Programsız Giflere Yazı Ekleme Nasıl Yapılır

Pratik bir şekilde nasıl giflere yazı yazabileceğinizi anlatıyoruz

Programsız Giflere Yazı Ekleme Nasıl Yapılır

Eğer sosyal medya hesaplarınızda gezinti yaparken sıkça eğlenceli giflere denk geliyorsanız ve bu giflerin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız size bir süre önce herhangi bir program kullanmadan videolarınızı kırparak nasıl gif yapabileceğinizi anlatmıştık. Bu yazımızda anlattığımız yöntemi kullanarak kendi giflerinizi videolarınızdan kırparak veya resimlerinizi birleştirerek oluşturabiliyorsunuz:

Program Kullanmadan Videolardan Gif Yapma

Yazımızda bahsettiğimiz gif yapma yöntemi bize gif düzenleme konusunda sınırlı seçenekler sunuyordu. Bu nedenle giflere yazı ekleme işi için farklı bir gif düzenleme aracına ihtiyaç duyuyoruz. Bu iş için Gifntext adlı online gif düzenleme servisini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Gifntext size ihtiyaç duyacağınız kullanışlı metin ekleme araçlarını sunarken gif hızını ayarlama, gif boyutunu değiştirme gibi seçenekler sunuyor, bunun yanında Gifntext üzerinden oluşturduğunuz gifleri özel bir şekilde saklayabiliyor ve sadece oluşturulan bağlantıyı paylaştığınız kişilerin bu gifleri görmesini sağlayabiliyorsunuz. 

Gifntext'in kullanımı ilk aşamada biraz karışık görünebeliyor. Bu yazımızda Gifntext ile nasıl giflere yazı yazma işlemini gerçekleştirebileceğinizi adım adım anlatacağız ve bu karışıklığın üstesinden gelmenize yardımcı olacağız.

İlk işimiz kullanacağımız gifi seçmek olacak. Eğer gifin URL'sine sahipseniz yeşil ile işaretlediğimiz alan içine bu gifin bağlantısını yapıştırın. Eğer bilgisayarınızdan bir gif yüklemek istiyorsanız kırmızı ile işaretlediğimiz "Upload you own..." tuşuna tıklayın. Açılan doysa gezgininden gif dosyanızı bulun ve seçerek düzenleme paneline geçiş yapın.

Açılan sayfanın ortasında yeşil ile işaretlediğimiz alan gifinizin önizlemesini göreceğiniz ve bu önizlemenin yürütülmesini kontrol edeceğiniz panel. Bu kontrol panelinden yararlanarak gifimize ekleyeceğimiz metinlerin ne zaman başlayıp sonlanacağınız belirleyeceğiz.

Ekranın sağında mavi ile işaretlediğimiz alan gifin oynatma hızını değiştirebileceğiniz bölüm. Bu araçtan faydalanarak gifin hızlı veya yavaş gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Sarı ile işaretlediğimiz bölüm gifinizin tersten oynatılmasını sağlamanıza yardımcı oluyor. Mor ile işaretlenmiş alan ise gifinizi sadece bağlantısını paylaştığınız kişilerin görmesini istiyorsanız işaretlemeniz gereken alan. Eğer bu alanı işaretlemezseniz gifleriniz Gifntext galerilerinde bütün Gifntext kullanıcıları tarafından görüntülenebilecektir.

Kırmızı ile işaretlediğimiz soldaki alan metin ekleme araçlarının bulunduğu yer. Buradaki araçlara detaylı olarak göz atalım:

Kırmızı ile işaretlediğimiz kutu metin yazma ve düzenleme araçlarını açıyor. Lacivert ile işaretlediğimiz ikinci kutu eğer gifinize bir görsel eklemek isterseniz kullanabileceğiniz kutu. Yeşil ile işaretlenmiş üçüncü kutu ise çizim fırçasını seçerek gifiniz üzerinde boya fırçasıyla çizim yapmanızı sağlıyor. Bu aracı kullanarak yaptığınız çizimleri gifiniz üzerinde çalışırken silip geri alamayacağınızı belirtmekte fayda var. Mor ile işaretlenmiş son kutu ise gifiniz üzerinden renk almanıza yardımcı oluyor.

