Ücret Ödemeden Dökümanlarınızı PDF'ye Dönüştürün

Hangi formatta olursa olsun dökümanınızı PDF'ye dönüştürmenizi sağlayan ücretsiz servislerden en iyi 4 tanesini belirledik ve sizler için denedik.

Ücret Ödemeden Dökümanlarınızı PDF'ye Dönüştürün

Bilgisayar dünyasında bulunan tüm dosya türlerinin dışında biri var ki muhtemelen aralarında kullanıcıyı en çok kısıtlayanlardan birisi. Yazının başlığından da anlayacağınız gibi bahsettiğim dosya formatı PDF. Bildiğiniz gibi PDF dosyalarını okumak için bir çok ücretli ve ücretsiz program olmasına rağmen, kendimiz PDF dosyalarını oluşturmak istediğimiz zaman genel olarak ücretli programlara para vermek zorunda kalıyoruz. Bu yazımızda kendi PDF dosyalarımızı oluşturmak ve düzenlemek için kullanabileceğimiz ücretsiz programlar ve internet servislerinden bahsedeceğiz.

LibreOffice/OpenOffice Kullanın:

Libre Office ve OpenOffice programları ücretsiz olarak kullanabileceğiniz başarılı ofis uygulamalarıdır. Microsoft Office özelliklerine tam uyum sağlamasalar da, kendilerine özgü güzel özellikleri bulunmaktadır. Bu sayede istediğimiz dökümanları ücretsiz olarak düzenleyerek PDF formatında kaydedebiliriz.

Diğer yandan bilgisayarınızda hali hazırda kurulu olan bir Microsoft Office 2007 veya 2010 sürümü varsa aynı şekilde hazırlayacağınız dökümanları PDF formatında kolayca bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.PDF Dosyalarınızı Word Dökümanına Çevirin:

Artık kendi PDF dosyalarınızı oluşturabiliyorsunuz ama gel gelelim ki PDF dosyalarınızı düzenlemek biraz daha zahmetli bir iş olacak bizler için. PDF dosyalarımızı düzenlemek için öncelikle dosyaları tekrar Word dökümanı haline getirmeli, düzenlemeli ve tekrar ilk bölümde anlattığımız gibi PDF olarak çıktısını almalıyız. PDF dosyalarınızı DOC formatına çevirip düzenleme yapmak için çevrimiçi bir servis olan Convert PDF to Word sitesini kullanabilirsiniz.
 

 

Dosyalarınızı İnternet Üzerinden Dönüştürün:

Eğer bilgisayarınızda PDF formatında çıktı alabileceğiniz bir program kullanmıyorsanız, sadece basit bir metin editörüyle yazdığınız yazıları, elinizdeki resimleri ve benzeri döküman dosyalarını internet üzerinden kolayca PDF formatına çevirebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için Free PDF Converter sitesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken PDF formatına çevirmek istediğiniz dosyayı seçerek, e-posta adresinizi girip dönüştürme işlemine başlamak. Dönüştürme işlemi tamamlandıktan 2-3 dk sonra e-posta adresinize oluşturmuş olduğunuz PDF dosyası gelmiş oluyor.

 

Çevrimiçi Bir Editör Kullanın:

Microsoft Office veya LibreOffice gibi bir programa gerek kalmadan sadece kullandığımız internet tarayıcısı üzerinden çevrimiçi olarak ücretsiz bir şekilde kolayca PDF dosyaları da oluşturabiliriz. Bunun için kullanabileceğiniz en güzel internet servislerinden birisi PDFescape'tir. Tamamen ücretsiz bir internet servisi olan PDFescape ile üye bile olmadan kendi dökümanlarımızı ve PDF dosyalarını oluşturma şansına sahibiz ama eğer dosya çıktılarını bilgisayarınıza PDF formatında kaydetmek isterseniz siteye kayıt olmanız gerekmekte. Tabii ki siteye üye olmak tamamen ücretsiz.
 

 

Sonuç Olarak:

Bu yazımızda anlattığımız 4 farklı yöntem ile kolay ve ücretsiz bir şekilde PDF dosyalarınızı oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz. Gerek ücretsiz olan gelişmiş ofis editörleriyle gerekse de kullanabileceğiniz çevrimiçi internet uygulamalarıyla kendi PDF dosyalarınızı oluşturup başkalarıyla paylaşabilirsiniz, seçim tamamen size ait. Konuyla ilgili eksik kaldığını düşündüğünüz veya merak ettiğiniz soruları yorum olarak bildirirseniz, elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

YORUMLAR