Laptop Ram Değiştirme ve Takma İşlemi Nasıl Yapılır?

Dizüstü bilgisayarınızın RAM'lerini değiştirmek için resimli anlatımımızdan yararlanabilirsiniz

Laptop Ram Değiştirme ve Takma İşlemi Nasıl Yapılır?

Merhaba Tamindir takipçileri. Birçoğumuz günlük işlerimiz, ödevlerimiz ve eğlence için laptop ya da dizüstü bilgisayarları tercih ediyoruz. Taşınabilir olmaları sayesinde yaygın bir kullanım tabanına sahip olan dizüstü bilgisayarlarımızı masaüstü bilgisayarlarımız gibi hemen hemen her iş için kullanabilmekteyiz. Fakat arada donanım açısından önemli bir fark bulunmakta. Masaüstü bilgisayarlarımızda kasanın içerisindeki anakart, işlemci, ekran kartı ve RAM dahil olmak üzere bütün parçaları değiştirebiliyoruz. Fakat dizüstü bilgisayarlarda sabit disklerin yanında sadece RAM'i değiştirebilmemiz veya RAM takviyesi yapabilmemiz mümkün. Eğer dizüstü bilgisayarınız eskimeye başladıysa, 64 bit bir işletim sistemine terfi etmek istiyorsanız veya mevcut bilgisayarınız aynı anda çok uygulama çalıştırırken tökezliyorsa RAM takviyesi yapmak dizüstü bilgisayarınız için bir ihtiyaç haline gelebiliyor. İşte bu yazımızda da dizüstü bilgisayar RAM değiştirme işlemi nasıl yapılır resimli olarak anlatmaya çalışacağız. Fakat laptop RAM değiştirme işlemini anlatmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç konu var. Önceliklere bu konulara değinelim.

Dizüstü bilgisayarıma RAM takviyesi yapabilir miyim? Yapabiliyorsam kaç GB RAM kullanabilmem mümkün? 

BU soru için genel bir cevap verebilmek mümkün değil. Çünkü dizüstü bilgisayarlar farklı anakartlar ve işlemciler kullanmaktalar ve bu da dizüstü bilgisayarların farklı tipte ve hızlarda RAM kullanmasına neden olmakta. Ayrıca her dizüstü bilgisayar anakartının desteklediği bir maksimum RAM miktarı bulunmakta. Dizüstü bilgisayarınızın en fazla kaç GB RAM desteklediğini şu yollara başvurarak öğrenebilirsiniz:

  • Dizüstü bilgisayarınızla birlikte gelen kullanma kılavuzları ve ek dökümanlar
  • Dizüstü bilgisayarınızın üreticisinin web sitesi (Bilgisayarınızın model numarasına göre site üzerinde arama yapabilir ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz)
  • Yardımcı kaynak olarak tartışma platformları olan forumlar

Dizüstü bilgisayarınıza ne kadar RAM takviyesi yapabileceğinizi öğrendikten sonra sıra bilgisayarınızın hangi tip RAM kullandığını belirlemeye geliyor.

Dizüstü bilgisayarıma hangi RAM'i takmalıyım?

Dizüstü bilgisayarınıza takacağınız RAM tipini ve hızını belirlemek için hemen yukarıda belirttiğimiz 3 maddeye başvurabilirsiniz. Bunun yanında RAM hızını kendiniz de öğrenebilirsiniz. Bu iş için az sonra anlatacağımız RAM sökme talimatlarını takip ederek RAM'lerinizi çıkardıktan sonra RAM'ler üzerinde yer alan bilgilere başvuracağız. Ram frekansları 2 farklı tipte RAM'ler üzerinde belirtilebilmekte. Kingston gibi yaygın olarak kullanılan markalar RAM frekansını direkt olarak RAM'lerin üzerine yazmaktalar:

Resimde işaretli alan içerisinde göreceğiniz KVR667D2S5/2G bize RAM'in frekansı hakkında bilgi veriyor. KVR'den sonra gelen 667 resimdeki RAM'imimizin frekansı. RAM miktarı ise sonda not etilmiş. Sondaki 2G bu RAM'in 2 GB boyutunda olduğunu belirtiyor.

2. tür RAM'lerde ise RAM frekansı açıkça belirtilmese de bize RAM frekansını öğrenebileceğimiz farklı bir numara veriliyor:

Resimde göreceğiniz Samsung marka RAM'de RAM frekansı PC2-5300S bölümünde bize belirtiliyor. Buradan gerçek RAM frekansını elde edebilmek için bu bölümdeki sayıyı 8'e bölüyoruz. Çıkan sonuç bize RAM frekansımızın yaklaşık değerini verecektir. 5300/8 = 662.5. Çıkan sonuç 667 MHZ'lik klasik DDR 2 RAM frekansına yakın bir değer. Bütün RAM türleri için aynı hesaplama sistemi geçerli. Örneğin; üzerinde PC 10600 yazan bir RAM'in frekansı 1333 MHZ olacaktır (10600/8 = 1325).

Ram sökme ve takma işlemlerinde dizüstü bilgisayarınızın adaptörünün fişini prizden çekin ve bilgisayarınızın pilini çıkartın!

Eğer bilgisayarınız herhangi bir şekilde elektriğe bağlıysa veya bataryası üzerinde takılıysa bu durum ciddi donanımsal arızalara sebep olabilir. Bu nedenle işlemlere başlamadan önce bilgisayarınızın elektriğe bağlı olmadığından ve pilinin üzerinde takılı olmadığından emin olun.

Artık RAM sökme ve RAM takma işlemlerine geçebiliriz.

  1. Laptop Ram Değiştirme ve Takma İşlemi Nasıl Yapılır?
  2. Dizüstü Bilgisayarınızın RAM'lerini Sökme
  3. Dizüstü Bilgisayarınıza RAM Takma

YORUMLAR