Instagram Çetesinin Ünlülerin Hesaplarını Ele Geçirme Yöntemleri

Instagram çete

Ünlülerin ve fenomenlerin Instagram hesaplarını ele geçirerek, şantaj yoluyla para kazanmaya çalışan çetenin kullandığı yöntemler ortaya çıktı. Geçtiğimiz aylarda tutuklanarak, cezaevine gönderilen çete üyeleri hakkında yapılan araştırmalar sırasında, çetenin taktikleri de tespit edilmişti.

Instagram çetesi Aleyna Tilki

Akşam'dan Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre; çete özellikle artı 1, artı 44 ve artı 63 ile başlayan ülke telefonlarını kullanarak WhatsApp üzerinden, “Sayın kullanıcı; adınıza açılmış Instagram hesabınızın kapanmaması için aşağıdaki hesabınızı doğrulayın, aksi takdirde hesabınız kapanacaktır… Instagram ekibi” mesajı atarak, ünlüleri ağına düşürdü.

46 kişiden oluşan çetenin, Instagram uzantılı linkler göndermek suretiyle ünlülere oltalama (phishing) tuzağı kurdukları belirtilirken, İstanbul Siber Suçlar ile Mücadele Şube ekipleri tarafından yapılan araştırma sonrasında detaylar ortaya çıktı. Ekipler, Ducky Layne, Tampich Layne, Chuky Yayne, Duff Lyne, Bandage Layne gibi 37 farklı takma isimle aralarında ünlülerin de bulunduğu 6 bin 156 kişiye mesaj atan 46 kişilik şebekeyi iki ayrı operasyonla çökertti. Baskınlarda 14 kişi tutuklandı. Bazı ünlülerin hesaplarıyla oldukça ilginç şekilde ele geçirildi.

Instagram çetesi berk oktay

Instagram hesabı ele geçirilen ünlüler

Aleyna Tilki: 500 bin takipçisi olan Bahar Ç., Aleyna Tilki’ye olan benzerliğini kullanıp şarkıcının hesabını kapattırdı. Ç.’den, Tilki adına düzenlenmiş sahte kimlik ele geçirildi.

Berk Oktay: Kendisini Ducky Layne gurubundan olarak tanıtan bir hacker, oyuncu Berk Oktay’a ağır hakaret ve tehditlerde bulundu. Oktay’ın şikayet edeceğini söylemesi üzerine hacker, “Soranlara öptüler dersiniz” diyerek küfürlü sözler sarf etti.

Engin Altan Düzyatan’ın eşi Neslişah Alkoçlar da hackerların hedefinde olan bir diğer ünlü. Balçicek İlter’in hesabını ele geçiren hackera sert çıkmasına karşılık çete üyesi, “Siz oyun oynadığımı mı zannediyorsunuz. Size güzel sürprizlerim olacak” dedi. Şebekeye istediği parayı vermeyen fenomen Cansu G. ise ahlaksız tekliflere maruz kaldı. Çetenin mağduru olan diğer ünlüler ise şöyle: Tamer Karadağlı, Erdal Özyağcılar, Berk Oktay, Pınar Altuğ, Neslişah Alkoçlar Düzyatan, Vecihe Deniz Eser, Gamze Özçelik, Seda Akgül, Balçiçek İlter, Merve Oflaz, Gizem Dinibütünoğlu, Nazan Avcı, Tolga Sütgel, Emrah Koç, Osman Yazan, Yasemin Çonka, Kemal Sancaklı, Gökhan Güneş, Adem Sevim, Pelin Dilsiz, Birsen Kayhan, Rana Göl Kırkanahtar, Bülent Önder, Engin Senbene, İsmail Abanoz, Mustafa Yıldız, Uğur Güneş, Gamze Taşkın, Abdullah Yalçınkaya, Bircan Gülsen, Ramazan Silah, Bülent Şakrak, Neslihan Başkır, Şahin Atamer, Yeliz Çakır, Emre Ayaksız, Murat Sakaoğlu, Rashid Bagzibaglı, İlyas Oktay, Kerem Güzel, Havvanur Keskin, Bahadır Tatlıöz, Cansu Gökçe, Halil İbrahim Bayramoğlu.