İhtiyaca Göre Ekran Kartı Önerileri - Mart 2012

Ekran kartı seçimi özellikle oyun ve multimedya severler için en önemli kararlardan bir tanesi olmaya devam ediyor. Bütçenize ve ihtiyacınıza göre en iyi ekran kartını seçebilmek için rehberimizi okuyabilirsiniz.

Yüksek bütçeli oyun veya multimedya bilgisayarları

Eğer bütçeniz çok genişse ve aldığınız parçaların fiyatları çok da umurunuzda değilse sisteminize yakışır ekran kartlarını takmak istemeniz doğal. Yine de seçiminizi yaparken mantığınızı bir kenara bırakmadan yapmanız gerekiyor. 1500 TL altında olan üst düzey ekran kartı seçimimiz kullandığınız veya kullanmayı planladığınız işlemci modeline göre değişiyor. Burada yer alan ekran kartları an itibariyle çıkan oyunları en son grafik ayarlarında sorunsuzca açarken en az bir yıl daha çıkacak oyunları yüksek kalitede açabilecek düzeydedirler.

Ayrıca Full HD video gösterimlerinde ekran kartından güç alan sistem herhangi bir takılma, ısınma ve görüntü bozukluğu yaşamayacaktır.

AMD işlemciye sahip bilgisayarlar için seçtiğimiz model “ASUS AMD HD7950 DIRECTCU II GDDR5 3GB 384 BIT”. Benzer fiyatlarda daha performanslı olarak görülen XFX, SAPPHIRE gibi markalar olsa da özellikle ısınma sorunlarından dolayı bu markalar yerine düzgün soğutma mekanizmasına sahip ASUS’un bu modelini seçtik.

Intel işlemciye sahip sistemler için kullanabileceğiniz en uygun üst düzey ekran kartı seçimimiz ise “ASUS NVIDIA GTX580 DIRECTCU II GDDR5 1536MB 384BIT” oldu. Özellikle ZOTAC markasının ekran kartları piyasada pek çok modelle yer alsa da üretim kalitesiyle öne çıkan ASUS markasını tercih etmemiz daha yerinde oldu.

  1. İhtiyaca Göre Ekran Kartı Önerileri - Mart 2012
  2. Yüksek bütçeli oyun veya multimedya bilgisayarları
  3. Kısıtlı bütçeli oyun veya multimedya bilgisayarları
  4. Düşük bütçeli oyun veya multimedya bilgisayarları
  5. İnternet ve iş bilgisayarları

YORUMLAR