Gifinize yazı eklemek için ilk olarak sayfanın ortasında yer alan kontrol panelini kullanarak gifinizin hangi saniyesinde metnin başlayacağını belirleyin. Sonrasında ise soldaki düzenleme panelinden içinde T harfi yer alan kutucuğa tıklayın ve metin kutusunu gifinize yerleştirin:

Metnin başlayacağı saniyeyi belirledikten sonra aşağıdaki resimde kırmızı ile işaretlediğimiz alanın içerisine girmek istediğiniz metni yazın. Sonrasında yeşil ile işaretli alan içerisinden metnin rengini seçin, ardından lacivert ile işaretli alan içerisinden metnin çerçeve rengini belirleyin. Mor ile işaretlediğimiz alan içerisindeki "Frame by frame" seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretlediğinizde gifinize eklediğiniz metnin her karede sizin belirleyeceğiniz farklı bir konumda yer almasını sağlayabilirsiniz.

Metninizi yazdıktan sonra boyutlandırmak ve yerleştirmek için önizleme üzerindeki metin kutusunun etrafındaki kenar noktalarını kullanın:

Kırmızı ile işaretlediğimiz kenar noktalarını sürükleyip bırakarak metninizi istediğiniz şekilde boyutlandırabilirsiniz. Mavi ile işaretlediğimiz noktayı kullanarak metninizi döndürebilmeniz mümkün. Metin kutusunun üzerine fare imlecinizi getirdiğinizde ise yeşil ile işaretlediğimiz taşıma imlecini görebilirsiniz. Bu imleci gördüğünüzde metin kutusunu gif üzerinde sürükleyip istediğiniz yere taşıyabilmektesiniz.

Metin kutusunu gif üzerinde konumlandırdıktan ve boyutunu belirledikten sonra sıra bu metnin gifin hangi saniyesinde sonlanacağını belirlemeye geliyor. Yeşil ile işaretlemiş olduğumuz alanın içerisinde kırmızı ile işaretlenmiş çubuğu sağa veya sola kaydırarak gifteki yazının ne zaman kaybolacağını belirleyebilirsiniz. Siz bu çubuğu kaydırdıkça üstteki önizleme bölümünde yazının kaybolacağı anı görebileceksiniz.

Gifinize İkinci Bir Metin Kutusu Ekleme

Eğer gifinize diyalog tarzı metinler yerleştirmek isterseniz birden fazla metin kutusunu gifinize eklemeniz gerekiyor. Gifntext sayesinde bu işi de gerçekleştirebiliyorsunuz. İkinci, üçüncü veya daha fazla sayıda metin kutusunu gifinize eklemek için ilk metin kutunuz üzerinde işinizi bitirince yine ekranın sağındaki içinde T harfi yer alan kutucuğa tıklayın:

Metninizi yine ilk metin kutunuzu ekler gibi sol taraftaki bölüme yazın ve metin rengini ve çerçeve rengini seçin. Sonrasında ise ikinci metin kutusunun gifin hangi anında başlayacağını aşağıdaki resimde işaretlediğimiz bölümden belirleyin:

Yeşil ile işaretlenmiş bölüm içerisinde yer alan kırmızı alandaki çubuğu kaydırarak 2. metin kutusunun başlayacağı yeri seçebilirsiniz. Siz çubuğu kaydırdıkça yukarıdaki önizlemede gifinizin de değiştiğini göreceksiniz, bu görüntüden yararlanarak metnin başlayacağı anı seçebilirsiniz. 2. metin kutusunun nerede sonlanacağını belirlemek için de yeşil ile işaretli alanın sağ tarafındaki küçük çubuğu kaydırabilirsiniz.

Dilerseniz yukarıdaki resimde işaretlediğimiz önizlemenin sağ alt köşesinde yer alan bölümü kullanarak gifinizi küçültebilirsiniz.

Metinleri düzenleme işini bitirdikten sonra tercihinize göre "Keep Private" seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin ve büyük mavi Create the Gif tuşuna tıklayarak gifinizi oluşturun. Bu işlem biraz sürecektir. İşlem bitince gifinizi üzerine sağ tuşla tıklayıp "resmi farklı kaydet" seçeneği ile bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Pratik ve Hızlı GIF Yapma Yöntemleri

YORUMLAR