Yılınızın Nasıl Geçtiğine Dair Albüm Yapan Facebook’a Tepki

Facebook’un bu sene sunduğu "yılınız böyle geçti" uygulaması bazı kullanıcılar tarafından zorlama ve saçma bulunuyor.

Yılınızın Nasıl Geçtiğine Dair Albüm Yapan Facebook’a Tepki

Facebook’un bu sene sunduğu bir yenilik bazı kullanıcılar tarafından zorlama ve saçma bulunuyor. Yeni yılınızın nasıl geçtiğine dair bir albümü resimlerinizi tarayarak hazırlayan bu uygulama, bir güvenlik ihlali olabilir mi?

Bu uygulamayla yıl boyunca neler yaptığınızı arkadaşlarınıza gösterebilme olanağı buluyorsunuz. Uygulamanın birden bire sayfanızda belirmesi, çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor. Böyle bir paylaşımı isteyip istememek tamamen kullanıcıya kalmış olsa da, Facebook’un resim albümlerini kurcalanması hoş karşılanmıyor.

Bu tür bir uygulamanı güvenlik ihlali yaratacağını savunanlar da var. Facebook’un kullanıcı verileriyle oynayıp durduğu gerçeği yadsınamaz, ancak bunu gözümüze sokması hiçbir şeyin güvenli olmadığının da bir kanıtı gibi algılanıyor. 

Esas sorun, pek çok insanın böyle bir albümü paylaşmak istememesinden kaynaklanıyor. Facebook’un yarattığı algoritmaya göre düzenlenmiş bir albümü kimse paylaşmak istemiyor. Seçilen resimler tamamen Facebook’un sizin mutlu olduğunuzu tahmin ettiği resimler değil sadece rastgele görüntülerinizden oluşuyor.

Aslında algoritma şöyle çalışıyor; Facebook resimlere gelen yorum, etiketlenme ve beğenilerin sayılarına göre bir liste yapıyor. Yüz tanıma sistemiyle bunları sıraya oyuyor. Bu liste tamamen rakamsal değerlerden oluştuğu için resmin ne olduğunu önemsemiyor bile. Öte yandan yüz tanıma sistemi çok da iyi çalışmayabiliyor, yıllık albümünüze sizle alakalı olmayan çok beğeni almış birkaç resim de karışabiliyor.

Facebook’un albüme koyduğu resimleri bir düğün mü ya da cenaze mi diye ayıracak bir yapay zekası yok, bu yüzden albüm anlamsız resimlerden de oluşabiliyor. 

Facebook Video Gösterimini Geliştiriyor

Facebook Home Sona Yaklaşıyor

Facebook Gizlilik Ayarlarını Değiştirdi

Facebook Dürtmesi Evliliğe Götürdü

YORUMLAR