WhatsApp Web Kullanıcılarına Özel 7 İpucu

Bu rehberimizde WhatsApp Web'i daha etkili kullanabilmek için bilmeniz gereken 7 ipucunu sıraladık.

WhatsApp Web Kullanıcılarına Özel 7 İpucu

WhatsApp Web uygulaması ile telefonunuzu elinize bile almadan arkadaşlarınızla sohbet edebilmeniz mümkün. WhatsApp Web’i bilgisayarınıza kurduktan sonra sizler için sıraladığımız ipuçları ve püf noktalarını incelediğinizde bu deneyim daha da iyi hale gelecektir diye düşünüyorum. İşte WhatsApp Web kullanıcılarına özel 7 ipucu.

1. WhatsApp’ın Klavye Kısayollarını Öğrenin

whatsapp klavye kısayolları

Bilgisayarınızda WhatsApp kullanmanın tüm avantajlarından yararlanmak için bazı klavye kısayollarını öğrenmenizde fayda var. Bu kısayollar bazı işlemleri daha hızlı gerçekleştirebilmenizde de büyük kolaylık sağlıyor.

Ctrl + N: Yeni Sohbet
Ctrl + Shift + Ğ: Sonraki Sohbet
Ctrl + Shift + Ü: Önceki Sohbet
Ctrl + E: Sohbet Arşivi
Ctrl + Shift + M: Sohbeti Sessize Al
Ctrl + Backspace: Sohbeti Sil
Ctrl + Shift + U: Okundu Olarak İşaretle
Ctrl + Shift + N: Yeni Grup Oluştur
Ctrl + P:  Profilimi Göster

2. Klavye ile Emojiyi Yazın ve Arayın

whatsapp emoji grupları

Anlık mesajlaşmalar, emoji olmadan olmaz. Ancak, WhatsApp Web kullanırken klavye ve fare arasında gidip gelmek oldukça zor oluyor. Emojileri klavyeden seçmek istiyorsanız, bunun için de hızlı bir yol bulunuyor. Mesaj yazma alanında : yazdıktan sonra yanına ekleyeceğiniz her harfle eşleşen emojileri görebilirsiniz. Sıklıkla kullanabileceğiniz emoji listeleri için :lol,  :love, :th, :thu gibi kısayolları deneyebilirsiniz. Ya da aşağıdaki görseldeki kısayolları inceleyebilirsiniz.

whatsapp emoji kısayolları

3. İfadeleri Otomatik Olarak Emojiye Dönüştürün veya Dönüştürmeyin

Yukarıdaki emoji kısayolları bazı kullanıcılar için can sıkıcı olabilir, bu yüzden onları olduğu gibi kullanmak için bir düzeltme yapmak gerekebiliyor. İhtiyacınız olan tek şey WhatsApp Emoticon Preserver eklentisi.

4. Aynı Bilgisayarda Birden Çok WhatsApp Hesabı Kullanın

birden çok whatsapp hesabı kullanma

Birden fazla hattınız ve bunlara bağlı ayrı WhatsApp hesaplarınız varsa, aynı bilgisayarda birden çok WhatsApp hesabı kullanmak isteyebilirsiniz. Normal şartlarda bu özellik uygulamada bulunmuyor, ancak basit yöntemlerle bu sorunu da kolaylıkla çözebilirsiniz.

Çözüm 1: En iyi yol, gizli bir pencere veya farklı bir tarayıcı kullanmaktır. Yani, Chrome’da bir WhatsApp hesabınız açık durumdayken gizli sekmeden diğer hesabınıza geçebileceğiniz gibi Mozilla Firefox tarayıcısını açarak buradan da diğer hesabınıza bağlanabilirsiniz.

Çözüm 2: Bir diğer alternatif yöntem ise dyn.web.whatsapp.com adresine giderek WhatsApp hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Bu adres, Ana WhatsApp Web uygulamasının proxy adresi olduğundan tamamen güvenlidir. Zaman zaman oluşan arızaları hesaba katmazsak, işe yarar bir çözüm diyebiliriz.

5. Mesajları Mavi Tik Olmadan Okuyun

okundu bilgisi olmadan whatsapp kullanma

Bazen karşı taraftan gelen mesajları onlara fark ettirmeden okumamız gerekebiliyor. Bunun için mavi tik özelliğini kapatabilirsiniz. Ancak, daha iyi bir yöntem de WhatsApp Web uygulamasında mevcut. Biriyle konuşurken okundu bilgisi olmadan mesajları okumak istiyorsanız:

  • Sohbet ekranını açın.
  • Bir Not Defteri dosyası veya herhangi bir uygulamayı açın ve pencereleri yeniden boyutlandırarak yan yana yerleştirin.
  • Not defteri veya açtığınız diğer uygulamaya tıklayın ve imleci orada tutun. WhatsApp’tan gelen mesajları göreceksiniz, fakat bilgisayar farklı bir pencerede çalıştığınızı düşündüğünden WhatsApp uygulaması arka planda gibi görünecektir.

6. Mesaj Önizlemelerini Görün

whatsapp web bildirimleri

Yeni bir mesaj aldığınızda okundu bilgisi göndermeden önizlemeleri görmek, WhatsApp Web arka plandayken mesaj bildirimlerini görmek istiyorsanız bunun için de değiştirmeniz gereken birkaç ayar bulunuyor. WhatsApp Web için Ayarlar > Bildirimler adımlarını izledikten sonra Sesler, Masaüstü Uyarıları ve Önizlemeleri Göster seçeneklerini işaretleyerek tüm bu özelliklerden faydalanabilirsiniz.

7. Ses Seviyesini Artırın veya Ses Oynatma Hızını Değiştirin

whatsapp sesli mesaj hızı ve seviyesi

WhatsApp Web uygulaması, telefon uygulamasından farklı olarak sesli arama yapmanıza izin vermiyor. Fakat, sesli mesaj gönderebiliyorsunuz. Ancak, gelen sesli mesajların sesi az geliyorsa ve çok hızlıysa bu iki faktörü de değiştirebilmenize izin veren Zapp eklentisini kullanabilirsiniz. Zapp eklentisini kullanarak oynatma hızını 2 katına kadar, sesi ise yüzde yüz oranında artırabilirsiniz.


WhatsApp Web'te Çevrimiçi Durumunuzu Gizleyin
NASIL YAPILIR

WhatsApp Web'te Çevrimiçi Durumunuzu Gizleyin

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz yıl kullanıma sunduğu WhatsApp Web sürümü ile büyük bir yeniliğe imza atmıştı.


Konum Nasıl Atılır? WhatsApp’ta ve Web’de Canlı Konum Paylaşımı
NASIL YAPILIR

Konum Nasıl Atılır? WhatsApp’ta ve Web’de Canlı Konum Paylaşımı

Arkadaşlarınıza ya da ailenize nerede olduğunuzu tarif etmek yerine konum bilginizi paylaşmak teknolojinin getirdiği en büyük avantajlardan biri olabilir.

YORUMLAR