Mozilla: Firefox Mobil Tarayıcı AppStore'da Yer Almayacak

Mozilla yöneticileri, Firefox mobil işletim sisteminin AppStore'da yer almayacağını açıkladı.

Mozilla: Firefox Mobil Tarayıcı AppStore'da Yer Almayacak

Mozilla Yöneticilerinin de katıldığı ve ABD’nin Texas eyaletinin Austin şehrinde düzenlenen SXSW Interactive isimli etkinlikte dile getirilenlere göre Firefox mobil tarayıcısı yeniden AppStore üzerinde görünmeyecek.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yılın son aylarında iOS işletim sistemini kullanan iPhone ve iPad’in uygulama mağazası olan AppStore üzerindeki Firefox tarayıcısı kaldırılmıştı. Apple cephesinin konuyla ilgili açıklamalarında söz konusu tarayıcının alt yapı olarak gereğinden fazla performans istediği ve javascript motorlarının da sıkıntıya sebep olduğu dile getiriliyordu. Ancak Mozilla cephesi bu konuya hiç de hoş bakmamışlar ve bu hareketin altında farklı amaçların olduğunu dile getirmişlerdi.

Mozilla’nın önde gelen yöneticilerinden biri olan Jay Sullivan, yukarıda ortaya koyduğumuz duruma dair şirketinin son düşüncelerini dile getirdi. Sullivan, gelecekte Firefox internet tarayıcısının Apple AppStore üzerinde yer almayacağını açık bir şekilde ifade etti. Ayrıca Apple’ın hâlihazırda bulunan kendi servislerine rakip olabilecek üçüncü parti yazılımlara hiç sıcak bakmadığını da söyledi. Diğer yandan Firefox OS ile başta giriş seviyesi akıllı telefonlar olmak üzere Firefox tarayıcı için mobil dünyadan daha çok pay alabileceklerini ekledi.

Apple’ın Mozilla ile yaşadığı bu olaya benzer durumlar daha önce de meydana gelmişti şirketler Apple’ın kibirli davrandığını dile getirmişlerdi.

Age of Empires 2 HD Edition Duyuruldu ve Çıkış Tarihi Açıklandı

YORUMLAR