Ücretsiz Video Düzenleme Programları

Bazen büyük maliyetli bir yazılıma sahip olmadan yapacağımız video düzenleme işlemlerinin gerçekten başarılı sonuçlar doğurabileceğine inanmayız. Gelin görün ki işin aslı çok daha farklıdır. Çünkü hemen hemen bütün büyük yazılımların, harika ücretsiz alte

Ücretsiz Video Düzenleme Programları

Bazen büyük maliyetli bir yazılıma sahip olmadan yapacağımız video düzenleme işlemlerinin gerçekten başarılı sonuçlar doğurabileceğine inanmayız. Gelin görün ki işin aslı çok daha farklıdır. Çünkü hemen hemen bütün büyük yazılımların, harika ücretsiz alternatifleri de bulunmaktadır. Örnek vermemiz gerekirse Photoshop yerine Gimp, 3D Studio Max yerine Blender kullanabiliriz.

Bu alternatif programların orjinalinin yerini tam anlamıyla doldurup doldurmayacağı tartışılabilir ama gelin görün ki her iki programda aynı kategoride yer almakta ve aynı sanatsal çalışmalar kapsamında kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. Programların işlevselliğinin aynı olduğunu düşündüğümüzde, iş kullanıcının yaratıcılığı ve yeteneğine kalıyor.

Bahsettiğimiz bu durumlar video düzenleme programları için de geçerlidir. Birçoğumuz Adobe Premier Elements, Pinnacle Studio, Avid Media Composer ve Sonny Vegas programlarını duymuşuzdur. Bu programlar her ne kadar en bilindik ve en işlevsel video düzenleme programları olsalar da eğer kendi çapınızda video düzenleme işlemleriyle uğraşıyorsanız, bu programlar için binlerce dolar vermeye değer mi diye düşünmeden edemezsiniz sanırım. Hem de alternatif olarak kullanabileceğiniz ve aynı işlemleri gerçekleştirebilecek ücretsiz programlar varken.

Aşağıda sizlere ücretsiz olarak video düzenlemek için kullanabileceğiniz alternatif programlardan bahsetmeye çalışacağız.

Lightworks

Öncelikle Lightworks gerçekten de tüm video düzenleme işlemlerinizi ücretsiz olarak yapabileceğiniz en kolay kullanımlı ve en iyi programların başında gelmektedir. Öyleki bir çok Hollywood yapımı Lightworks ile yapılmıştır. Tam teşekküllü bir video prodüksiyon programı olarak kullanabileceğiniz Lightworks'ün ücretsiz sürümünde her ne kadar kısıtlamalar olsa da kişisel işlerinizi rahatlıkla yapmanıza olanak tanıyacaktır.

Binlerce dolar vereceğiniz programların gerçekleştirdiği tüm video düzenleme işlemleri, üçüncü parti eklenti desteği sayesinde Lightworks ile de gerçekleştirebilirsiniz. Programın profesyonel tam sürümünün fiyatı yıllık 60 dolar ve eğer programın ücretsiz sürümünden memnun kalırsanız diğer programlara vermeniz gereken ücretin küçük bir bölümüyle Lightworks'e sahip olabilirsiniz. Programın ücretsiz ve tam sürümü arasındaki farkları buradan görebilirsiniz.

Movie Maker

Lightworks gerçekten harika bir video düzenleme programı olmasına rağmen, siz daha kolay kullanımlı ve çok fazla gelişmemiş bir program arıyor olabilirsiniz. Video düzenleme işlemi ile ilgili hedefleriniz çok yükse değilse, sizin için basit bir çözüm daha iyi olabilir. Windows'un önceki sürümlerini kullananlar muhtemelen Windows Movie Maker'a zaten aşinadırlar ama Windows 7 ile birlikte artık varsayılan olarak gelmeyen programı eğer isterseniz Windows Essentials'ın bir parçası olarak yine de bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Tek klikle filtreler, animasyonlar, geçiş efektleri ve metin bildirimleri gibi özelliklerin kullanımı Movie Maker ile gerçekten çok basittir. Çeşitli videolara basit montajlar yaparak, kendi kişisel notlarınızı eklemek için kullanabileceğiniz herşey Movie Maker da zaten mevcut.

Movie Maker, Microsoft Office ve Paint programlarında olduğu gibi sade bir arayüze sahip ve ekranın üst kısmında yer alan sekmeleri kullanarak istediğiniz düzenleme işlemlerini kolaylıkla yapmanıza olanak tanımakta.

VirtualDub

Video düzenleme işleriyle uğraşan bir çok kullanıcı muhtemelen VirtualDub adlı programı duymuş ve kullanmıştır. Lightworks veya Movie Maker gibi video montaj ve düzenlemesi için ideal bir seçim olmasa da VirtualDub video işleme konusunda gerçekten çok başarılıdır.

VirtualDub kullanarak videolarınıza altyazılar ekleyebilir, videolarınızı birleştirebilir ve videolarınızı kalite kaybı olmadan sıkıştırarak daha düşük boyutlarda saklayabilir ve taşıyabilirsiniz.

Sizlerde video düzenleme işlemleriniz için hangi ücretsiz programları kullandığınızı bizlerle yorum bölümümüz aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca konuyla ilgili görüş, düşünce ve sorularınızı da bizlere yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

YORUMLAR