PS3 ve PS4 Oyunları Bilgisayarda Oynamak İçin 3 Yöntem

PS3 ve PS4 oyunları bilgisayarda oynamak istiyor ama nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Oyunculara sunduğumuz üç basit yöntemden birine başvurabilirsiniz!

PS3 ve PS4 oyunlarını PC'de oynama yöntemleri mi arıyorsunuz? Bu listede yer alan yöntemler sayesinde PS3 ve PS4 oyun konsollarında oynanan video oyunlarını bilgisayarda oynayabilirsiniz.

PlayStation 3 veya PlayStation 4'ünüz var ancak PS3/PS4 oyunlarını bilgisayarda oynamak istiyorsanız aşağıda sıralanan yöntemleri incelemeye ve uygulamaya başlayabilirsiniz.

PlayStation Plus Collection Nedir?
OYUN

PlayStation Plus Collection Nedir?

Sony geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlik sırasında PS Plus Collection ile oyuncuların karşısına çıktı.

PS3 ve PS4 Oyunlarını PC'de Oynama Yöntemleri

  • Remote Play uygulamasını kullanma
  • PS Now kullanma
  • Emülatör kullanma

Yalnızca PlayStation 3 ve PlayStation 4'te oynanabilen oyunları bilgisayarda da oynamak için yukarıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz. Peki, bu yöntemleri pratikte nasıl kullanabiliriz? Gelin, öğrenelim.

1. Yöntem: Remote Play Uygulamasını Kullanın

PlayStation 4 oyunlarını birinci yöntem ile bilgisayarda oynamak için takip edilmesi gereken adımlara geçmeden önce bilgisayarınızın Remote Play ile uyumlu olup olmadığını öğrenelim. PlayStation oyunlarını PC ve Mac bilgisayarda oynamadan önce aşağıda yer verdiğimiz gereksinimlerinin karşılanıp karşılanmadığını kontrol etmelisiniz.

  • Windows 8.1, Windows 10 (32 bit veya 64 bit) ve üstü bir işletim sistemi; Mac OS X Yosemite ve üstü bir işletim sistemine sahip olmak,
  • Oyun kontrolünü sağlamak için gerekli sayıda DualShock 4 bulundurmak,
  • Yüksek hıza sahip bir internet bağlantısının olduğundan emin olmak,
  • En az 100 MB depolama alanının olduğundan emin olmak,
  • 2 GB ve üstü RAM'e sahip olmak.

Uygulamanın gereksinimlerinin karşılandığından emin olduktan sonra PlayStation'ın sitesinden Remote Play'i indirebilirsiniz. Sony'nin uygulamasını indirmeden önce PS4 yazılımının en son sürümde olduğundan emin olun.

Sony tarafından geliştirilen uygulama kablolu bağlantılarla çalışacak şekilde geliştirilmiştir. Bu nedenle PS4 kontrol cihazını bilgisayarınıza takmanız gerekiyor. Remote Play'i bilgisayarınıza indirdikten sonra kurulum işlemlerini başlatabilirsiniz.

2. Yöntem: PS Now Kullanın

İkinci PS3 ve PS4 oyunlarını PC'de oynama yöntemi, Sony'nin resmi uygulamalarından biri olan PlayStation Now (PS Now) uygulamasıdır. PS4'ünüz yok ama buna rağmen video oyunlarını bilgisayarınızda oynamak istiyorsanız PlayStation Network hesabınızı kullanabilir ve PS3 ve PS4 oyunlarını bilgisayarda oynamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

PS Now oyun koleksiyonunuzu bilgisayarınıza aktarabilir, oyundaki ilerlemelerinizi PS Now'un bulut depolama hizmeti ile kayıt altına alabilir ve yeni üyelere özel olarak sunulan yedi günlük deneme imkanından faydalanabilirsiniz ancak PS Now kullanmak için iyi bir internet bağlantısına sahip olmanızın gerektiğini unutmamalısınız.

PlayStation 3 ve PlayStation 4 oyunlarını PS Now uygulamasını kullanarak PC'de oynamak için DualShock 4'ten başka hiçbir araca ihtiyacınız yoktur.

Uygulamanın en güzel tarafı ise bilgisayarda oynadığınız süre boyunca ilerlediğiniz bölümlere PlayStation 4'te de devam etme olanağınızın bulunmasıdır. Oyuncular, PS Now'un bu özelliği sayesinde başka cihazlara geçtiklerinde bile oynamaya video oyunundaki ilerlemelerinin üzerinden devam edebilmektedir.

3. Yöntem: Emülatör Kullanın

PlayStation 3 ve PlayStation 4 oyunlarını oyun konsolundan değil de bilgisayarda oynamak isteyenlerin kullanabileceği son yöntem ise emülatör kullanmadır. Windows ve Mac işletim sistemlerine özel olarak geliştirilen emülatörler sayesinde PlayStation'daki video oyunlarını büyük bir kolaylıkla bilgisayarınızda da oynamaya devam edebilirsiniz.

PS3 oyunlarını PC'de oynama emülatörü olarak ne kullanabilirim diyorsanız ESX PS3 Emulator'ü indirebilirsiniz. Windows 7 ve üstü bir işletim sistemine, 32 bit bilgisayarlar için 1 GB Ram, 64 bit bilgisayarlar için 2 GB Ram gereklidir.

Windows ve Mac kullanıcısı olarak ESX PS3 Emulator'un dışında PlayStation 3'teki oyunları oynamak için RPCS3 PS3 Emulator veya PPSSPP PS3 Emulator'u de kullanabilirsiniz.

PCSX4 PS4 Emulator, Windows 10 ve MacOS işletim sistemlerini kullanan oyunculara PS4 oyunlarını PC'de oynama imkânı tanıyan bir emülatördür.

Windows kullanıcılarının PCSX4 PS4 Emulator'u çalıştırmak için 64 bit Windows 7, 8.1 veya 10 bir işletim sistemine, MacOS kullanıcılarının ise MacOS 10.13.6 sürümüne sahip olması yeterlidir. Emülatörü çalıştırmak için bilgisayarda .net framework 3.5, VC++2015 ve DirectX 11.1 olması gereklidir.

YORUMLAR