Winamp Alternatifi Programlar

Winamp'a alternatif olarak kullanabileceğiniz sizler için seçtiğimiz Winamp alternatifi programlara ve özelliklerine blog yazımız üzerinden ulaşabilir ve Winamp yerine kullanılabilecek programlara tek tek göz atabilirsiniz.

Winamp Alternatifi Programlar

Geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğumuz "Winamp Kullanıcılara Veda Ediyor!" haberiyle Winamp'ın emekliye ayrılacağını tüm kullanıcılarımıza duyurmuştuk. AOL'un Winamp için desteği keseceğini duyurmasının ardından ortaya çıkan dedikodular Microsoft'un Winamp'ı satın alarak geliştirmeye devam edeceği yönünde olmuş olsa da şu an için ne Winamp tarafından ne de Microsoft tarafından konuyla ilgili yapılan net bir açıklama yok. Eğer Microsoft, Winamp'ı satarak geliştirmeye devam etmezse eminim ki birçok kullanıcı gün geçtikçe yavaş yavaş alternatif bir medya oynatıcı arayışına girmeye başlayacaktır.

Birçok bilgisayar kullanıcısının ilk göz ağrısı olan ve neredeyse tüm bilgisayarlarda bulunan, olmazsa olmaz programlardan bir tanesi olan Winamp'ın piyasada birçok alternatifi olmasına karşın, hangi medya oynatıcının tam anlamıyla Winamp'ın yerini doldurabileceğini seçmek gerçekten zor olacak gibi görünüyor.

Gerçekçi olmak gerekirse, alternatif bir medya oynatıcının Winamp'ın yerini doldurabilmesi için Winamp üzerinde yer alan zengin eklenti ve tema desteği, gelişmiş özelleştirme seçenekleri, neredeyse bilinen tüm ses ve video formatları için codec desteği gibi birçok özelliği kullanıcılara sunması gerekiyor.

Şu an piyasada yer alan alternatif medya oynatıcıların bir kısmı ana özelliklerini kullanıcılara basit bir arayüz üzerinde sunarken, diğer bir kısmı da ana özelliklerini modern bir arayüz üzerinde kullanıcılara sunmayı hedefliyor. Bu noktada tercih tabii ki tamamen biz kullanıcılara kalıyor. Sonuç olarak bazı kullanıcılar basit bir kullanıcı arayüzünü tercih ederken bazı kullanıcıların da daha şık ve modern görünümlü arayüzleri tercih ettikleri bir gerçek. Öyle ki Winamp kullanan kullanıcılar arasında bile bu ayrım vardır. Hala eski klasik Winamp arayüzünü kullanmayı seven kullanıcılar olduğu gibi Winamp'ın modern arayüzünü kullanmakta olan kullanıcı sayısı da bir hayli fazladır.

Daha öncede söylediğim gibi piyasada Winamp'ın yerini alabilecek olan birçok ücretsiz medya oynatıcısı veya başka bir deyişle Winamp alternatifi programlar yer almaktadır ve ben bu yazımda Winamp'a alternatif olarak kullabileceğiniz programları sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Winamp alternatiflerine gelin hep birlikte göz atalım.

 1. Winamp Alternatifi Programlar
 2. AIMP
 3. GOM Media Player veya GOM Audio
 4. VLC Media Player
 5. Apple iTunes
 6. Clementine
 7. Spotify
 8. foobar2000
 9. Hanso Player
 10. Wondershare Player
 11. Jajuk
 12. Helium Music Manager
 13. jetAudio
 14. BSPlayer

YORUMLAR