Uzak Masaüstü Programları

Uzak masaüstü programları sayesinde uzakta yer alan bir bilgisayara çok pratik bir şekilde bağlanabilir ve kontrol edebilirsiniz. İşte en başarılı programlar!

Uzak masaüstü programları kullanıcılara tam anlamıyla özgürlük ve esneklik kazandıran, her daim keyfini sürebileceğiniz yardımcı programlardandır. Keyfini sürmekten neyi kastettiğimizi açıklamaya başlayarak, uzak masaüstü programları hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatalım.

Diyelim ki iş yerinizden çıktınız ve trafikte bir saat geçirdikten sonra evinize vardınız ama o da ne, müşterinizin yarına yetişmesi gereken işlerini ofis bilgisayarınızda unuttunuz. Arabanıza atlayıp tekrar o trafiği çekerek iş yerinize gitmeli ve ihtiyacınız olan dosyaları almalısınız.

Eğer bir uzak masaüstü programı kullanıyor olsaydınız, yoldan, trafikten ve stresten kurtulabilirdiniz. Çünkü o an evinizin rahatlığında uzak masaüstü programınız aracılığıyla ofis bilgisayarınıza bağlanarak ihtiyacınız olan dosyalara ulaşabilirdiniz.

Uzaktaki bilgisayara erişebilmenize olanak tanıyan programların en iyi yönlerinden biri, sizden pek fazla çaba beklememesidir. Hiçbir şekilde USB sürücülere bir dosya kaydetmek veya çevrim içi depolama servisleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Uzak masaüstü programları sayesinde istediğiniz yerden kişisel ya da ofis bilgisayarınıza bağlanarak tüm dosyalarınızı ve işlerinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz. Bu saydıklarımızın dışında söz konusu programlarla arkadaşlarınızın, aile fertlerinizin veya müşterilerinizin bilgisayarlarına uzaktan erişim sağlayarak onlara teknik destekte bulunabilirsiniz.

Bu saydığımız birçok özellik sayesinde uzak masaüstü programları hayatınızı kolaylaştırmaya ve çok daha üretken olmanıza yardımcı olurlar. Uzak masaüstü programlarının yararlarından bahsettikten sonra, gelelim bir uzak masaüstü programında ne gibi özellikler olması gerektiğine.

Eğer gerçekten kullanışlı bir uzak masaüstü programı arıyorsanız ve bunun için belirli bir ücret ödemeyi gözden çıkardıysanız, aşağıda sayacağımız özellikleri barındıran bir program seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Uzak Masaüstü Programında Olması Gereken Özellikler Listesi

  • Uzaktan erişim özellikleri
  • Paylaşım araçları
  • Kullanım kolaylığı
  • Güvenlik
  • Yardım ve destek

Uzaktan Erişim Özellikleri

Gelişmiş bir uzak masaüstü programı, bağlandığı bilgisayarın tüm özelliklerini sizin kontrolünüze sunabilmeli ve aynı zamanda içerisinde birden çok bilgisayara aynı anda erişim yeteneği bulundurmalı. İyi bir uzak masaüstü erişim programı, dosya erişimi ve ekran paylaşımının ötesinde, müzik dinleme, web kamerası açma ve bunun gibi daha birçok özellik sunmalı.

Paylaşım Araçları

Kullandığınız program, uzak bağlantı yaptığınız bilgisayar ve o an kendi kullandığınız bilgisayar arasında çift yönlü iletişimi sağlayabilecek özelliklere sahip olmalıdır. Bu sayede iki taraf arasında sohbet edilebileceği gibi, gerekli durumlarda dosya sürükle bırak işlemleriyle senkronizasyon kolaylığı da sağlanabilir.

Kullanım Kolaylığı

Uzak masaüstü programı kullanmanızdaki amaç hayatı kolaylaştırmak ve verimliliği arttırmak olduğuna göre, kullanacağınız yazılımın kurulumu ve kullanımı zor ise, bu olumsuz özelliklerle o program sizin amacınıza tam olarak uyum sağlamayacaktır.

Söz konusu nedenle kullanacağınız program otomatik olarak güvenlik duvarı ayarlarınızı kullanıma uygun şekilde değiştirebilmeli, statik IP adresine sahip olmayan bir bilgisayara bile erişim yeteneğine sahip olmalı ve ayrıca kullanımı kolay bir arayüze sahip olmalı.

Güvenlik

Yüksek güvenliğe sahip olmayan bir uzak masaüstü bağlantı programını muhtemelen kimse kullanmak istemez. Bu nedenle öncelikli olarak kullanacağınız programın yüksek güvenlik özelliklerine sahip olması gerekmekte.

