Ünlü Şarkıcılar YouTube'tan Ne Kadar Kazanıyor?

Youtube gelirleri şarkıcılar

Ünlü video oynatma sitesi YouTube üzerinde eserleri milyarlarca kez izlenen şarkıcılar, yüz binlerce dolar gelir elde etti. İşte Ünlü Şarkıcılar YouTube'tan Ne Kadar Kazandılar? sorusunun cevabı:

2014 yılından bu yana Türkiye’de resmi olarak faaliyet gösteren YouTube, videolara dair ayrıntılı istatistikler sunmaya başlamıştı. HT Magazin sayfasından Mehmet Çalışkan, YouTube üzerinden derlediği verilerle birlikte ünlü şarkıcıların el ettiği gelirleri ortaya çıkardı.

YouTube üzerinden klip ya da canlı konser kaydı gibi görüntüler paylaşan sanatçılar arasında en çok izlenen isim Sezen Aksu olurken, ikinci sırayı 18 yıl önce hayatını kaybeden Ahmet Kaya aldı. YouTube'ta 636 bin farklı videosu bulunan Sezen Aksu’nun bütün bu videoları toplamda 2 milyar 207 milyon 96 bin kez izlendi. Ahmet Kaya’nın ismi geçen 142 bin video ise 2 milyar 139 milyon 388 bin görüntülenme aldı.

YouTube’un reklam gelirlerinin yüzde 45’ini aldığını, yüzde 55’lik kısmını MESAM, MÜYORBİR ve MSG gibi meslek birliklerine verdiğini söyleyen Mehmet Çalışkan, meslek birliklerinin 10 bin 29 görüntülenmeye 1 dolar olmak üzere geliri yorumcu, söz yazarı, besteci ve aranjör arasında paylaştırdığını aktardı. Buradan hareketle 2 milyar 207 milyon 96 bin izlenme sayısını 10 bin 29 rakamına bölen muhabir, bugüne kadar Sezen Aksu’nun YouTube’tan 220 bin dolar, Ahmet kaya’nın ise 213 bin dolar kazandığını iddia etti.

Bugüne kadar YouTube üzerinde en çok görüntülenen Türkçe şarkı, Aleyna Tilki’nin 375 milyon 242 bin izlenen Cevapsız Çınlama şarkısı oldu. İkinci sıradaysa yine Aleyna Tilki’nin Sen Olsan Bari şarkısı 320 milyon izlenmeyle yer aldı.

YORUMLAR