Samsung'un Sanal Gerçeklik Gözlüğü Gear VR Tanıtıldı

Samsung'un merakla beklenen sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR'ı bugün basına özel düzenlenen etkinlikte tanıttı.

Samsung'un Sanal Gerçeklik Gözlüğü Gear VR Tanıtıldı

Samsung'un uzun bir süredir sanal gerçeklik gözlüğünü geliştirmek için çalıştığı biliyoruz. Bu gözlük hakkında ilk haberimizi "Samsung'un Sanal Gerçeklik Kafalığı Yine Gündemde" başlığı altında yapmış ve sizleri bilgilendirmiştik. Samsung'un merakla beklenen bu sanal gerçeklik gözlüğü IFA 2014'te nihayet tanıtıldı.

Sanal gerçeklik gözlüğü ilerleyen yıllarda oyuncuların vazgeçilmez bir aksesuarı olacak. Sanal gözlüğün babası diyebileceğimiz Oculus Rift'ten sonra Samsung'ta bu projeye dahil oldu ve Gear VR adını verdiği gözlüğünü geliştirdi. Uzun süredir konuşulan bu sanal gerçeklik cihazı bugün düzenlenen etkinlikte tüm dünyaya tanıtıldı.

Samsung'un Gear VR adını verdiği cihazı oldukça gelişmiş bir tasarımla karşımıza çıktı. Etkinlik sırasında en dikkat çeken özellik ise bu sanal gerçeklik gözlüğünün Galaxy Note 4 ile birlikte çalışıyor olması. Bu arada merkala beklenen Galaxy Note 4'te Galaxy Gear ile beraber tanıtıldı. 

Gear VR, güç konusunda oldukça farklı bir kaynak kullanıyor. Cihaz kendi bünyesinde batarya taşımak yerine Galaxy Note 4'ün enerjisiyle çalışıyor ve güzel bir performans sunuyor. Kask şeklinde tasarlanan sanal gerçeklik gözlüğüne siyah ve beyaz renkler hakim ve oldukça hoş bir tasarıma sahip. 5.7 inç olarak tasarlanan gözlüğün ön tarafı Quad HD-SuperAMOLED kalitesinde erkan performansı sağlıyor. Tabii bu Galaxy Note 4'ün Gear VR'a vermiş olduğu bir artı.

Cihazın kafanızda sağlam tutunması için cırtcırtlı kemerler kullanılmış ve gözlüğün içerisinde kullanıcıya görüntü görmesini sağlayan iki adet mercek bulunuyor. Cihazın üzerinde bazı teknik tuşlar bulunuyor fakat bu tuşları öğrenmek ve kullanmak biraz zor. Aynı zamanda cihazın kontrolünü kulaklık kullanarak ta yapabilirsiniz.

Gear VR'ın oyun performansı oldukça iyi seviyelerde. Etkinlik sırasında gözlüğü deneyen basın üyeleri kendilerini oyuna kaptırıp görevlerini yapmayı unuttuğu söyleniyor. Gerçekten oyunu yaşıyormuşsunuz gibi bir his veren bu gözlüğün ilk modeli oldukça güzel yorumlar aldı.

Samsung'un tam olarak fiyat vermediği bu sanal gerçeklik gözlüğünün tahmini 500 Dolar olması bekleniyor, Tabii Galaxy Note 4'ünüz varsa fiyat biraz daha düşecektir.

Samsung Galaxy Edge Tanıtıldı

Samsung Galaxy Note 4 Tanıtıldı

YORUMLAR