Ücretsiz Altyazı Düzenleme Programları

Ücretsiz altyazı programları ile film, dizi ve hazırlamış olduğunuz videonuz ile uyumlu altyazılar oluşturabilir, mevcut altyazı dosyasını düzenleyebilirsiniz. Sizler için popüler olan altyazı programlarını listedik ve karşılaştırdık.

Ücretsiz Altyazı Düzenleme Programları

Altyazılar, yabancı sinema ve dizi filmlerde, çok sevdiğimiz youtube videolarının içinde karşımıza çıkıyor. Çoğumuz, yabancı sinema ve dizileri altyazılı olarak izlemeyi seviyor. Satın alacağımız DVD filmde, televizyonda seyretmeye doyamadığımız yabancı dizilerde ve izlediğimiz internet videolarında dahi kendi dilimizde altyazı olanları almayı ve izlemeyi tercih ediyoruz. Altyazı programlarını sadece film ve diziler için değil kendi işimizle alakalı hazırladığımız sunumlarda, videolarda da vurgulanmasını istediğiniz bölümlerin yazı olarak ekrana eklenmesi için de kullanıyoruz.

Bilindiği gibi filmlerin altyazıları varsayılan olarak ingilizce hazır olarak geliyor. Her içeriğin kendi dilimizde altyazısının bulunması imkansız ve altyazılı hali hazırlanıncaya kadar beklemek uzun zaman alabiliyor. Bu süreci kısaltmak için bu işi sevenler tarafında kurulmuş çeviri grupları bulunmakta. Gruplar çevirileri tamamladıkça paylaşıma sunuyorlar.

Sizlerde bu sürece destek verebilir, süreyi azaltmak için altyazı dosyası hazırlayabilir, çevirisini herkesle paylaşabilirsiniz. Bunun için altyazı ekleme ve düzenleme programları kullanmanız gerekiyor. Ücretsiz, çeviride sorun yaşadığınızda otomatik çeviri yapabilen, aynı anda video üzerinde senkronizasyon yapmanıza olanak veren, her platformda çalışabilen programlara ihtiyacınız var. Bizler yukarıda saydığımız özellikleri içinde barındıran programları araştırdık ve listelemeye çalıştık. Programları araştırırken ve seçtiğimiz programları karşılaştırırken aşağıdaki sorulara cevap bulmaya çalıştık.

  • Altyazı ekleyip düzenleyebileceğim ücretsiz programlar nelerdir?
  • Bu programlarda hangi özellikleri aramalıyım?
  • Hangi programı kullanmalıyım?
  • Altyazı hazırlarken nelere dikkat etmeliyim?

 

Bu programlarda hangi özellikleri aramalıyım?

  • Popüler altyazı formatlarını desteklemeli.
  • Altyazı eklerken kodlama türünü seçtirebilmeli. Hatalı karakterlerin oluşmaması adına gerekli bir özellik.
  • Aynı arayüz içinde video ile eşzamanlı altyazıyı gösterebilmeli.
  • Altyazı çevirirken hem çevrilen hem de orijinal dil dosyasını gösterebilmeli. Ayrı kayıt imkanı sunabilmeli.
  • Çok önemli değil ama birden çok işletim sisteminde çalışabilmeli.

 

Altyazı ekleyip düzenleyebileceğim ücretsiz programlar nelerdir?

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 7 adet altyazı ekleme ve düzenleme programı ile 2 adet yardımcı program belirledik.

Subtitle Edit ve Subtitle Workshop programları favorilerimiz olarak sizlere de kullanmanız için öneriyoruz. Aynı ekranda tüm özellikleri kullanıma sunması, video önizleme sayesinde altyazıyı eş zamanlı kontrol etme imkanı, tüm altyazı formatlarını açabilmeleri ve çoklu çeviriye izin vermeleri, her iki programın ortak özelliği. Ama Subtitle Edit, Google ve Microsoft çeviri hizmetlerini (Türkçe Dahil) desteklemesi ve sorunsuz çalıştırması sayesinde bir adım önde.

Çok özelliği olmayan sadece altyazı oluşturma ve düzenleme programı istiyorsanız Open Subtitle Editor ve Gaupol programlarını kullanmalısınız.  Open Subtitle Editor'ün en güzel özelliği açtığınız altyazı dosyasına uygun kodlamayı kendisi seçmekte ve bu sayede hatalı karakterlerle karşılaşmanızın önüne geçmekte. Tek eksiği ise tam ekran açmanıza izin vermemesi. Gaupol ise basit bir arayüze sahip, tamamen altyazıyı düzenlemeniz odaklı hazırlanmış bir program. Eksi yönü ise video önizleme ekranının ayrı bir pencerede açılması.

Jubler ve Aegisub programlarını ise aynı anda Windows, Linux, Mac platformlarında çalışabilmekteler. Birden çok platformda çalışabilir olmaları tüm platformları kullanan kullanıcılar için büyük kolaylık sağlıyor. Tüm programların içinde en sorunlusu Subtitles Translator ama aynı anda eş zamanlı çeviri yapabilmesi özelliği ile dikkat çekse de en son tercih edilecekler listesinde.

Yardımcı programlardan , Subtitle Mechanic otomatik olarak senkron düzenlemeye yardımcı basit bir araç. Subtitle Auto Editor ise altyazı dosyalarında hatalı karakterleri tek bir tuşla düzeltme yapmanızı sağlayan bir program.

 

Hangi programı kullanmalıyım?

Özellikler Subtitle Edit Subtitle Workshop Open Subtitle Editor Gaupol Jubler Aegisub Subtitles Translator
Online çeviri- 1 Hatalı Hatalı Sınırlı
Eş zamanlı çeviri - 2
Orijinal altyazının üzerinden çeviri - 3
.srt,.sub,.txt v.b formatlı altyazıları düzenleme * *
Altyazı kodlamasını seçebilme
Video üzerinde altyazı önizlemesi
Tek ekranda tüm özellikleri sunması
Yazım denetimi  
Türkçe Dil Dosyası **
Hata Ayıklama Modu
Arayüz Karmaşık Basit Basit Basit Karmaşık Karmaşık Basit
Platform Windows Windows Windows Windows - Linux Windows - Linux - Mac Windows - Linux - Mac Windows
Ücret Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz

1 : Google veya Microsoft ya da her iki servisi de kullanarak mevcut altyazı satırının istediğiniz dildeki karşılığına çevrilmesi.
2 : Orijinal altyazı dosyasının yanında çevirisine başlayacağınız dile ait satırların aynı ekran üzerinde olması ve eş zamanlı olarak yabancı dildeki içeriğin yan satırına kendi çeviri metninizi girmenize olanak vermesi.
3 : Orijinal altyazının üzerinden yeni altyazı dosyasının oluşturulması.
* Sınırlı sayıda altyazı formatını desteklemesi.
** Çok yakında Türkçe dil dosyası desteği sunacak.

 

Altyazı hazırlarken nelere dikkat etmeliyim?

Oluşturacağınız ya da düzenleyeceğiniz yabancı veya Türkçe altyazılarda, uygun kodlamayı seçerek hatalı karakterlerin önüne geçmelisiniz. Video ön izleme özelliği olan ve çeviri desteği sunan programları tercih etmelisiniz. Bu sayede altyazılardaki senkronizasyon problemini ortadan kaldırmış olursunuz.

 

Altyazı Oluşturma ve Düzenleme Programları ve Ek Araçlar

 

 Oluşturduğunuz Altyazıları Destekleyen Ücretsiz Media Oynatıcılar

YORUMLAR