GTA 5'in Türkiye Satış Fiyatı El Yakıyor!

GTA 5'in dünyada en pahalıya satıldığı 2. ülke Türkiye

GTA 5'in Türkiye Satış Fiyatı El Yakıyor!

Bilgisayarlarında GTA 5 PC versiyonunu oynamak isteyen Türk oyuncuları için üzücü bir istatistik ortaya çıktı. Hatırlanacağı üzere GTA 5 ilk olarak 2013 yılında PlayStation 3 ve Xbox 360 için yayınlanmış ve kısa bir süre içerisinde rekor satış rakamı yakalayarak dünyanın en çok gelir elde eden video oyunu olma rekoruna sahip olmuştu. Oyun yayınlandıktan sonra PlayStation 4 ve Xbox One için yeni nesil versiyonları duyurulmuştu. Hemen ardından ise Grand Theft Auto 5'in bilgisayar versiyonu duyuruldu. 2014'ün Kasım ayında GTA 5 PlayStation 4 ve Xbox One için çıkış yapmıştı; fakat PC versiyonu Ocak ayına ertelenmişti. Bu da yetmemiş gibi oyun Ocak ayında bir kere daha ertelenmiş, yeni çıkış tarihi 14 Nisan olarak listelenmişti.

Geçen bu sürede GTA 5 PC versiyonu ön siparişe açılmıştı. Fakat Türk oyuncularının karşılaştığı rekor fiyat gözlerinin yuvalarından fırlamasına neden olmuştu. GTA 5 ilk olarak 199 TL fiyat etiketiyle ön siparişe açılmıştı. Sonrasında ise bu fiyat 179 TL'ye çekilmişti. Bu indirimin çok da bir anlam ifade etmediğini belirtmekte fayda var; çünkü 179 TL bile ülkemiz için rekor bir fiyat.

Duruma dünya çapında bakıldığında ve Türkiye'deki GTA 5 satış fiyatı diğer ülkelerle karşılaştırıldığında durumun bizim için çok iç acıcı olmadığı görülebiliyor. Steam Database sitesi üzerinde yayınlanan istatistiklere göre GTA 5'in en pahalıya satıldığı ikinci ülke Türkiye. Yeni Zelanda'nın hemen arkasından gelen Türkiye 1 dolar farkla en pahalıya GTA 5 satılan ülke olmaktan kurtulmuş:

Listeye bakıldığında GTA 5'in en ucuz olduğu ülkenin Brezilya olduğu görülüyor. Eğer Brezilya'dan GTA 5 PC versiyonunu satın alabilseydik tam olarak 79 TL ödememiz gerekecekti. Aradaki bu uçuk fark nedeniyle Türk oyuncuları GTA 5'i VPN ve proxy gibi alternatif yollarla Brezilya internet sitelerinden satın almanın yolunu keşfetmiş bile. Bu alternatif yol ile Paypal hesabı kullanılarak GTA 5'in Rockstar Social Club üzerinden aktifleştirilebilen ürün anahtarı satın alınabiliyor ve oyuncular ucuza orjinal GTA 5 PC versiyonuna sahip olabiliyorlar.

GTA 5 Tam 7 DVD ile Birlikte Gelecek!

YORUMLAR