Bu güvenlik ayarları içerisinde şifreleme, şifreyle koruma, veri transferi şifreleme ve uzak bağlantı yapan IP'leri engelleme gibi özellikler önceliğiniz olmalı. Ayrıca klavye ve fare kilitleme uygulamalarına sahip bir uygulama, oluşabilecek sıkıntılı bir duruma karşı sizi koruyabilir.

Bunların dışında belli bir süre bilgisayar başında olmadığınızda bağlantıyı kesebilecek bir zaman aşımı ayarı olması da yararınıza olacaktır.

Yardım ve Destek

Kullanacağınız uzak masaüstü programının kullanımı kolay olmalı ve bununla birlikte olası bir sorunda kolay ulaşılabilir hazır destek ekibi de bulunmalı. Uzaktan destek hizmeti veren iyi firmalar, ücretsiz olarak bire bir telefon desteği, Twitter ve e-posta desteği sağlamaktadır.

Bunun dışında kullanım kılavuzu, gömülü yardım dosyaları ve aranabilir bir çevrim içi bilgi tabanına sahip olması, mutlaka bulunması gereken özellikler arasında yer alır.

Eğer ücretini ödeyerek ücretli bir uzak masaüstü programı satın alacaksanız, programın yukarıda açıkladığımız özelliklere sahip olmasına mutlaka dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Yazımızı sonlandırmadan önce sizler için seçtiğimiz ve hemen altta sıraladığımız programları edinebileceğinizi belirtelim.

Uzak Masaüstü Programları Listesi

  • TeamViewer
  • LogMeIn
  • Show My PC
  • Ammyy Admin
  • Real VNC

TeamViewer Kurulumu ve Kullanımı
YAZILIM

TeamViewer Kurulumu ve Kullanımı

TeamViewer yükleme işlemini gerçekleştiren kullanıcıların büyük bir kısmı, TeamViewer nasıl kullanılır sorusunun yanıtını merak ediyor.

TeamViewer

Ücretsiz ve kapsamlı bir uzak masaüstü yönetim programı olan Teamviewer ile masaüstünüzü paylaşarak ev bilgisayarınıza ulaşabilir, toplantılar ve sunumlar organize edebilirsiniz. Programı kullanırken hiçbir şekilde güvenlik duvarı veya proxy ayarlarınızda değişiklik yapmanıza gerek kalmaz.

İnternet bağllantısına ve kullanıcılara özel ID numaraları atayarak erişiminizi kolay ve mümkün hale getirir.

LogMeIn

LogMeIn Free sayesinde kendi bilgisayarınıza istediğiniz yerden ulaşarak işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Yazılım kullandığı 256-bit SSL şifreleme sistemiyle gayet güçlü bir güvenlik sunmakta. Mobil desteği sayesinde akıllı telefon ve tablet desteğiyle uzak masaüstü bağlantısını da destekliyor.

Show My PC

Show My Pc ile uzaktaki bir bilgisayarı internet üzerinden rahatça kontrol edebileceğiniz ücretsiz bir yazılımdır. Masaüstü yapılacak ve yapacak olan her iki bilgisayarda da program kurulu olmalıdır.

Bir taraf bağlantı başlattıktan sonra karşı tarafa bağlantı id'sini verdiğinde karşısındaki bilgisayar bu id yardımıyla bilgisayara girerek uzak masaüstü yapma şansına sahip olur. Son derece kolay kullanımlı bir arayüze sahip olan programın Türkçe dil desteği de bulunuyor.

Ammyy Admin

Kurulum dosyası olmayan bu başarılı ve ücretsiz uzak masaüstü programıyla aynı zamanda güvenlik duvarı ayarlarınızla oynamanıza da gerek kalmamaktadır. Programın kurulu olduğu iki bilgisayar arasında istediğiniz şekilde bağlantı kurabilmek tamamen sizin elinizde.

Aynı zamanda Ammyy Admin içerisinde sesli sohbet ve dosya transferi gibi güzel özellikler de bulunuyor.

Real VNC

Real VNC internet üzerinden başka bir bilgisayara bağlanmanıza olanak tanıyan yardımcı bir programdır. Programı arkadaşlarınıza teknik konularda yardımcı olmak için rahatça kullanabilirsiniz. Aynı zamanda evinizde veya işyerinizde bulunan bilgisayarınıza Real VNC'yi kurarak istediğiniz zaman ulaşma şansına sahip olabilirsiniz.

Konuyla ilgili fikirlerinizi, görüşlerinizi ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümümüzden bizlerle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR