Windows'a Giriş Yapan PC Birden Donuyorsa İşte Sebepleri ve Yapmanız Gerekenler

Windows işletim sisteminiz açılır açılmaz donuyor ve bir tepki vermiyorsa yapmanız gerekenleri bu yazımızda açıklıyoruz.

Windows'a Giriş Yapan PC Birden Donuyorsa İşte Sebepleri ve Yapmanız Gerekenler

Bu yazımız sadece Windows 10’u kapsamıyor. Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarının da sık karşılaştıkları bir sorunla ilgili. Sorun, PC’nin Windows işletim sistemine girdikten sonra donmasının sebeplerini ve alınabilecek önlemleri anlatıyor. Windows işletim sisteminiz PC açıldıktan sonra ana ekranda donuyor ve yeniden “reboot” yapmak zorunda kalıyorsanız işte olası sebepleri ve çözüm listesi.

Bu durum genellikle “Giriş Ekranının” görüntülenmesinden sonra oluşabiliyor. Bazen bu ekranı atlayabiliyorsunuz ancak genellikle yine de bu donukluktan kurtulmak mümkün olmuyor ve “yeniden başlatmak” zorunlu olabiliyor. Bu noktada masaüstüne ulaşamıyor ancak fare imlecini hareket ettirmeniz mümkün olabiliyor ama PC başka bir tepki vermiyor.

Bunu düzeltmek için yapabileceklerinizi en standart çözümden, en karmaşığına kadar sıralayalım.

  • Windows’u “Güvenli Mod” ile çalıştırın.

Windows 10 kullanıcıları hemen Windows 10 Açılmıyorsa Güvenli Mod Nasıl Açılır? Blog yazımıza davet ediyorum. Bu eylem için Windows 10’da yapmanız gerekenler burada anlatılıyor. Ancak Windows 7 ve Windows 8.1 için yöntem daha geleneksel. Bilgisayarınızda bu iki sistemden biri yüklüyse, bilgisayarınız yeniden başlatılırken F8 tuşuna tekrar tekrar basın. Unutmayın, F8 tuşuna Windows logosu görüntülenmeden önce basmalısınız.

  • Son bilinen en iyi konfigürasyon

Winows Güvenli modunda sistem açıldıktan sonra Sistem Özellikleri > Sistem Koruması > Sistem Geri Yükleme yolunu takip ederseniz işletim sisteminin en son ve en iyi çalıştığı sistem algoritmasına geri dönmesi muhtemel. Öte yandan F8 tuşuyla çıkacak olan seçeneklerden, Bilinen Son Konfigürasyonu yükle seçeneği de işe yarayabilir. Hatta “Safe Mod” ile açmadan ilk olarak bunu denemenizi öneririz.

  • Windows Kurulumunu Onar

F8 ile gelen bu seçenek size Windows’un kendini kontrol ederek yeniden başlamak için hatalarının giderilmesine olanak sağlayabilir. Bu seçenekle biraz beklersiniz ancak  Windows 7 ve 8.1’de bu seçeneğin adı Başlat ve Onar olarak da geçiyor. Windows onarılması mümkün olan önemli dosyalarını kendi kütüphanesinden bularak yerlerini değiştirip, sistemi yeniden başlatıyor.

  • Sistem geri yükleme

Bu yöntem son yapıların değişikliklerin yok sayılarak Windows’un geçmişte kararlı bir dönemine dönmesine olanak sağlayabiliyor. Böylelikle Kayıt Defterinde ya da HDD’de oluşması muhtemel program parçalanmalarının atlanabilmesi mümkün oluyor. Sistem geri yükleme işlemini başlattıktan sonra asla durdurmayın, bırakın bilgisayarı yeniden başlatsın.

  • Güvenlik kontolü

Güvenli mod’da başlattığınız işletim sisteminizi güncel bir virüs tarayıcısıyla tarayın. Hatta en derin taramayı gerçekleştirin. Böylelikle Windows / System32 klasörünün yeniden bir gözden geçirilmesini sağlayabilir ve burada bir sıkıntı olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

  • CMOS’u temizleyin

Yukarıdaki eylemler bir işe yaramadıysa, anakarta yer alan BIOS hafızasını temizlemek son derece faydalı olabilir. Bunu fabrika ayarlarına döndürerek Windows işletim sistemini yeniden başlatmayı deneyin. Eğer BIOS sisteminde bir güncellemeye yönelik sıkıntı yaşıyorsanız, bu engeli böylece aşmış olabilme ihtimaliniz çok fazla.

  • CMOS bataryanızı yenileyin

3 yıldan daha uzun süredir kullandığınız bir anakart bataryanız varsa bunu değiştirin. Genellikle yetersiz voltaj Windows’un takılmasına sebep olabiliyor.

  • Tüm bağlantıları tek tek kontrol edin

Ekran kartını, HDD bağlantılarını teker teker söküp tekrar takarak hangisinin sıkıntı yarattığını bulmanız mümkün. Gerekirse RAM sıralamasını değiştirebilir ya da bunları tek tek çıkararak PC’nizi yeniden başlatıp bu bağlantılarla ilgili bir problem olup olmadığına bakabilirsiniz.

  • Sabit sürücülerinizi test edin

HDD problemleri Windows’un çalışmasına etki edebiliyor. Özellikle birden fazla HDD sürücü kullanıyorsanız bunları kontrol edin. Testler yapın.

  • Temiz kurulum yapın

Yukarıdaki eylemlerin hiç biri sorununuza çare olmuyorsa Güvenli Mod’da dosyalarınızı yedekledikten sonra maalesef yeniden Windows kurmak zorundasınız.

Bilgisayar Toplama Rehberi ile Kendi Bilgisayarlarınızı Oluşturun!

Bilgisayar Güç Kaynağı Nasıl Takılır ve Sökülür?

Yeni Bir Bilgisayar Aldığınızda Yapmanız Gereken 7 Kritik Ayar

YORUMLAR