Windows 10 Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

Windows 10 temiz kurulum nasıl yapılır? sorusunun yanıtı bu rehber yazımızda.

Windows 10 Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sistemi, Windows 7 ve Windows 8.1 cihaz kullanıcılarının yükseltme yaptıktan sonra da temiz kurulum yapmalarına izin verecek ki bunun mümkün olacağı Microsoft çalışanı tarafından resmi olarak açıklandı. Peki yükseltmeden sonra herhangi bir sebeple temiz kurulum yapmaya karar verdiğinizde bunu nasıl yapacaksınız? Verileriniz ve lisansınız ne olacak? Yanıtı bu rehber yazımızda.

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10, şu anda Teknik Önizleme sürümü adı altında resmi olarak yapı 10130’a ulaştı, 29 Temmuz günü itibarıyla da final sürümüyle karşımıza çıkacak. Windows 7 ile Windows 8’in en sevilen özelliklerini birleştiren Windows 10’a geçiş yapmayı düşünüyorsanız, bunu ISO dosyası aramakla uğraşmadan masaüstünüze gelecek bildirim ışığında doğrudan cihazınıza indirip yükseltme yolunu izleyerek yapabileceksiniz. Tabii ki bunu yaptığınızda eski Windows bilgisayarınızın kalıntı dosyaları da beraberinde gelecek. Bu durumda sistem dosyalarına zarar vermeden, verilerinizi kaybetmeden ve lisansınızı da koruyarak yapabileceğiniz en iyi işlem temiz kurulum yapmak. Peki yükseltmeden sonra temiz kurulum için hangi adımları izlemek gerekiyor? Bu sorunun yanıtını Windows 10 Teknik Önizleme sürümünü -ilk çıktığı günden bu yana- deneyen Insider kullanıcısı olarak vermeye çalışacağım.

Windows 7 ve 8.1’den Yükseltme Sonrası Temiz Kurulum:

ISO dosyasını indirmek ve USB belleğe yazdırıp kurulum yapmak yerine masaüstünüze gelen bildirim yoluyla yükseltme yapmayı tercih ettiyseniz, istemeseniz de Windows.old adıyla yeni Windows 10’lu bilgisayarınızda bir klasör oluşturulacak. Boyutu GB’lara varan bu klasör –kafanızı karıştırmamak açısından yüzeysel geçeyim- basit bir komutla veya doğrudan silinebiliyor. Ancak silinse de hem temiz kurulumdaki gibi tertemiz bir işletim sisteminiz olmuyor, hem de silinirken sistem dosyalarını da zarar verme durumunuz var. Bu noktada verilerinizi ve lisansınızı tehlikeye atmadan temiz kurulum yapmanıza imkan tanıyan bir seçenek var: “Her şeyi kaldır".

Evet, Windows 8.1 ile birlikte kullanıma açılan bu seçenek Windows 10'da da bulunuyor ve hem temiz bir işletim sistemine kavuşma imkanı tanıyor, hem de bunu yaparken lisansınızı korumuş oluyorsunuz. Bu seçeneğe ulaşmak için Windows Tuşu + I kısayoluyla veya sistem tepsisine yerleştirilmiş bildirim menüsünde bulunan Yeni Ayarlar’a tıklayarak ulaşabileceğiniz Ayarlar menüsüne gidiyor ve Güncelleştirme ve Güvenlik - Kurtarma – Bu Bilgisayarı Sıfırla yolunu izliyorsunuz.

Bu noktadan sonra iki seçeneğiniz var. Tüm uygulama ve ayarlarınızın kaldırılacağı sadece kişisel dosyalarınızın bırakılacağı dosyaları etkilemeden bilgisayarı yenileme seçeneği veya tüm kişisel dosyalarınızın, uygulamalarınızın ve ayarlarınızın kaldırılacağı her şeyi kaldır seçeneği. İkisinde de lisansınız korunacak ve tertemiz bir sisteme sahip olacaksınız.

ISO Dosyasıyla Temiz Kurulum:

Windows 10’u kişisel bilgisayarınızdan başka bir bilgisayara da kurmak istiyor veya yükseltme yaptıktan sonra ek işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız ISO dosyasıyla kurulum kararı yerinde olacaktır. Temiz kurulum yapmak için en ideal olan bu çözümde izlenmesi gereken üç adım var. Aşağıdaki bağlantıdan Windows 10’u ISO formatında indiriyorsunuz ve önyüklenebilir USB flaş sürücüsü oluşturuyorsunuz. Son aşamada da kuruluma geçiyorsunuz.

  • Windows 10 resmi ISO bağlantılarına en zahmetsiz şekilde aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilir ve sorunsuz bir şekilde indirebilirsiniz:

Windows 10 Standart Kurulum için Önyüklenebilir USB Hazırlama :

  • İndirme işlemini tamamladıktan sonra önyüklenebilir USB flaş sürücünüzü oluşturmanız gerekiyor. Bu noktada yardım alabileceğiniz onlarca uygulama mevcut. Biz Windows USB/DVD Tool’u kullandık.

Windows 10 UEFI Kurulumu için Önyüklenebilir USB Hazırlama:

Tabii ki bilgisayarınızın UEFI desteği varsa, Windows 10 normal kurulum gerçekleştirmek yerine UEFI kurulumu yapmanız daha mantıklı olacaktır. Bu noktada yardım alacağınız kullanımı en basit ve iyi yazılım Rufus diyebilirim. Rufus’u aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Rufus ile Windows 10 UEFI bootable usb (önyüklenebilir usb flaş bellek) oluşturma işlemi oldukça basit. Tek dikkat etmeniz gereken Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türünü “UEFI için GPT Bölüm Düzeni”ni, Dosya Sistemini “FAT32” olarak seçmeniz olacaktır.

  • Windows 10 önyüklenebilir USB flaş sürücünüzü hazırladıktan sonra BIOS ekranında bilgisayarınızı USB bellekten başlayacak şekilde ayarlayıp kuruluma geçiyorsunuz.

Ve mutlu son! :)

Windows 10 Sanal Makine Üzerinde Nasıl Çalıştırılır?

YORUMLAR