Yandex'ten YouTube Engeline Karşı Pratik Çözüm

Yandex'ten YouTube Engeline Karşı Pratik Çözüm

Arama motoru sektörünün giderek büyüyen ismi Yandex Türk kullanıcılarının oldukça işine yarayacak yeni video arama özelliğini hizmete açtı.

Bildiğiniz üzere bir süre önce dünyanın en popüler ve en çok kullanılan video izleme ve paylaşma servisi YouTube ülkemizde erişime kapatılmıştı. Uygulanan bu YouTube yasağı nedeniyle Türk kullanıcıları DNS değiştirmeden veya VPN servislerini kullanmadan YouTube üzerinde yer alan videolara erişememekteydi.

Her ne kadar DNS değiştirme ve VPN YouTube yasağı karşısında bize çözüm sunsa da her kullanıcı bu ek ayarları yapamayabiliyor. Bunun yanında DNS değiştirme ve VPN kullanmak mobil cihazlarda mümkün olmayabiliyor. İşte Yandex bu tip durumlarda oldukça işimize yarayacak bir özelliğini hizmete açtı. Yandex'in bu yeni video arama özelliği seyretmek istediğimiz YouTube videosunun internet bağlantısını Yandex arama çubuğuna yapıştırıp arattığımızda bize aynı videonun başka video sitelerinde yer alan bağlantılarını sunuyor. Dailymotion ve Vimeo gibi video servislerinde yer alan alternatif videolar bir arada listelenerek kullanıcıya birçok farklı seçenek sunuluyor.

Yandex Türk kullanıcılarına özel çözümleriyle ülkemizde birçok yeni kullanıcı kazanmakta. Bu yeni özellik de Yandex'in popülerliğini arttıracak gibi.

Project Naptha ile Resimlerden Metin Kopyalayın

YORUMLAR