Yandex Browser Eklentileri Nasıl Kullanılır

Yandex Browser web tarayıcısında Chrome eklentilerinin nasıl kurulup kullanılabileceğini bilmiyorsanız rehberimize buyrun.

Yandex Browser Eklentileri Nasıl Kullanılır

Yandex Browser hızlı ve güvenli yapısı, Türkçe olması ve internet gezintilerinde pek çok işi daha kolay hale getirmesi nedeniyle yavaş yavaş popülerliğini artıran ve Chrome, Firefox gibi güçlü internet tarayıcılarına ciddi bir tehdit oluşturan Yandex arama motorunun resmi web tarayıcısı.

Her ne kadar diğer web tarayıcılar kadar güçlü ve kullanıcılara hitap eden bir yapıda olsa da dikkat çeken en büyük eksikliklerden bir tanesi Chrome’dan alışık olduğumuz eklentiler. Esasında Chrome eklentilerini destekleyen Yandex Browser’ın tek eksiği bu eklentileri yüklemek için bir kısayol barındırmaması.

Bu rehberimde sizlere Chrome eklentilerinin, uygulamalarının ve uzantılarının da Yandex Browser’da nasıl kullanılabileceğini göstermeyi amaçlıyorum.

Öncelikle eğer hala kullanmıyorsanız aşağıdaki bağlantıları kullanarak Yandex Browser’ı indirebilir ve kurabilirsiniz. Kurulum hakkında nasıl ilerleyebileceğinizi bilmiyorsanız Yandex Browser Nasıl Kurulur makaleme de göz atabilirsiniz.

Eklentileri aramak ve eklemek için ilk yapmamız gereken Chrome Web Mağazası’nı ziyaret ederek hazırlanan eklentilerin bir listesine ulaşmak. Örnek olarak göstermek amacıyla arama çubuğuna “tamindir” yazarak Tamindir Chrome eklentisini bulmaya çalışacağım.

Görebileceğiniz gibi eklentiler içerisinde aramamı yaptıktan sonra Uygulamalar, Uzantılar, Temalar sekmelerinin altında karşıma Tamindir.com uygulaması çıktı. Bu adımda dilerseniz hemen “Chrome’a ekle” butonunu kullanarak yükleyebilir yahut eklentinin adının üzerine tıklayarak eklenti bilgilerini ve diğer kullanıcıların yorumlarını görebilirsiniz.

Eklenti adına tıkladığınızda tüm eklentiye ait bilgileri aşağıdaki ekrandan görebilirsiniz. Burada da “Chrome’a ekle” butonunu kullanarak eklentiyi Yandex Browser’da kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eklememizin ardından karşımıza çıkan güvenlik uyarı penceresinde “Ekle” butonu yardımıyla kurulum işlemlerini sonlandırmamız gerekiyor.

Uygulama yüklendiği anda hemen açmak isterseniz “Uygulam. Başlat” adlı yeşil butonu kullanabilir ve yüklediğiniz uygulamanın işlevlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Yahut yeni sekme açma kısmına geldiğinizde favorilerinizin hemen altında yer alan “Uygulamalar” menüsünü kullanarak da yüklediğiniz uygulamalara kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Eklenti kurulumu Yandex Browser için bu kadar kolay olsa da pek çok kullanıcı ilk girmesi gereken adresi bilmediği için sorunlar yaşayabiliyor. Eğer siz de Yandex Browser kullanmak isterseniz aşağıdaki bağlantıları kullanarak kolayca indirebilirsiniz.

Yandex İndir işlemi için sisteminize uygun olan seçeneğe tıklamayı unutmayın.

YORUMLAR