Maske ve Mesafe Kuralı Kalkıyor: CDC'den Aşı Kararı

Amerika'da aşı olanlar için maske ve mesafe kuralı kalkıyor. CDC, aşılanmış kişiler için ilk kılavuzunu yayınladı.

maske-ve-mesafe-kurali-kalkiyor

Aşı olanlar için maske ve mesafe kuralı kalkıyor. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ABD'de aşılanan kişilerin iç mekanda maskesiz durabileceğini, sarılabileceğini ve toplanabileceğini duyurdu.

Aşı Olanlar için Maske ve Mesafe Kuralı Kaldırılıyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, COVID-19'a karşı tam olarak aşılanmış kişilerin ne tür ayrıcalıklı faaliyetleri güvenle yapabileceklerine dair ilk kılavuzunu yayınladı.

Yayınlanan yönergeler, tamamen aşılanmış kişiler arasında maskesiz iç mekan akşam yemeği partilerine izin verdi. Ayrıca yönergeler aşılanmış ve aşılanmamış geniş aile üyeleri arasında daha fazla kucaklaşmayı ve daha az mesafeyi onayladı.

Rehber, "Aşılanmamış aile üyelerinden hiçbirinin ciddi COVID-19 riski taşımaması koşuluyla, tamamen aşılanmış büyükanne ve büyükbabalar, aşılanmamış sağlıklı kızları ve sağlıklı çocuklarıyla birlikte, maske takmadan veya fiziksel mesafeden uzaklaşmadan evlerini ziyaret edebilirler" dedi.

ABD'de aşı olan kişiler, aşılanmış arkadaşlarıyla birlikte güvenli kapalı akşam yemeği partileri planlamaya da başlayabilirler. CDC, "Tamamen aşılanmışsanız, tamamen aşılanmış diğer arkadaşlarını özel konutunuzda akşam yemeğine davet etmeniz büyük olasılıkla düşük bir risktir" cümlelerine yer verdi.

Rehber, "Hastalık riski, tamamen aşılanan kişinin kendisi için asgari düzeyde olsa da, virüs bulaşması halinde virüsü başkalarına bulaştırma potansiyel risklerini göz önünde bulundurmalıdır" dedi.

Sizler Amerika'da aşı ile birlikte yasakların esnetilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlardan görüşleriniz paylaşmayı unutmayın!

Koronavirüs salgınında ateş, vücut ağrıları ve boğaz ağrısı en yaygın belirtiler arasında yer almakta. Çok sayıda koronavirüs hastasında kuru öksürük görülüyor. Koronavirüs yakın temas ile insanlardan insanlara geçmekte. Virüsten korunmak için insanlarla yakın temasta bulunmamanız ve ellerinizi sık sık yıkamanız önerilmekte. Öksürürken ve hapşururken ağzınızı / burnunuzu kapatmayı unutmayın.

Telegram kanalımıza katılarak hem sorular sorabilir hem de teknolojik ürünler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Telegram kanalımıza burada yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hemen aşağıdan Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulamasını cihazınıza indirebilir ve son duruma bakabilirsiniz. Hayat Eve Sığar uygulamasında koronavirüs haritası yer alıyor. Bu haritada üzerinden nerelerde koronavirüs var olduğu bölgelerin ne kadar derecede riskli olduğu görülüyor. Aynı zaman HES kodu işlemleri de uygulama üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

YORUMLAR