Sony: PlayStation 4 Oyun Camiası Dikkate Alınarak Geliştirildi

Sony yöneticilerinden Michael Denny merakla beklenen PlayStation 4 hakkında birkaç açıklama yaptı

Sony: PlayStation 4 Oyun Camiası Dikkate Alınarak Geliştirildi

Sony yöneticilerinden Michael Denny merakla beklenen PlayStation 4 hakkında birkaç açıklama yaptı. Açıklamalarında PlayStation 4'ün geliştirilmesinde etkili olan ana motiflerden bahseden Denny, PlayStation 4'ün arkasındaki AMD tabanlı X86 mimarisinin oyunseverlerin ve oyun geliştiricilerinin talepleri göz önüne alınarak tercih edildiğini belirtiyor. Sony bu anlamda gerçekten mantıklı bir seçim yapmış gibi görünüyor; çünkü yeni mimari hem oyun geliştirmeyi kolaylaştırmakta hem de konsolun oyun dışı faaliyetlerde de daha aktif olabilmesini sağlamakta.

Denny, PlayStation 4'ün diğer ana motiflerinin önceki platformlardan ve tecrübelerden öğrenmek, bunların üzerine yeni özellikler eklemek ve bütün bunları bir arada oyuncuya sunmak olduğunu söylüyor. Ayrıca yeni konsolun başarısının kaç adet etkileyici oyun çıkarıldığına da bağlı olduğunu not eden Denny şu an için 100'den fazla 3. parti geliştiricinin PlayStation 4'ün arkasında bulunduğunu açıklıyor.

8 GB'lık yüksek hızlı sistem belleği kullanma gibi tercihlerin oyun geliştiricileri açısından büyük bir kazanç olduğunu ifade eden Denny, bu özelliğin oyun geliştirmeyi kolaylaştırdığını anlatıyor.

Oyun geliştiricileri de PlayStation 4'ün mimarisi hakkında oldukça olumlu yorumlar yapmakta. Doom, Quake gibi efsane oyunların yapımcısı id Software'in başındaki isim olan John Carmack da PlayStation 4 tanıtıldıktan sonra Sony'nin bu konsolda akıllıca mühendislik tercihleri yaptığını söylemişti.

İşte John Carmack'ın açıklamaları

YORUMLAR