World of Tanks İncelemesi

Başarılı online tank oyunu World of Tanks incelemesi

World of Tanks İncelemesi

Bugüne kadar oyun dünyasında savaşlarla ilgili birçok senaryo yazılıp çizildi, özellikle de ikinci dünya savaşının yakasını bir türlü bırakmayan oyun dünyası tabir-i caizse işin suyunu çıkarttı diyebiliriz. Birçok örneğini gördük farklı farklı versiyonlarıyla karşılaştık, neler gördük neler ama sonuç itibariyle hep aynı şeyleri yaşadık aynı olayları süslenmiş olarak değiştirilmiş olarak gördük. Bu sefer ki oldukça farklı bir çalışma, ikinci dünya klişesine tokat gibi bir cevap World of Tanks ile karşınızdayız.

Oyunu indirmeden önce oyuna kayıt olmalısınız, oyuna kayıt yaptığınız kullanıcı hesabı ile oyuna giriş yapabileceksiniz.

Ülkemizden veya diğer Avrupa ülkelerinden giren takipçilerimizin Avrupa sunucularına kayıt olmalarını tavsiye ediyoruz daha iyi bir performans için bu gerekli.

Amerika’da yaşayan takipçilerimizin ise daha iyi bir performans için Amerika sunucularına kayıt olmaları gerekli.

Wargaming.net tarafından yapılan World of Tanks size ikinci dünya savaşında tank kullanmayı, ikinci dünya savaşının farklı bir yönünü siz oyun severlere sunmayı amaçlıyor. İkinci dünya savaşında bugüne dek gördüğümüz olaylar hep aynıydı, Sovyet yada Amerikan askerleri kimliğine bürünüp Almanlara karşı savaşıyoruz, Almanların izlediği soykırım politikasını engellemek, barışı sağlamak vs. Hep bu olayları yaşadık başlarda. Daha sonraları ise Call of Duty: World at War ile ikinci dünya savaşının farklı bir boyutuna şahit olduk, ilk kez Asya’da Japon’yada savaşın diğer tarafını görme şansına sahip olmuştuk. Ancak genel anlamda oyun dünyası ikinci dünya savaşını bizlere farklı tabaklarda aynı tatları sunmaya devam ettiler bu yüzden artık ikinci dünya savaşı oyunlarına pek sıcak bakamıyoruz. Ancak bu alışığa gelmiş senaryoyu World of Tanks yıkıyor.

İkinci dünya savaşını birde tankların gözüyle görüyoruz, insanlar ile birçok silahlı mücadele verdik ama ikinci dünya savaşının insan gücünden çok hep teknolojik yönü kapalı kaldı, World of Tanks ile ikinci dünya savaşında kullanılan tanklar ile savaşın içine doğrudan giriyoruz.

Simülasyon, RPG ve Online aksiyon türlerini bir araya getiren World of Tanks ikinci dünya savaşında Almanların, Amerikalıların ve Sovyetlerin kullandıkları dönemin en önemli teknolojik silahları olan tankları kullanmamıza olanak tanıyor.

Belirlenen iki takımın karşılıklı olarak birbirlerine karşı mutli ortamda tanklarla mücadele verdikleri bir oyun, tabii bu en kaba açıklaması ile… Toplamda 30 oyuncunun bir araya gelerek mücadele verebilecekleri oyunda her takım iki takımda 15 kişilik ekibi oluşturduktan sonra ikinci dünya savaşında kullanılan zırhlı tankları birbirlerine karşı savaşmak için kullanacaklar. Oyunu oynamak için 30 kişiyi bir araya getirmenize gerek yok, oyunda bulunan Battle tuşunu kullanarak sistemin sizi seviyenize uygun bir savaş platformuna atamasını bekleyebilir ve kendinizi bir anda büyük arbedenin yaşandığı mekanda bulabilirsiniz.

World of Tanks
OYUN

World of Tanks

Online oyun severler hemen anlamış olmalı, World of Tanks gördüğünüz üzere PvP odaklı yani Player versus Player bir oyun. Yani oyun bünyesinde bulunan oyuncuların birbirlerine karşı mücadele verdikleri bir online oyun. Birçok online oyunda PvP sistemini görmek mümkün ama kimi zaman bu oyunlarda bu sistemi oyuncunun isteğine göre gerçekleştiriyor, yani dilerseniz başka bir oyuncu ile savaşabiliyorsunuz vs. Ama World of Tanks tamamen PvP sistemi üzerine kurulu, oyunda bulunan yapay zekalara karşı değil de oyunda bulunan gerçek oyunculara karşı savaşacaksınız…

Tamamen ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz World of Tanks ne yazık ki henüz Türkçe dil desteğine sahip değil. Oyunda şuan itibariyle; İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Lehçe dil seçenekleri mevcut.

Bugüne kadar birçok ödüle layık görülen ve birçok ödül kazanmayı başaran World of Tanks başarıdan başarıya imza atıyor. Oyun bünyesinde 20 milyona yakın oyuncu var, haliyle sunucu problemleri de ister istemez yaşanacaktır. Başlarda Amerika sunucuları ile hayatına devam eden World of Tanks’ın yetersiz kalan sunucularına Avrupa’dakileri eklenerek birazda olsa yoğun oyuncu trafiği dindirildi. Şuan için sunucular ile herhangi bir problem yaşamaksızın World of Tanks’a dahil olup savaşlarınıza başlayabilirsiniz.

İkinci dünya savaşında ki tanklı mücadeleleri konu alan World of Tanks’ın içeriği hakkında bahsedelim.

 1. World of Tanks İncelemesi
 2. Tanklar
 3. Alman Tankları
 4. Amerikan Tankları
 5. Fransız Tankları
 6. Sovyet Tankları
 7. Tank Sınıfları
 8. Light Tank
 9. Medium Tank
 10. Heavy Tank
 11. Tank Destroyer
 12. SPGs
 13. Premium Tanks
 14. Garaj
 15. World of Tanks ile İlgili Terimler
 16. Değerlendirmeler

YORUMLAR