Winamp için Kurtuluşun Adı Radionomy Oldu

Windows kullanıcılarının vazgeçemediği 90'lı yılların hatta günümüzün en popüler müzik çalar programlarından bir tanesi olan Winamp, 1999 yılında geliştiricisi olan Nullsoft'un AOL tarafından yaklaşık 80 milyon dolara satın alınmasıyla birlikte el değişt

Winamp için Kurtuluşun Adı Radionomy Oldu

Windows kullanıcılarının vazgeçemediği 90'lı yılların hatta günümüzün en popüler müzik çalar programlarından bir tanesi olan Winamp, 1999 yılında geliştiricisi olan Nullsoft'un AOL tarafından yaklaşık 80 milyon dolara satın alınmasıyla birlikte el değiştirmişti. Aradan geçen yaklaşık 14 yılın sonunda geçtiğimiz aylarda AOL tarafından Winamp için verilen karar birçok kullanıcıyı şok etmişti. Çünkü AOL 2014 yılına girmeden önce Winamp için yapmış olduğu yatırımı durduracağını ve 20 Aralık 2013 tarihi itibarıyla Winamp'ı sonlandıracağını duyurmuştu.

Winamp'ın kapatılma haberi sonrasında birçok kullanıcı konuyla ilgili tepkilerini farklı internet kanalları üzerinde dile getirmiş ve hatta Winamp'ın sonlanmaması için imza kampanyaları bile başlatılmıştı. Ayrıca birçok yazılımcı Winamp'ın kaynak kodlarının yayınlanmasını ve programı ücretsiz bir şekilde açık kaynak kodlu olarak geliştirebileceklerini bildirmişlerdi.

Tüm bunlar yaşanırken Winamp'ı Microsoft'un satın alabileceğiyle ilgili ortaya atılan dedikodular Winamp kullanıcılarının yüreğine adeta su serpmişti ama ilerleyen günlerde resmi bir açıklamanın yapılmamış olması, bu umutları da suya düşürmeyi başarmıştı. Herkes merakla Winamp'ın kapatılacağı 20 Aralık 2013 tarihini bekliyordu ki beklenen tarih geldi çattı ama Winamp'ın resmi web sitesi üzerinde ne bir duyuru yapıldı ne de site üzerinde yer alan indirme adresleri iptal edildi. Herkes merakla AOL tarafından yapılacak olan açıklamayı beklerken Winamp ile ilgili gerçek geçtiğimiz gün ortaya çıktı.

Belçika'da faaliyet gösteren sosyal bir radyo platformu olan Radionomy'nin Winamp'ı satın aldığı ilk olarak Winamp forumları üzerinde netlik kazandı. Öyle ki Winamp.com alan adı için kullanılmakta olan nameserver bilgileri AOL üzeriden alınarak Radionomy tarafına yönlendirilmişti. Satın alma işlemi ile ilgili taraflardan şimdilik net bir açıklama yapılmamış olsa da Winamp'ın başka bir elde tekrar hayata döneceğini bilmek gerçekten sevindirici.

Belçika'da 2007 yılında kurulan bir web servisi olan Radionomy, isteyen tüm kullanıcıların kendi radyo yayınlarını yapmalarına olanak sağlayan çevrimiçi bir platform. Yaklaşık 5000'in üzerinde radyo istasyonuna sahip olan servis, görünen o ki Winamp altyapısını ve popüleritesini kullanarak gücüne güç katmak istiyor.

Tüm bunların dışında Radionomy için en can alıcı kısım şüphesiz ki Shoutcast servisi olacak gibi görünüyor. Anlaşma kapsamında Winamp'ın yanında Shoutcast servisini de satın alan şirket, servis üzerinde yer alan 50.000'den fazla radyo istasyonuna kendi adı altında yer vererek, inanılmaz bir güce sahip olacağa benziyor.

Tabii burada bahsetmiş olduğumuz tüm senaryolar, AOL ve Radionomy tarafından yapılacak olan açıklamalardan sonra netlik kazanacak. Şimdilik beklemek ve Winamp'ın yola devam etmesini kutlamaktan başka yapacak bir şey yok gibi görünüyor. Winamp'ın son sürümünü aşağıda yer alan bağlantılar yardımıyla indirebilirsiniz.

YORUMLAR