uTorrent ile Nasıl Dosya İndirilir

İnternetten dosya indirmenin pek çok yolu var. Kimi kullanıcılar çevrimiçi dosya barındırma hizmetlerini tercih ederken kimileri ise torrent dosyalarını kullanarak Bittorrent sistemi üzerinden dosyalarını indirmeyi tercih ediyorlar. Standart dosya barındı

uTorrent ile Nasıl Dosya İndirilir

İnternetten dosya indirmenin pek çok yolu var. Kimi kullanıcılar çevrimiçi dosya barındırma hizmetlerini tercih ederken kimileri ise torrent dosyalarını kullanarak Bittorrent sistemi üzerinden dosyalarını indirmeyi tercih ediyorlar.

Standart dosya barındırma servislerinin pek çok sorunu ve bekletme süreleri mevcut olduğundan dolayı torrent kullanmak çok dosya indiren kullanıcılar için gerekli hale geliyor. Sizlere bu yazıda uTorrent kullanarak dosya indirmenin temel noktalarından bahsedeceğim.

Öncelikle ilk yapmanız gereken web sitemizde yer alan uTorrent programını indirmek ve kurulumunu gerçekleştirmek.

1. Program kurulum dosyanız indikten sonra dosyaya tıklayın ve aşağıda göreceğiniz pencerede “Çalıştır” butonuna basın.


2. Karşınıza çıkan dil seçimi bölümünden “Turkish”i seçerek programın kurulumun ardından Türkçe dilinde çalışmasını sağlayın.


3. Aşağıda göreceğiniz ekran karşınıza çıktığında tüm seçili olanları kaldırın. Kaldırmamanız durumunda uTorrent arama motorunuzu, ana sayfanızı değiştiriyor ve web tarayıcınıza bir bar ekliyor. Hepsini kaldırdıktan sonra ilerlemeye devam edin.

4. Kurulumun ardından program açılacak ve karşınıza ana ekran çıkacaktır. Ancak şu aşamada herhangi bir torrent dosyasını açmadığımızdan dolayı herhangi bir indirme işlemi gerçekleşmeyecektir.

5. Peki torrent dosyalarını nereden indireceğiz? Google’da yapacağınız ufak bir arama karşınıza pek çok torrent sitesi çıkacaktır. İndirmek istediğiniz resim, video, ses veya diğer tip dosyaların adını arama kutucuklarına yazarak mevcut olan torrent dosyalarını görebilirsiniz. Unutmayın, bir torrent dosyasının “seed” bölümünde ne kadar çok kişi varsa ve “leech” bölümünde ne kadar az kişi varsa dosyalarınız o kadar hızlı indirilecektir.
“Download Torrent” ve diğer sitelerdeki benzer butonları kullanarak torrent dosyanızı indirmeye başlayabilirsiniz.
Yasal uyarı: Dağıtımı ve izinsiz kullanımı yasak olan programları lütfen indirmeyiniz ve kullanmayınız.

6. Torrent dosyanızı web tarayıcınızın indirilen dosyalar bölümünden bulup üstüne tıklayarak açmanız gerekiyor.

7. Torrent dosyasını açtığınız anda uTorrent tekrar aktif hale gelecektir. Karşınıza çıkan pencerede indireceğiniz konumu seçebilir ve torrent içerisinden ayıklamak veya indirmek istemediğiniz dosyalar olursa bunları seçebilirsiniz.

 

8. İndirme işlemini başlattıktan sonra ana ekranınızda indirme sürecini ve hızını görebilirsiniz. İndirme tamamlandığında ise dosyalarınızı yüklediğiniz klasöre giderek hepsine ulaşabilirsiniz.

 

 

uTorrent kullanarak torrent kullanımı işte bu kadar kolay. İnternet ve bilgisayar kullanıcı düzeyiniz her ne olursa olsun bu temel adımları takip ederek istediğiniz dosyaları kolayca bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

YORUMLAR