümkün olmuyor ancak denemekte fayda var. Çünkü çoğu zaman hesapları ele geçirenler hemen şifre değiştirmiyorlar.

Biz hesabınızın ele geçirildiği ancak şifrenin değiştirilemediği senaryodan başlayalım. Bunun için hesabınıza girdikten sonra yapabileceklerinizi şemalarla sıralayalım.

En son ne zaman ve nereden hesaba erişildi?

Bunu anlamak çok zor değil. Gmail hesabınıza ulaştıktan sonra e-postaların hemen altında sağda yer alan “Hesap etkinliği” linkine göz atmamız ve buradan ayrıntıları gözlemlememiz yeterli oluyor. Bu etkinlik kayıtlarında size ait olmayan ve tamamen yabancı bilgiler içeren bir kayıt görürseniz durum pek iç açıcı değil.

Bu noktada girdiğiniz oturum hariç tüm oturumları kapatmanızı ve hesabınızı geri alabilmeniz için sabırla aşağıdaki işlemleri takip etmeniz gerekiyor.

Hemen parolanızı değiştirin

Artık hesabınızın başkası tarafından kontrol altına alındığından eminseniz hemen güvenlik ayarlarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için Gmail sayfanızın sağ üst köşesinden Ayarlar sekmesine gelin.

Burdan kaşınıza gelecek olan sayfada en önemli sekme şu anda "Hesaplar ve İçe aktarma". Buradan gereken değişiklikleri yaparak hesabınızı hemen yeniden başlatlamlısınız.

Şifre kurtarma seçenekleri

Tekrar başınıza bir şey gelmemesi için "Şifre Kurtarma" seçeneklerinizi de gözden geçirmenizde fayda olabilir. Daha size "özel seçenekler" seçmeniz faydalı olabilir. 

Güvenlik kontrollerinizi sıkça kontrol edin

Tüm bu değişiklikleri yapabildiyseniz artık güvenlik kontrollerini de rutin hale getirmelisiniz. Bunun için yapmanız gereken; Google hesabınıza girdiğinizde sağ tarafta yer alan menüden Güvenlik Kontrolleri seçeneğini tıklamanız ve karşınıza çıkacak olan sayfada göreceğiniz tüm kontrol kategorilerinin üzerinden tek tek ayarlamanız. Bu sekme Google'a bağlı olan tüm uygulama hesaplarınızın güvenliğini gözden geçirmenizi sağlar.

 

Bu noktada yapacağınız her yeni önlem, gelecekte yaşamanız olası tehditleri savuşturmanızda son derece yardımcı olacak bir "önlemler paketi" olarak da algılanabilir. Tek tek bu seçenekleri dolaşarak hem kendi hareketlerinizi hem de gelecekte almanız gereken önlemleri programlamanız mümkün olabiliyor. Hesaplara bağlı olan cihazları, uygulamaları, hesap kullanım tercihlerinizi düzenli olarak buradan kontrol ederek güvenliğinizi kontrol altında tutabilirsiniz.  

Hesabınıza ulaşamıyorsanız ne yapacaksınız?

Yukarıdaki senaryo hesabınıza ulaşabilmeniz halinde hesabı korumak ve geri alabilmek için yapabileceklerinizin bir özetiydi. Peki, ama ya ulaşamıyorsanız?

İlk önce bu adresten Google Hesabıma erişemiyorum formuna erişmeniz gerekiyor. Gmail hesabınızla yaşadığınız problemle doğru orantılı olarak yaşadığınız sıkıntılara göre her seçenek farklı çözümler üretiyor. Bunları adım adım takip etmeniz hesabınızı kurtarabilmemizde de bize yardımcı oluyor. Gmail hesabınızın hacklendiğini ifade edebilirseniz size hesap sıfırlama adresi gönderiliyor. 

Google'dan Daha Fazla Güvenlik İsteyenlere: Güvenlik Anahtarları

Google Drive'a Yeni Güvenlik Özellikleri Eklendi