Android 6.0 Muffin Çoklu Pencere Desteği ile Gelebilir

Android 6.0 Muffin Çoklu Pencere Desteği ile Gelebilir

Lollipop 'un popüler olması hayli zaman alacak gibi. Ancak Google, Android 6.0 Muffin sürümü üzerinde çalışmaya başladı. Yeni sürümün şimdilik bilinen en önemli özelliği, çoklu pencere açabilme kabiliyeti.

Android Lollipop 5.x sürümleri henüz yüzde 10 civarında kullanım oranına sahip. Bu yavaşlık Google’ın yeni bir Android sürümü tasarlıyor olmasına bir engel teşkil etmiyor. Yeni bir konseptin müjdesini veren bir video yayınlandı.

Android üzerinde "multitask" yani birden fazla işlem yapabiliyor olmak mümkün, ancak bunları aynı anda görüntülemek oldukça sıkıntılı birkaç işlem gerektiriyor. Google yeni tasarlamaya başladığı Android 6.0 Muffin (kek) bu sıkıntıyı aşacakmış gibi görünüyor.

Android 6.0 Muffin, çoklu pencere desteğiyle multitask işlemleri daha anlaşılır ve görünür kılabilecek. Böylece ekran üzerinde birden fazla işlem yapmak için sağa sola arayüzleri itip kakmak zorunda kalmayacağız. Henüz başlangıç aşamasında bir tasarım olarak değerlendirilen Android 6.0 Muffin’in bu özelliği bir video ile Android telefon kullanıcıları ile paylaşıldı.

Bu arada iOS’un 9 numaralı sürümü hakkında da sessizlik hakim. Yıl sonunda kullanıcılarla tanıştırılması beklenen yeni işletim sistemi hakkında beklentiler oldukça yüksek.

Yeni Amiral Gemileri ile Birlikte Android Lollipop Kullanıcı Sayısı Artıyor

YORUMLAR