Kripto Para Yasası TBMM'ye Sunuldu: Hangi Düzenlemeleri İçeriyor?

Türkiye’de risklerin azaltılması hedeflenen kripto para yasası TBMM'ye sunuldu. Peki yeni düzenlemeler neler getirecek? İşte detaylar!

Türkiye'de kripto para düzenlemesi üzerine çalışmaların yapıldığı uzun zamandır konuşuluyordu. Geçtiğimiz saatlerde Kripto para yasasında düzenlemeler içeren bir kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Kripto para düzenlemesiyle ilgili kanun teklifinin detayları AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler tarafından mecliste açıklandı.

Kripto Para Yasası Nedir?

TBMM'ye sunulan bu düzenleme, kripto varlıkları geniş bir şekilde tanımlayarak, alım satımın gerçekleştirildiği platformların SPK tarafından lisanslanmasını ve SPK'nın düzenleme ve denetimi altına alınmasını amaçlıyor. Yani kripto varlıklarla işlem yapan tarafların risklerini azaltmayı, faaliyetlerini düzenlemeyi ve denetlemeyi hedefliyor.

Yeni yasa taslağına göre, kripto varlıklar, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak elektronik olarak oluşturulup saklanabilen, dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan ve hak ifade edebilen resmi maddi varlıklar olarak adlandırılacak.

Kripto Para Yasası Neler İçeriyor?

Tasarıda, cüzdan, kripto varlık hizmet sağlayıcı ve platform gibi kripto varlık ekosisteminde yer alan kavramların tanımları bulunuyor. Bunlar dahilinde izinsiz kripto faaliyetlerinde bulunanlara 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Şu anda faaliyet gösteren kurumlar için bir geçiş süreci olacak ve 3 ay içinde tasfiye kararı almak zorunda olacak. Ayrıca, Yurt dışında faaliyet gösteren kripto borsalarının kullanımı iptal edilecek.

Ayrıca, kripto hizmet sağlayıcılarıyla ilgili olarak yürütülecek denetimler genişletilerek, müşteri haklarının korunması ve sorunların çözümü için gerekli birimler oluşturulacak.

Yasa teklifinde vergilendirme konusunda herhangi bir hüküm bulunmamakla birlikte, SPK ve TÜBİTAK kripto hizmet sağlayıcılarından belirli oranlarda gelir elde edecek. SPK ve TÜBİTAK, bu gelirlerin %1'ini kripto hizmet sağlayıcılarından alacak.

Kripto Para Nedir, Özellikleri Neler?
İNTERNET

Kripto Para Nedir, Özellikleri Neler?

Kripto para nedir, özellikleri neler, insanları gelecekte nasıl bir dünya bekliyor? WhiteBIT'in uzmanları, kripto paraya dair merak edilen soruları yanıtladı.

Bunlara ek olarak, yasa kapsamında yerel menşeisi olmayan kripto sağlayıcıların faaliyetleri yasaklanacak. Bu yasa ile birlikte kripto varlıklarla ilgili uluslararası standartlara uyumunu artırarak ülkenin kripto ekosistemini denetlenebilir hale gelecek.